Wykład gościnny prof. Juliana Preece’a "Grass idzie do Kina. Problem czasu w ekranizacjach jego powieści"

Pracownia Badań nad Narracjami Pogranicza / Instytut Filologii Germańskiej

oraz Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku

zapraszają na kolejny wykład grassoznawczy.

Otwarty wykład gościnny profesora Juliana Preece'a (University of Swansea)

GRASS GEHT INS KINO. DAS ZEIT-PROBLEM IN DEN VERFILMUNGEN SEINER PROSAWERKE

odbędzie się we wtorek 31 maja o godz. 13.15. w sali 1.68 w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 51.

z

Wystąpienie uznanego brytyjskiego badacza twórczości noblisty i autora jego autobiografii odbędzie się w ramach preludium do obchodów jubileuszu 95. urodzin Güntera Grassa na Uniwersytecie Gdańskim, które organizowane są pod patronatem JM prof. Piotra Stepnowskiego i planowane jesienią br.
Zapraszamy do spotkania z Gościem i twórczością Grassa!

O wykładzie:
Bilans jest raczej skromny i to pomimo światowego sukcesu adaptacji Volkera Schlöndorffa powieści „Blaszany bębenek” z 1979 roku. Dotychczas zekranizowano łącznie cztery książki Güntera Grassa. „Kot i mysz” (1967), „Szczurzyca” (1997) i „Wróżby kumaka” (2005) to pozostałe trzy.
Co odstrasza więc filmowców z kraju i zza granicy? Z pewnością nie chodzi o skalę popularności materiału źródłowego. Także autor był zawsze gotów wspierać drogę na ekrany swoich tekstów literackich. Stał u boku Schlöndorffa, do ekranizacji „Wróżb kumaka” próbował pozyskać wpierw Andrzeja Wajdę.
Moja teza brzmi: u Grassa splatają się płaszczyzny czasowe i bardzo zmienna jest relacja pomiędzy czasem opowiadania a opowiadanym (Schlöndorff niemal całkowicie pominął ten aspekt), i właśnie te strategie literackie utrudniają filmową adaptację. W moim wystąpieniu odsłonię, w jaki sposób w filmach poradzono sobie z problemem czasu oraz jak reżyserzy uczyli się od siebie nawzajem lub też czego nie nauczyli się od poprzedników. (JP)

Julian Preece jest profesorem niemcoznawstwa na uniwersytecie w Swansea (Walia, Wielka Brytania). Jest autorem licznych książek, w tym „Nine Lives: Ethnic Conflict in the Polish-Ukrainian Borderlands” (1999) oraz dwóch monografii dot. Güntera Grassa (2001 / 2018). Ostatnio ukazała się jego książka “The Lost Honour of Katharina Blum” w serii British Film Institute Classics (2022).

Data publikacji: piątek, 27. Maj 2022 - 14:00; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 30. Maj 2022 - 13:25; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka