fbpx Wystawa "Józef Wybicki literacki i teatralny" w budynku Neofilologii | Wydział Filologiczny

Wystawa "Józef Wybicki literacki i teatralny" w budynku Neofilologii

Wystawę Józef Wybicki literacki i teatralny można oglądać w holu budynku Neofilologii na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 51, do 30 czerwca 2022.

z

Rok 2022 został zadedykowany przez Sejm RP Józefowi Wybickiemu (1747-1822). Temu wyjątkowemu bohaterowi z XVIII wieku poświęcone są obecnie różne wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Również Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego włącza się w ten nurt, organizując między innymi wystawę zatytułowaną Józef Wybicki literacki i teatralny. Większość Polaków rozpoznaje jego nazwisko jedynie jako autora naszego hymnu narodowego, dlatego chcielibyśmy poprzez ekspozycję poszerzyć tę znajomość, ukazując wielość i różnorodność dorobku pisarskiego twórcy Mazurka Dąbrowskiego. Ważną częścią tej spuścizny literackiej są dramaty, które za życia autora trafiały na deski Teatru Narodowego lub scenę amatorską, tak chętnie prowadzoną przez samego J. Wybickiego. Trud adaptacji scenicznej jego utworów podejmowały również teatry w XX wieku. Tak było na przykład równo 50 lat temu (w 1972 roku), gdy gdański Teatr Wybrzeże wystawił najbardziej zabawną komedię autora Listów patriotycznych zatytułowaną Kulig. Pamiątki po tym nadbałtyckim wydarzeniu stanowią jedną z barwniejszych stron naszej wystawy.

• Wystawa Józef Wybicki literacki i teatralny
  • Czas: 18 maja – 30 czerwca 2022 r.
  • Miejsce: hol budynku Neofilologii, Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 51, Gdańsk

Fotoreportaż z wernisażu:

zzzzzzzzzzzz