Konferencje i aktualności | Wydział Filologiczny

Konferencje i aktualności

W dniu 16 marca 2019 roku w siedzibie Katedry Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa: Choroba Alzheimera w perspektywie interdyscyplinarnej. Nowe wyzwania dla logopedii.

Zebranych gości przywitał Kierownik Katedry Logopedii prof. UG, dr hab. Stanisław Milewski oraz Z-ca Prezydenta ds. Edukacji i Usług Społecznych, Wiceprezydent Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk. Na konferencji była także obecna Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów Gabriela Dudziak. W części rozpoczynającej konferencję odbyła się prezentacja książki pani prof. dr hab. Anety Domagały oraz pani prof. dr hab. Emilii Sitek zatytułowanej „Choroba Alzheimera. Zaburzenia komunikacji językowej”, wydanej przez: Harmonia Universalis, jako kolejny tom z serii „Logopedia XXI Wieku”. Monografia była dedykowana: „Pamięci Profesora Adama Bilikiewicza oraz Pani Magister Sławomiry Kotapki-Minc, wielkich Osób, które pozostawiły trwały ślad w nauce – w medycynie i psychologii, z ogromnym uznaniem i szacunkiem dla ich pionierskich prac w obszarze chorób otępiennych”.

Następnie zebrani na konferencji goście mieli okazję wysłuchać wykładów (w kolejności wystąpień):

• dr n. med. Ewy Narożańskiej z Poradnii Neurologicznej Copernicus PL. Szpital św. Wojciecha w Gdańsku: Diagnostyka choroby Alzheimera;
  • dr n. med. Bogny Brockhuis z Zakładu Medycyny Nuklearnej, Katedry Medycyny Nuklearnej i Informatyki Radiologicznej, Gdański Uniwersytet Medyczny: Rola medycyny nuklearnej w różnicowaniu chorób neurozwyrodnieniowych
  • dr n. med.  Hanny Kujawskiej-Daneckiej z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii, Gdański Uniwersytet Medyczny: Przebieg choroby Alzheimera i możliwości terapeutyczne;
  • dr hab. n. hum. Anety Domagały, prof. nadzw. z Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego, UMCS: Logopedyczna terapia bezpośrednia i pośrednia w chorobie Alzheimera – na przykładzie memory books;
  • dr hab. n. o zdr. Emilii Sitek z Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego, Gdański Uniwersytet Medyczny; Oddział Neurologii, Szpital Św. Wojciecha, Copernicus PL w Gdańsku: Wariant językowy choroby Alzheimera.

W konferencji udział wzięło wielu uczestników, których z trudem pomieściła największa w siedzibie Katedry Logopedii sala wykładowa.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Anna Miklaszewska
Treść wprowadzona przez: Anna Miklaszewska