Złoty Medal Uniwersytetu Gdańskiego dla prof. Wu Lan, współinicjatorki powstania kierunku sinologia na Wydziale Filologicznym UG

Prof. Wu Lan

Rektor UG, prof. Piotr Stepnowski odznaczył prof. Wu Lan Złotym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Wu Lan była inicjatorką utworzenia Instytutu Konfucjusza działającego przy Uniwersytecie Gdańskim oraz kierunku sinologia na Wydziale Filologicznym UG.

Wniosek o wyróżnienie prof. Wu Lan Złotym Medalem UG złożył dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG, były dyrektor Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim. We wtorek, 1 czerwca odbyła się uroczystość, podczas której Rektor UG prof. Piotr Stepnowski nadał Pani Profesor najwyższe uczelniane odznaczenie.

- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Dziękuję Panu Rektorowi za uznanie mojej pracy. Jestem szczęśliwa, że osiem lat temu przyjechałam tutaj, do Gdańska, i założyłam sinologię. Nasi studenci dobrze się uczą, a sam kierunek ma bardzo dobrą opinię. Cieszę się, że pracowałam bez oszczędzania się i dostałam dzisiaj takie wyróżnienie. Jestem bardzo wzruszona z tego powodu. Musimy jednak dużo pracować, by wciąż podnosić poziom umiędzynarodowienia oraz rozszerzyć wiedzę o Polsce i Uniwersytecie Gdańskim w Chinach. Naszą pracą jest to, by ludzie o innej kulturze i innych korzeniach mogli współpracować i pracować na wspólne dobro – mówi prof. Wu Lan.

Profesor Wu Lan była inicjatorką utworzenia Instytutu Konfucjusza działającego przy Uniwersytecie Gdańskim oraz kierunku sinologia. Przez ostatnie siedem lat swoją wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem wspiera nauczanie języka chińskiego, jak również popularyzuje wiedzę o chińskiej tradycji i kulturze. Dzięki jej osobistemu zaangażowaniu, Instytut Konfucjusza mógł zorganizować szereg spotkań na najwyższym szczeblu wśród przedstawicieli dyplomacji, nauki, kultury i biznesu. Trudno również pominąć znaczący wkład, który Prof. Wu Lan włożyła w rozwój stosunków bilateralnych pomiędzy UG a uczelniami partnerskimi w Chinach, będąc nie tylko tłumaczem delegacji, lecz przede wszystkim bardzo sprawnym koordynatorem oficjalnych wizyt.

- W mojej ocenie Pani Profesor Wu Lan swoją pracą i postawą wielokrotnie udowodniła, że dobro Uniwersytetu Gdańskiego jest dla niej sprawą priorytetową, a nadane wyróżnienie jest docenieniem ze strony władz UG jej profesjonalizmu i zaangażowania – powiedział dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG, były dyrektor Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy!

Data publikacji: poniedziałek, 7. Czerwiec 2021 - 14:46; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Czerwiec 2021 - 14:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka