Profesor Zbigniew Majchrowski nominowany do „Pomorskich Sztormów”

Trwa 17. edycja „Pomorskich Sztormów”. Plebiscytu "Gazety Wyborczej. Trójmiasto" w 2005 r. Plebiscyt był do tej pory wydarzeniem wyłącznie kulturalnym, jednak z czasem dodano kolejne kategorie m.in. europejską i sportową. W tym roku przyznanych zostanie aż dziewięć statuetek, w tym pięć nowych - „Sztorm Ekologiczny”, „Sztorm Obywatelski”, „Sztorm Urbanistyczny”, „Sztorm Kulinarny” i „Sztorm Naukowy”. Osoby związane z Uniwersytetem Gdańskim zostały nominowane w tym roku aż w sześciu kategoriach plebiscytu „Pomorskie Sztormy”.

Wśród nich do „Pomorskich Sztormów” został nominowany prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski za drugą część monografii o adaptacjach teatralnych „Dziadów” zatytułowaną „Krypta Gustawa”. Jest to długo wyczekiwana kontynuacja, gdyż pierwsza część projektu ujrzała światło dzienne w 1998 r. Monografia spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska teatralnego i miłośników teatru: "Żywo dyskutowana pozycja okazała się nad wyraz aktualna" - napisano w uzasadnieniu.

Pozostali nominowani z Uniwersytetu Gdańskiego:

Wśród pretendentów do „Sztormu Naukowego”. znalazły się dwie naukowczynie z UG. Jedną z nich jest prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, która została nominowana za badania nad COVID-19. Warto dodać, że w zeszłym roku wirusolożka z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed bardzo aktywnie rozpowszechniała rzetelną wiedzę na temat SARS-CoV-2.

Kandydatką do „Sztormu Naukowego” jest także dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG z Wydziału Nauk Społecznych. Tę nominację organizatorzy uzasadniają „konsekwentną walką ze stereotypami dotyczącymi płci”. Jednym z przykładów takiej walki jest międzynarodowe badanie kierowane przez psycholożkę, które polegało na obszernej analizie koncepcji męskości w różnych kulturach.

Choć Uniwersytet Gdański jest głównie kojarzony z nauką, osoby związane z uczelnią zostały nominowane także w innych kategoriach. Za działanie na rzecz ochrony dużych drapieżników (m.in. rysiów i wilków) nominację do „Ekologicznego Sztormu” otrzymał dr Maciej Szewczyk z Wydziału Biologii. O tę samą nagrodę będą starać się wolontariusze ze Stacji Morskiej w Helu, którzy pomagają w rehabilitacji dzikich fok.

Do tego samego wyróżnienia dziennikarze Gazety Wyborczej Trójmiasto nominowali saksofonistę, Mikołaja Trzaskę, który od kilku lat prowadzi zajęcia praktyczne na Uniwersytecie Gdańskim. W zeszłym roku jazzman ułożył muzykę do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wesele” oraz nagrał płytę z pisarzem Andrzejem Stasiukiem.

Każda z tych nagród ma uhonorować dokonania, które pozytywnie wpłynęły na region pomorski. O tym, który z nominowanych wygra, decyduje liczba głosów przesłana przez Internet oraz pocztą. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 29 marca o godzinie 18:30.

Więcej informacji: http://pomorskiesztormy.pl/

Nominowani: dr Maciej Szewczyk, prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Stacja Morska w Helu, prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG.
Tekst Marcel Jakubowski/Zespół Prasowy UG
Fot. tytułowa Bartosz Bańka/Wyborcza.pl

Data publikacji: czwartek, 10. Marzec 2022 - 08:31; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 23. Marzec 2022 - 07:38; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka