Nowa książka Stefana Chwina "Wolność pisana po Jałcie"

Już wkrótce nakładem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku i Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukaże się najnowsza książka profesora Stefana Chwina, wybitnego powieściopisarza, historyka literatury i eseisty, wielokrotnego laureata nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą, profesora na Wydziale Filologicznym UG zatytułowana „Wolność pisana po Jałcie”.

- Konferencja w Jałcie ustaliła ostateczny kształt polskich granic i przypieczętowała wepchnięcie naszego kraju w ramiona wschodniego mocarstwa. Jej skutki odczuwamy właściwie aż do dziś niemal w każdym aspekcie naszego życia. W swojej najnowszej książce Stefan Chwin przygląda się Polsce pojałtańskiej i jej mieszkańcom, którzy po wielu latach walki o wolność nie bardzo wiedzą, co począć ze swoim zwycięstwem. Książka ta łączy głęboki namysł nad skomplikowanymi kolejami dwudziestowiecznej historii z wyczuciem paradoksu dziejów, który pewnie nigdy już nas nie opuści. Jej autor poszukuje więc w polityce i literaturze śladów pojałtańskiego pesymizmu, objawiającego się przekonaniem, że komuna nigdy się nie skończy. Udowadnia, że Stalin przygotował grunt pod powstanie Unii Europejskiej. Przesuwa datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sugeruje, że MTV powinno dostać Pokojową Nagrodę Nobla. Podpowiada, o czym w Polsce lepiej głośno nie mówić. Ujawnia, czego tak naprawdę się boimy. Pyta, jak wyzwolić się od Polski” - zapowiada prof. Stefana Chwina zapowiada dr Piotr Sitkiewicz, literaturoznawca z Wydziału Filologicznego UG.

Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego: https://wydawnictwo.ug.edu.pl/.../wolnosc-pisana-po-jalcie/

Data publikacji: wtorek, 17. Maj 2022 - 14:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 17. Maj 2022 - 14:54; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka