fbpx Zapraszamy na spektakl "Pusty Pokój. Teatr Gotowania według Güntera Grassa. In memoriam" | Wydział Filologiczny

zaproszenie

Pracownia Badań nad Narracjami Pogranicza, Stowarzyszenie Güntera GrassaInstytut Kaszubski zapraszają na spektakl

Pusty Pokój. Teatr Gotowania według Güntera Grassa. In memoriam.

Stowarzyszenie Güntera Grassa organizuje teatry gotowania już od ponad 10 lat. W kilku z nich uczestniczył Günter Grass. Tegoroczny odbędzie się w rocznicę urodzin pisarza w Tawernie Mestwin  w dniu 16 października o godz. 19.00. Wydarzenie będzie symboliczną stypą, pożegnaniem zmarłego artysty przez grono przyjaciół jego twórczości.

Tegoroczny Pusty Pokój jest kontynuacją spotkań budowanych na wątkach kulinarnych,  przewijających się przez twórczość literacką i plastyczną artysty. Tym razem scenariusz budowany będzie na bazie rozdziału powieści "Blaszany bębenek", w  którym znajdujemy scenę stypy po śmierci Agnieszki, matki Oskara, w kaszubskiej wiosce pod Gdańskiem. Wykorzystane zostaną też fragmenty ostatnich książek pisarza, t.j. "Przy obieraniu cebuli" oraz "Skrzynka".

Wystąpią tradycyjne już Jerzy Kiszkis, Florian Staniewski i Maciej Kraiński, który jednocześnie jest autorem scenariusza. Mikołaj Trzaska będzie dopowiadał muzycznie, sięgając w inspiracjach po kaszubskie śpiewy pustonocne. Na miejsce "stypy" nieprzypadkowo wybrano restaurację "Mestwin", która od wielu lat kultywuje tradycyjną kuchnię kaszubsko-pomorską, z takim znawstwem i nostalgią przywoływaną na kartach powieści Grassa.

Spotkanie ma stanowić także okazję do podzielenia się wspomnieniami i refleksjami dotyczącymi osoby i twórczości Güntera Grassa.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Helena Walczak
Treść wprowadzona przez: Helena Walczak