Profesor Maria Sibińska odznaczona Królewskim Orderem Zasługi Jego Wysokości Króla Norwegii Haralda V

Maria Sibińska wykładowczyni i tłumaczka literatury norweskiej, dyrektor Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki na Wydziale Filologicznym UG została uhonorowana Królewskim Orderem Zasługi przez Ambasadora Andersa Eide, w imieniu Jego Wysokości Króla Norwegii, Haralda V, za działanie na rzecz promocji kultury Norwegii w Polsce: wzmacnianie  norweskiej ścieżki na skandynawistyce, wprowadzenie do programu studiów wiedzy o kulturze Saamów (Lapończyków), rozwijanie relacji między Uniwersytetem Gdańskim a norweskimi interesariuszami zewnętrznymi w Polsce (norweskie placówki dyplomatyczne, norweskie podmioty gospodarcze).
Pozostałymi nagrodzonymi tłumaczkami literatury norweskiej są Iwona Zimnicka oraz Maria Gołębiewska-Bijak.
Wszystkie trzy tłumaczki wniosły ogromny wkład w rozwój literatury norweskiej w Polsce.

Serdeczne gratulacje dla Pani Profesor Sibińskiej!

Maria Sibińska jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadzi kursy z literatury Norwegii oraz wybranych aspektów skandynawskiej kultury: teatr, skandynawskie średniowiecze, kultura Saamów. Ponadto od wielu lat jest współopiekunem działającego na gdańskiej skandynawistyce studenckiego Koła Tłumaczy Literatur Nordyckich.

Data publikacji: poniedziałek, 30. Maj 2022 - 09:21; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 1. Czerwiec 2022 - 07:44; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka