Regulamin studiów UG / Studienordnung

Regulamin studiów UG

Załącznik do uchwały nr 120/19 Senatu UG ze zm.REGULAMIN STUDIÓW UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

Rozdział 1. Przepisy ogólne
Rozdział 2. Czas trwania oraz organizacja roku akademickiego
Rozdział 3. Warunki i tryb odbywania zajęć dydaktycznych oraz sposób i tryb odbywania praktyk zawodowych
Rozdział 4. Stosowane skale ocen i metody wyrażania osiągnięć studenta oraz przenoszenie i uznawanie zajęć zaliczonych przez studenta
Rozdział 5. Prace i egzaminy dyplomowe
Rozdział 6. Indywidualna organizacja studiów oraz indywidualne studia międzydziedzinowe
Rozdział 7. Studiowanie na innym kierunku studiów, wydziale lub uczelni oraz zmiana kierunku lub formy studiów
Rozdział 8. Urlop od zajęć
Rozdział 9. Skreślenie z listy studentów oraz rezygnacja ze studiów
Rozdział 10. Wznowienie studiów oraz ponowne przyjęcie na studia
Rozdział 11. Nagrody i wyróżnienia

 

REGULAMIN STUDIÓW UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
Tekst ujednolicony z dnia 28 kwietnia 2022 r. Wejście w życie: z dniem 1 października 2022 roku

Rozdział 1. Przepisy ogólne

§ 1.
1. Regulamin Studiów Uniwersytetu Gdańskiego, zwany dalej „Regulaminem”, określa organizację prowadzonych przez Uniwersytet Gdański studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich oraz związane z nimi prawa i obowiązki studenta.
2. Przebieg studiów dokumentuje się zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w tym w formie elektronicznej na zasadach określonych w przepisach odrębnych.
§ 2.
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
1) egzaminie, należy przez to rozumieć również zaliczenie kończące przedmiot, który nie kończy się egzaminem;
2) kierowniku jednostki, należy przez to rozumieć kierownika jednostki organizacyjnej najniższego szczebla, prowadzącej działalność dydaktyczną w zakresie danego przedmiotu;
3) prodziekanie, należy przez to rozumieć prodziekana właściwego do spraw kształcenia lub studenckich, upoważnionego przez Rektora do rozpatrywania spraw toku studiów, o których mowa w Regulaminie, niezastrzeżonych na rzecz organów UG lub innych podmiotów;
4) Rektorze, należy przez to rozumieć Rektora Uniwersytetu Gdańskiego;
5) Senacie, należy przez to rozumieć Senat Uniwersytetu Gdańskiego;
6) UG, należy przez to rozumieć Uniwersytet Gdański;
7) Ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
8) wydziale, należy przez to rozumieć również jednostkę ogólnouniwersytecką: międzywydziałową i pozawydziałową lub jednostkę międzyuczelnianą, prowadzącą kierunek studiów.
§ 3.
1. Podmiotem właściwym w sprawach toku studiów, o których mowa w Regulaminie, niezastrzeżonych na rzecz organów UG lub innych podmiotów jest prodziekan właściwy do spraw kształcenia lub studenckich, działający na podstawie upoważnienia Rektora.
2. Od decyzji podjętych przez prodziekana w trybie określonym w ust. 1 studentowi przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, składany do prorektora właściwego do spraw studenckich działającego na podstawie upoważnienia Rektora. Wniosek składa się za pośrednictwem prodziekana, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji studentowi oraz:
1) w formie pisemnej (opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy);
2) za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą Uniwersytetu Gdańskiego – w formie dokumentu elektronicznego:
a) opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, lub
b) uwierzytelnionego w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
§ 4.
1. Przepisy Regulaminu należy stosować tak, aby bez naruszania jego zasad umożliwić osobie niepełnosprawnej wypełnianie obowiązków studenckich, stosownie do jej sprawności psychofizycznych.
2. W celu wspierania osób niepełnosprawnych w wypełnianiu obowiązków studenckich prodziekan ma obowiązek współdziałania z Biurem do spraw Osób z Niepełnosprawnością UG i pełnomocnikiem dziekana właściwym w tych sprawach.
§ 5.
1. Student ma prawo do zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, rozwijania własnych zainteresowań naukowych oraz przygotowania się do wykonywania pracy zawodowej, w szacunku dla prawdy i sumienności oraz w atmosferze wzajemnej życzliwości.
2. Student ma prawo do konsultacji u nauczyciela akademickiego oraz innych osób prowadzących zajęcia. Zasady przeprowadzania konsultacji w danym semestrze określa dziekan nie później niż 2 tygodnie od rozpoczęcia semestru.
3. W terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników pisemnego zaliczenia lub egzaminu student ma prawo wglądu do swojej pracy. Do terminu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie wlicza się okresu przerwy międzysemestralnej w semestrze zimowym.
§ 6.
1. Student ma obowiązek niezwłocznego poinformowania właściwego pracownika dziekanatu o zmianie:
1) imienia, nazwiska i innych danych osobowych gromadzonych w dokumentacji przebiegu studiów,
2) adresu do korespondencji i innych danych niezbędnych do kontaktu UG ze studentem
– nie później jednak niż 14 dni od dnia zmiany danych. Jeżeli w tym terminie student nie poinformuje właściwego pracownika dziekanatu o zmianie danych, o których mowa w pkt 1 i 2, doręczenie studentowi decyzji lub informacji związanych z tokiem studiów uznaje się za skuteczne.
2. W sprawach związanych z tokiem studiów, przy kontaktowaniu się z prorektorem, prodziekanem, prowadzącym zajęcia lub innymi nauczycielami akademickimi oraz pracownikami dziekanatu i innymi pracownikami administracyjnymi UG, student ma obowiązek korzystania z adresu poczty elektronicznej udostępnionego przez UG.
3. Student składający podanie w sprawie związanej z tokiem studiów, o której mowa w Regulaminie, ma obowiązek korzystania z wzoru podania obowiązującego w UG lub na danym wydziale, o ile wzór został udostępniony w systemie teleinformatycznym lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty.
§ 6a.
1. Student ma obowiązek złożenia ślubowania, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia studiów.
2. Student ma obowiązek postępować zgodnie z treścią ślubowania oraz kierować się zasadami określonymi w Kodeksie Etyki Studenta Uniwersytetu Gdańskiego.
3. Student, którego zachowanie zagraża życiu lub zdrowiu uczestników zajęć lub który swoim zachowaniem utrudnia prowadzenie zajęć lub uczestnictwo w nich, może być usunięty z tych zajęć. W takim przypadku, nieobecność studenta jest uznana za nieusprawiedliwioną.
§ 7.
1. Program studiów ustala się i podaje do wiadomości studentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub w sposób zwyczajowo przyjęty na wydziale, przed rozpoczęciem roku akademickiego.
2. Student wybiera zajęcia lub grupy zajęć wskazane w programie studiów jako zajęcia lub grupy zajęć do wyboru na zasadach i w terminach określonych przez dziekana.
3. Dziekan może powołać opiekunów kierunków i lat studiów oraz grup studenckich bądź inne osoby odpowiedzialne za organizację prowadzenia działalności dydaktycznej na kierunku studiów, a także wyznaczyć ich zakres obowiązków.

Rozdział 2. Czas trwania oraz organizacja roku akademickiego

§ 8.
1. Szczegółowy podział roku akademickiego w ramach semestrów określa i podaje do wiadomości Rektor na zasadach ustalonych w Statucie UG.
2. Szczegółową organizację roku akademickiego dla wszystkich poziomów, profili i form studiów prowadzonych przez wydział określa dziekan, po zasięgnięciu opinii właściwego wydziałowego organu samorządu studenckiego, z uwzględnieniem podziału określonego przez Rektora, o którym mowa w ust. 1.
3. W przypadkach uzasadnionych przyczynami dydaktycznymi lub organizacyjnymi lub w innych przypadkach szczególnie uzasadnionych, dziekan, za zgodą Rektora, nie później niż 1 miesiąc przed rozpoczęciem semestru i po zasięgnięciu opinii właściwego wydziałowego organu samorządu studenckiego, może dokonać koniecznych zmian w szczegółowej organizacji roku akademickiego. Prodziekan, na wniosek właściwego wydziałowego organu samorządu studenckiego lub z własnej inicjatywy, może przenieść – w ramach roku akademickiego, pomiędzy semestrami – niektóre przedmioty, w tym praktyki zawodowe, zajęcia lub egzaminy i zaliczenia.
4. Plan zajęć dla poszczególnych studiów prowadzonych na wydziale określa dziekan i podaje do wiadomości studentów na stronie internetowej wydziału, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub w sposób zwyczajowo przyjęty, w terminie określonym w przepisach odrębnych, jednak nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem zajęć. Zmiany w planie zajęć mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą dziekana.
§ 9.
1. Rektor może ogłaszać dni rektorskie w sposób zwyczajowo przyjęty.
2. Dziekan może ogłaszać godziny dziekańskie wolne od zajęć dydaktycznych w sposób zwyczajowo przyjęty.


Rozdział 3. Warunki i tryb odbywania zajęć dydaktycznych oraz sposób i tryb odbywania praktyk zawodowych

§ 10.
Zajęcia dydaktyczne inne niż wykłady mogą być prowadzone w formie otwartej po uzyskaniu zgody dziekana i prowadzącego zajęcia.
§ 11.
1. Uprawnionymi do prowadzenia wykładów i seminariów dyplomowych są nauczyciele akademiccy posiadający tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego.
2. Nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem zajęć w roku akademickim dziekan może upoważnić nauczyciela akademickiego posiadającego stopień naukowy doktora do prowadzenia wykładów i seminariów dyplomowych w tym roku akademickim, z zachowaniem zasady, że większość tych zajęć prowadzą osoby posiadające tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego.
3. Zasady, o której mowa w ust. 2, nie stosuje się w odniesieniu do kierunku studiów o profilu praktycznym.
4. Z uwzględnieniem § 36 ust. 2, specjalista–praktyk jest uprawniony do prowadzenia zajęć dydaktycznych, z wyjątkiem seminariów dyplomowych, jeżeli przewiduje to program studiów.
5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, dziekan może upoważnić na czas określony, jednak nie dłuższy niż do końca bieżącego roku akademickiego, innego nauczyciela akademickiego niż wskazany w ust. 2 do prowadzenia wykładów i seminariów dyplomowych.
6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, dziekan może upoważnić na czas określony, jednak nie dłuższy niż do końca bieżącego semestru, inną osobę do prowadzenia zajęć niż wskazana w planie studiów i opisie przedmiotu (sylabusie) (zastępstwo), z zachowaniem zasad określonych w ust. 1 i 4.
§ 12.
1. Student jest zobowiązany do uczestnictwa w zajęciach, w tym zajęciach do wyboru, przewidzianych w programie studiów jako obowiązkowe.
2. Nieobecność na zajęciach, o których mowa w ust. 1, może być usprawiedliwiona:
1) zaświadczeniem lekarskim o czasowej niezdolności do uczestnictwa w zajęciach;
2) zaświadczeniem o uczestnictwie w posiedzeniu:
a) Senatu UG lub Rady Uniwersytetu,
b) komisji dyscyplinarnej działającej w UG,
c) komisji, rady lub zespołu doradczego, działających w UG i niebędących organami UG;
3) zaświadczeniem o reprezentowaniu UG w zawodach sportowych rangi krajowej lub międzynarodowej;
4) zaświadczeniem o udziale w projekcie badawczym, badawczo-rozwojowym lub dydaktycznym;
5) poprzez wykazanie innych ważnych przyczyn uniemożliwiających uczestnictwo w zajęciach, które uzasadniałyby usprawiedliwienie nieobecności.
3. Nieobecność usprawiedliwia prowadzący zajęcia. Usprawiedliwienie nieobecności powinno nastąpić niezwłocznie po ustąpieniu przyczyny nieobecności. W przypadku wątpliwości lub niedostatecznej dokumentacji, o usprawiedliwieniu nieobecności decyduje prodziekan.
4. Student jest zobowiązany do uzupełnienia spowodowanych nieobecnością braków w wiedzy i umiejętnościach w terminie oraz w sposób określony podczas pierwszych zajęć przez prowadzącego zajęcia.
5. Prowadzący zajęcia, o których mowa w ust. 1, zawiadamia prodziekana w przypadku gdy nieusprawiedliwiona nieobecność studenta przekroczy 30% ogólnego wymiaru zajęć w danym semestrze oraz składa dokumenty potwierdzające nieobecność studenta, w szczególności listę obecności na zajęciach.
§ 13.
1. Okresem rozliczeniowym jest semestr.
2. Student, który spełnił wymogi przewidziane w programie studiów dla danego semestru:
1) uzyskał wymagane zaliczenia,
2) złożył z oceną pozytywną wymagane egzaminy,
3) uzyskał wymaganą liczbę punktów ECTS, z wyłączeniem punktów ECTS przypisanych do praktyk zawodowych,
4) uzyskał zakładane efekty uczenia się
‒ uzyskuje zaliczenie tego semestru. Podstawą uczestnictwa w zajęciach następnego semestru jest wpis na ten semestr, dokonywany przez prodziekana.
3. Prowadzący zajęcia, w trakcie pierwszych zajęć, przedstawia formę i sposób zaliczenia oraz podstawowe kryteria oceny lub wymagania egzaminacyjne.
§ 13a.
1. Terminy składania egzaminów w sesji egzaminacyjnej podstawowej i poprawkowej, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej, ustala:
1) prodziekan, albo
2) dyrektor instytutu – w przypadku gdy struktura wydziału składa się z instytutów
– po zasięgnięciu opinii przeprowadzających egzaminy, z uwzględnieniem zasad określonych w ust. 2-4 oraz § 8.
Zaliczenie kończące przedmiot, który nie kończy się egzaminem, może zostać przeprowadzone również przed rozpoczęciem podstawowej sesji egzaminacyjnej, w terminie ustalonym w trybie, o którym mowa w zdaniu pierwszym.
2. Sesja egzaminacyjna nie może trwać krócej niż 14 dni.
3. Na danym roku studiów:
1) w jednym dniu przeprowadza się tylko jeden egzamin;
2) w ciągu dwóch kolejnych dni nie można przeprowadzać egzaminów z przedmiotów, do których przypisano łącznie co najmniej 10 punktów ECTS.
Prodziekan lub dyrektor instytutu, w porozumieniu z właściwym wydziałowym organem samorządu studenckiego, może ustalić większą liczbę egzaminów przeprowadzanych w jednym dniu.
4. Z zastrzeżeniem § 18a ust. 3, egzamin poprawkowy przeprowadza się w poprawkowej sesji egzaminacyjnej, nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia opublikowania wyników egzaminu w podstawowym terminie.
§ 14.
1. W przypadku gdy zajęcia kończą się zaliczeniem, student, który otrzymał ocenę niedostateczną bądź nie otrzymał żadnej oceny, może złożyć do kierownika jednostki w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników:
1) odwołanie, albo
2) wniosek o komisyjne zaliczenie zajęć, w przypadkach określonych w § 20 ust. 1, który stosuje się odpowiednio.
2. Kierownik jednostki w terminie 7 dni od dnia złożenia odwołania albo wniosku o komisyjne zaliczenie zajęć:
1) uwzględniając odwołanie, udziela zaliczenia zajęć albo wyznacza dodatkowy termin do ich zaliczenia;
2) uwzględniając wniosek o komisyjne zaliczenie zajęć z przyczyn wskazanych w § 20 ust. 1, który stosuje się odpowiednio, wyznacza termin tego zaliczenia oraz skład komisji;
3) nie uwzględnia odwołania albo wniosku o komisyjne zaliczenie zajęć, przedstawiając wnioskodawcy uzasadnienie w formie pisemnej.
3. W przypadku gdy prowadzącym zajęcia, o których mowa w ust. 1, jest kierownik jednostki, właściwym w sprawie przyjęcia i rozstrzygnięcia odwołania albo wniosku jest prodziekan.
4. Do oceny uzyskanej z zaliczenia komisyjnego stosuje się odpowiednio § 20 ust. 7.
§ 15.
1. W przypadku gdy przedmiot kończy się egzaminem, warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uprzednie zaliczenie obowiązkowych zajęć z tego przedmiotu, jeżeli program studiów przewiduje takie zajęcia. Termin zaliczenia zajęć warunkujących dopuszczenie do egzaminu określa prodziekan.
2. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych z długotrwałą nieobecnością nauczyciela akademickiego, kierownik jednostki, w porozumieniu z prodziekanem, może dokonać zaliczenia zajęć wchodzących w skład danego przedmiotu, prowadzonych przez nauczyciela akademickiego podporządkowanego służbowo kierownikowi jednostki.
§ 16.
1. Przed rozpoczęciem podstawowej sesji egzaminacyjnej egzaminator może przeprowadzić egzamin w terminie dodatkowym (egzamin zerowy).
2. Zasady składania egzaminu zerowego ustala prodziekan.
3. Z uwzględnieniem ust. 2, szczegółowe zasady składania egzaminu zerowego określa egzaminator w trakcie pierwszych zajęć.
§ 17.
1. W przypadku wystąpienia nagłej i nadzwyczajnej przyczyny innej niż nieobecność, uniemożliwiającej studentowi przystąpienie do egzaminu albo kontynuowanie egzaminu po jego rozpoczęciu, student ma obowiązek poinformowania egzaminatora o wystąpieniu przyczyny. W takim przypadku, egzaminator wyraża zgodę na nieprzystąpienie do egzaminu albo przerwanie egzaminu.
2. Do wyznaczenia dodatkowego terminu egzaminu § 18 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 18.
1. Student ma prawo do składania jednego egzaminu poprawkowego z każdego przedmiotu, z którego uzyskał ocenę niedostateczną w podstawowym terminie egzaminu albo utracił taki termin. Student traci termin w przypadkach:
1) niedopuszczenia do egzaminu z przyczyny określonej w § 15 ust. 1 w związku z § 14 ust. 1, albo
2) nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie.
2. Student, który nie przystąpił do egzaminu w ustalonym terminie, jest zobowiązany do przedstawienia egzaminatorowi usprawiedliwienia nieobecności w terminie 7 dni od dnia ustania jej przyczyn. Przepis § 12 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Egzaminator, uwzględniając usprawiedliwienie, wyznacza dodatkowy termin egzaminu. W przypadku nieuwzględnienia usprawiedliwienia, studentowi przysługuje odwołanie do prodziekana w terminie 7 dni od dnia rozstrzygnięcia podjętego przez egzaminatora.
§ 18a.
1. Student, który spełnia warunki dopuszczenia do egzaminu, może za zgodą prodziekana i egzaminatora, złożyć egzamin w innym terminie, także przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej, jednak nie później niż przed jej zakończeniem.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, student może, za zgodą prodziekana, złożyć egzamin po zakończeniu sesji egzaminacyjnej, jednak nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia jej zakończenia. Składanie egzaminu w tym trybie nie zwalnia studenta od uczestnictwa w zajęciach następnego semestru. Przepis § 18 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. Na wniosek studenta i za zgodą egzaminatora egzamin poprawkowy może zostać przeprowadzony w terminie wcześniejszym niż określony w § 13a ust. 4.
§ 19.
1. Zaliczenie zajęć potwierdza wpis w protokole zaliczenia przedmiotu. Brak wpisu w protokole świadczy o braku zaliczenia danych zajęć, chyba że wpis nie został dokonany z przyczyn niezależnych od studenta.
2. Student ma obowiązek:
1) odbycia szkolenia BiHK – na zasadach i w terminie określonych w przepisach odrębnych;
2) odbycia szkolenia bibliotecznego – na zasadach i w terminie określonych w Regulaminie udostępniania zbiorów Biblioteki UG;
3) rozliczenia się z Biblioteką UG i uzyskania potwierdzenia rozliczenia – po każdym roku studiów, najpóźniej do dnia 30 września.
3. Zaliczenie semestru, z wyłączeniem praktyk zawodowych, następuje do dnia zakończenia tego semestru, bez względu na liczbę wykorzystanych terminów egzaminacyjnych – z uwzględnieniem przypadków określonych w § 18a ust. 2.
§ 20.
1. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do prawidłowego przebiegu egzaminu lub oceny jego wyników, prodziekan może wyrazić zgodę na składanie egzaminu komisyjnego, działając:
1) z własnej inicjatywy, albo
2) na wniosek studenta lub na wniosek właściwego wydziałowego organu samorządu studenckiego, uzgodniony ze studentem; wniosek składa się w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników niezdanego egzaminu.
2. Prodziekan, w przypadku wyrażenia zgody na składanie egzaminu komisyjnego, wyznacza jego termin, formę (ustną lub pisemną) oraz skład komisji egzaminacyjnej.
3. Egzamin komisyjny odbywa się w ciągu 7 dni od dnia wyrażenia zgody przez prodziekana.
4. W skład komisji przeprowadzającej egzamin komisyjny wchodzą:
1) prodziekan lub wyznaczony przez niego nauczyciel akademicki posiadający tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego jako przewodniczący;
2) specjalista z zakresu dyscypliny naukowej, do której odnosi się przedmiot niezdanego egzaminu, lub dyscypliny pokrewnej, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora;
3) dotychczasowy egzaminator.
W charakterze obserwatora, na wniosek prodziekana, studenta lub właściwego wydziałowego organu samorządu studenckiego, w egzaminie może uczestniczyć wskazany przez wnioskodawcę członek społeczności akademickiej UG.
5. W przypadku ustnej formy egzaminu komisyjnego, dotychczasowy egzaminator nie może zadawać pytań studentowi składającemu egzamin.
6. W przypadku gdy dotychczasowy egzaminator jest kierownikiem jednostki, członek komisji przeprowadzającej egzamin komisyjny, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, nie może być mu podporządkowany służbowo.
7. Ocena uzyskana z egzaminu komisyjnego zastępuje ocenę zakwestionowaną i jest ostateczna.
8. Z przebiegu egzaminu komisyjnego sporządza się protokół podpisany przez członków komisji i obserwatora, jeżeli został wskazany.
§ 21.
1. W stosunku do studenta, który nie spełnił wymogów określonych w § 13 ust. 2 i nie zaliczył semestru, prodziekan może orzec o:
1) powtarzaniu przedmiotu objętego zezwoleniem na studiowanie w następnym semestrze, o którym mowa w § 22 ust. 1, albo
2) powtarzaniu semestru, o którym mowa w § 24 ust. 1, albo
3) skreśleniu z listy studentów.
W przypadkach określonych w pkt 1 i 2, prodziekan orzeka na wniosek studenta.
2. W przypadku gdy dług punktowy ECTS studenta ubiegającego się o zezwolenie, o którym mowa w § 22 ust. 1, przekracza limit maksymalnego długu punktowego ECTS określonego zgodnie z § 22 ust. 4, prodziekan odmawiając udzielenia zezwolenia, może orzec o powtarzaniu semestru.
3. Powtarzanie pierwszego semestru nie jest dopuszczalne, chyba że przyczyną niezaliczenia była długotrwała choroba lub inny wypadek losowy.
§ 22.
1. Student, który nie spełnił wymogów wskazanych w § 13 ust. 2 i nie zaliczył semestru, może złożyć do prodziekana wniosek o zezwolenie na studiowanie w następnym semestrze z obowiązkiem spełnienia tych wymogów w najbliższej sesji egzaminacyjnej, w której zgodnie z programem studiów są przewidziane zaliczenia i egzaminy z przedmiotów niezaliczonych przez studenta.
2. Prodziekan udziela zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:
1) dług punktowy ECTS studenta nie przekracza limitu maksymalnego długu punktowego ECTS, o którym mowa w ust. 4.;
2) student spełnił warunki niezbędne do kontynuacji kształcenia określone w programie studiów.
Zezwolenie prodziekana jest podstawą wpisu studenta na następny semestr.
3. Na wniosek studenta, któremu udzielono zezwolenia wskazanego w ust. 1, albo zgody na powtarzanie ostatniego semestru, prodziekan może wyznaczyć wcześniejszy niż określony w ust. 1 termin zaliczenia lub egzaminu z przedmiotów niezaliczonych przez studenta.
4. Dziekan, po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów, określa liczbę punktów ECTS nie większą niż 12, której przekroczenie w danym semestrze studiów nie pozwala studentowi ubiegać się o zezwolenie na studiowanie w następnym semestrze (maksymalny dług punktowy ECTS).
§ 23.
1. Jeżeli student nie zaliczy powtarzanego przedmiotu objętego zezwoleniem, o którym mowa w § 22 ust. 1, albo dług punktowy ECTS studenta, któremu udzielono takiego zezwolenia, przekroczy w kolejnym semestrze limit maksymalnego długu punktowego ECTS określonego zgodnie z § 22 ust. 4, prodziekan może orzec o:
1) powtarzaniu ostatniego semestru, na który student został wpisany, albo
2) skreśleniu z listy studentów.
W przypadku określonym w pkt 1, prodziekan orzeka na wniosek studenta.
2. Studentowi, który powtarza semestr, nie można udzielić zezwolenia, o którym mowa w § 22 ust. 1.
§ 24.
1. Student może uzyskać tylko raz zgodę prodziekana na powtarzanie tego samego semestru, chyba że przyczyną kolejnego niezaliczenia semestru była długotrwała choroba lub inny wypadek losowy.
2. Na wniosek studenta, który po raz pierwszy powtarza ten sam semestr, złożony jednocześnie z wnioskiem o wyrażenie zgody na powtarzanie semestru, prodziekan może zwolnić studenta z uczestnictwa w zajęciach, uzyskiwania zaliczeń i składania egzaminów z uprzednio zaliczonych przedmiotów. Prodziekan, po zasięgnięciu opinii prowadzącego zajęcia, może zwolnić studenta powtarzającego po raz kolejny ten sam semestr z obowiązku uczestnictwa w zajęciach z uprzednio zaliczonych przedmiotów, z zachowaniem obowiązku uzyskania zaliczenia lub składania egzaminu.
§ 25.
Prodziekan – z własnej inicjatywy lub na wniosek studenta – może udzielić zezwolenia na przeniesienie terminu realizacji przedmiotu, który nie jest objęty:
1) zezwoleniem na studiowanie w następnym semestrze, wskazanym w § 22 ust. 1, albo
2) zgodą na powtarzanie semestru, wskazaną w § 24 ust. 1.
§ 26.
W przypadku przedmiotów, do których nie przypisuje się punktów ECTS, przepisy § 21 ust. 1 pkt 1, § 22, § 23 i § 25 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
§ 27.
1. Student, za zgodą prodziekana podjętą w porozumieniu z prowadzącymi zajęcia, może uczestniczyć w zajęciach, uzyskiwać zaliczenia i składać egzaminy z przedmiotów przewidzianych w programie studiów w kolejnych semestrach (studiowanie awansem).
2. Student ma obowiązek zaliczenia, w realizowanych semestrach, przedmiotów studiowanych awansem.
3. Kryteria zgody, o której mowa w ust. 1, określa dziekan, po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów, uwzględniając w szczególności osiągnięcia w dotychczasowym przebiegu studiów oraz wymogi wynikające z programu studiów.
§ 28.
1. W przypadkach szczególnie uzasadnionych prodziekan, w porozumieniu z prowadzącymi zajęcia, może wyrazić zgodę na zaliczanie przez studenta zajęć, z wyłączeniem obowiązku uczestnictwa w zajęciach.
2. Student, za zgodą prodziekana, może zostać przeniesiony na kolejny semestr, po wcześniejszym niż przewidziany w programie studiów zaliczeniu semestru.
§ 29.
Prodziekan wskazuje warunki odbywania studiów przez studenta przyjętego na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się, w tym może określić terminy składania egzaminów i zaliczeń lub zobowiązać do uzupełnienia ewentualnych różnic programowych. Przepisy § 46 ust. 2, 5 i 6 oraz § 47 stosuje się odpowiednio.
§ 30.
1. Dziekan, z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w UG i po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów, określa formę i zasady odbywania i zaliczania praktyk zawodowych dla kierunku studiów.
2. Realizacja praktyk zawodowych na kierunku studiów o profilu ogólnoakademickim, przypadających w okresie roku akademickiego i trwających ponad 1 miesiąc, wymaga uzyskania przez studenta uprzedniej zgody prodziekana. Do wniosku o wyrażenie zgody na realizację praktyk student dołącza projekt programu praktyk zaakceptowany przez kierownika praktyk i przedstawiciela podmiotu przeprowadzającego praktyki.
3. Rektor na wniosek prodziekana powołuje opiekuna i kierownika praktyk.
4. Prodziekan sprawuje nadzór nad realizacją praktyk zawodowych na zasadach określonych w przepisach odrębnych.
5. Określanie zakresu oraz form pracy opiekuna i kierownika praktyk, a także nadzór i ocenę wykonywania przez opiekuna i kierownika powierzonych zadań regulują przepisy odrębne.
6. Praktyki związane z przygotowywaniem do wykonywania zawodu nauczyciela określają przepisy odrębne.
§ 31.
1. W zajęciach przewidzianych w programie studiów, za zgodą prodziekana, mogą uczestniczyć uczniowie wybitnie uzdolnieni w zakresie kierunku studiów zgodnego z ich uzdolnieniami.
2. Uczeń składa do prodziekana wniosek o wyrażenie zgody na uczestnictwo w zajęciach nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem zajęć. Do wniosku dołącza się zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na uczestnictwo uczenia w zajęciach.
3. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach uczniów, o których mowa w ust. 1, jest zawarcie porozumienia między Rektorem a dyrektorem właściwej szkoły, po zasięgnięciu opinii właściwego dziekana. W porozumieniu określa się w szczególności rodzaje zajęć, w których będą uczestniczyć uczniowie oraz sposób dokumentowania ich osiągnięć, a także tryb i warunki wykorzystania tych osiągnięć.
4. Prodziekan może wyznaczyć opiekuna naukowego ucznia. Opiekunem naukowym może być nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora.
5. Do uczniów, o których mowa w ust. 1, Regulamin stosuje się odpowiednio.

Rozdział 4. Stosowane skale ocen i metody wyrażania osiągnięć studenta oraz przenoszenie i uznawanie zajęć zaliczonych przez studenta

§ 32.
1. Osiągnięcia studenta, w tym wyniki zaliczeń i egzaminów, potwierdzające realizację zakładanych efektów uczenia się, są wyrażane są w ocenach według następującej skali:

Ocena Wartość liczbowa Wartość procentowa efektów uczenia się wymaganych do uzyskania oceny*
bardzo dobry 5,0 91 i więcej
dobry plus 4,5 81 – 90
dobry 4,0 71 – 80
dostateczny plus 3,5 61 – 70
dostateczny 3,0 51 – 60
niedostateczny 2,0 50 i mniej

* Wartości procentowe są zaokrąglane do liczb całkowitych, zgodnie z powszechnie obowiązującymi zasadami zaokrąglania.

2. Program studiów może przewidywać inne niż wymienione w ust. 1 sposoby wyrażania osiągnięć studenta.
3. Średnia ocen przedstawiająca osiągnięcia studenta w okresie studiów jest średnią arytmetyczną ocen pozytywnych i negatywnych uzyskanych z egzaminów we wszystkich terminach. Średnia jest ustalana z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Przepisu § 2 pkt 1 nie stosuje się.
4. Dziekan, po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów, może określić zajęcia warunkujące dopuszczenie do egzaminu lub przedmioty niekończące się egzaminami, z których oceny będą uwzględniane przy obliczaniu średniej ocen.
§ 33.
1. Na wniosek studenta składany do dnia 15 listopada (w semestrze zimowym) lub do dnia 15 marca (w semestrze letnim) ‒ w przypadku studiów stacjonarnych ‒ oraz w terminie miesiąca od rozpoczęcia zajęć w danym semestrze ‒ w przypadku studiów niestacjonarnych, prodziekan może uznać zaliczone już zajęcia oraz uzyskane i udokumentowane efekty uczenia się i punkty ECTS w szczególności w przypadkach:
1) powtarzania przedmiotu;
2) wznowienia studiów;
3) udziału w programie wymiany studenckiej;
4) zaliczenia przedmiotu na innym kierunku bądź w innej uczelni, w tym zagranicznej, bądź poprzez realizację praktyk, o których mowa w § 30 ust. 2, bądź poprzez walidację osiągnięć zgodnie z orzeczeniem Komisji Weryfikacyjnej, o którym mowa w uchwale Senatu w sprawie organizacji potwierdzania efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów.
2. Student może złożyć wniosek, o którym mowa w ust. 1, w terminach innych niż wskazane w ust. 1, w przypadkach:
1) udziału w programie wymiany studenckiej,
2) zaliczenia przedmiotu w innej uczelni, w tym zagranicznej, lub poprzez realizację praktyk, o których mowa w § 30 ust. 2.
3. Prodziekan przy uznawaniu zajęć za zaliczone, kieruje się zbieżnością efektów uczenia się, w tym zwłaszcza liczbą przypisanych do przedmiotów punktów ECTS, brakiem różnic w treściach programowych, formą i wymiarem zajęć oraz formą ich zaliczania. W przypadku studenta studiów drugiego stopnia nie mogą zostać uznane za zaliczone zajęcia, które student zaliczył uprzednio w toku studiów pierwszego stopnia.
4. Jeżeli różnice w programach studiów uniemożliwiają uznanie zajęć za zaliczone, prodziekan może wskazać zajęcia, których zaliczenie umożliwi wpis na następny semestr.
5. Przeniesienie zajęć zaliczonych z danego przedmiotu obejmuje wszystkie zajęcia zaliczone przez studenta.
6. Ocen, które zostały przeniesione, nie wlicza się po raz drugi do średniej ocen obliczanej zgodnie z § 32.
7. Dziekan, po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów, może określić dodatkowe zasady uznawania zajęć za zaliczone.
§ 34.
1. Wyniki egzaminów lub zaliczeń ogłasza się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w terminie określonym przez Rektora.
2. Prowadzący zajęcia, w porozumieniu ze studentami, może określić również inne sposoby informowania studentów o uzyskanych wynikach egzaminów i zaliczeń, z zastrzeżeniem że określony sposób informowania nie może naruszać przepisów o ochronie danych osobowych.


Rozdział 5. Prace i egzaminy dyplomowe

§ 35.
1. Jeżeli przewiduje to program studiów, student przygotowuje pracę dyplomową i po jej złożeniu zdaje egzamin dyplomowy. Praca dyplomowa, jeżeli jest przewidziana, oraz egzamin dyplomowy stanowią część programu studiów w ostatnim semestrze.
2. Warunkami dopuszczenia do egzaminu dyplomowego są:
1) wypełnienie wszystkich obowiązków przewidzianych programem studiów, z uwzględnieniem uzyskania wymaganej w toku studiów liczby punktów ECTS;
2) złożenie pracy dyplomowej (licencjackiej ‒ jeżeli przewiduje to program studiów, lub magisterskiej) we właściwym dziekanacie do ostatniego dnia podstawowej sesji egzaminacyjnej kończącej studia, zgodnie ze szczegółowym podziałem roku akademickiego określonym przez Rektora;
3) uzyskanie pozytywnej oceny pracy dyplomowej ‒ jeżeli program studiów przewiduje złożenie pracy dyplomowej;
4) złożenie wszystkich wymaganych dokumentów.
3. W przypadku gdy egzamin dyplomowy odbywa się po zakończeniu sesji egzaminacyjnej kończącej studia w ramach kierunku studiów, student zachowuje prawa studenta do dnia egzaminu dyplomowego, z wyjątkiem prawa do korzystania ze świadczeń, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–4 Ustawy.
§ 36.
1. Student przygotowuje pracę magisterską pod kierunkiem nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, zaś pracę licencjacką – pod kierunkiem osoby posiadającej co najmniej stopień naukowy doktora. Promotorów studentów przygotowujących prace dyplomowe zatwierdza dziekan, z zachowaniem zasad, o których mowa w § 11 ust. 2 i 3.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, z zachowaniem zasad, o których mowa w § 11 ust. 2 i 3, dziekan może wyznaczyć na promotora studenta:
1) w przypadku pracy magisterskiej – osobę posiadającą stopień naukowy doktora lub specjalistę–praktyka;
2) w przypadku pracy licencjackiej – specjalistę–praktyka.
3. Za zgodą właściwego dziekana, z zachowaniem zasad, o których mowa w § 11 ust. 2 i 3, student może przygotować pracę dyplomową także pod kierunkiem osoby posiadającej tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego bądź doktora, z innego wydziału albo spoza UG.
§ 37.
1. Dziekan może dokonać zmiany promotora studenta przygotowującego pracę dyplomową.
2. W przypadku śmierci promotora, ustania zatrudnienia promotora w UG lub długotrwałej nieobecności promotora, która mogłaby spowodować niezłożenie pracy przez studenta w terminie określonym zgodnie z § 39, dziekan w porozumieniu ze studentem wyznacza osobę, która przejmuje obowiązki promotora. Przepis § 36 stosuje się odpowiednio.
§ 38.
1. Pracę dyplomową może stanowić w szczególności praca pisemna, opublikowany artykuł, praca projektowa, w tym projekt i wykonanie programu lub systemu komputerowego, oraz praca konstrukcyjna, technologiczna lub artystyczna, eksperymentalna lub wynik badań. Do prac dyplomowych innych niż praca pisemna przepisy rozdziału 5 stosuje się odpowiednio.
2. Dziekan, w drodze zarządzenia, może ustalić szczegółowe zasady przygotowywania prac dyplomowych, o których mowa w ust. 1.
3. Za pracę dyplomową może być uznana praca powstała w ramach studenckiego ruchu naukowego.
4. Za zgodą prodziekana, praca dyplomowa może być rezultatem pracy zespołu studentów, jeżeli indywidualny wkład studenta w przygotowanie danej pracy jest możliwy do ustalenia.
§ 39.
1. Praca dyplomowa podlega ocenie promotora oraz przynajmniej jednego recenzenta, wyznaczanego przez dziekana spośród osób posiadających co najmniej stopień naukowy doktora. W przypadku gdy promotor pracy magisterskiej posiada stopień naukowy doktora, recenzent powinien posiadać tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego.
2. Promotor i recenzent składa w dziekanacie ocenę pracy w terminie określonym przez dziekana.
3. Prodziekan, na wniosek promotora lub studenta, może przedłużyć do 3 miesięcy termin złożenia pracy dyplomowej w przypadkach:
1) długotrwałej choroby studenta, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim;
2) wystąpienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.
4. Dziekan, po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów, może określić terminy inne od wymienionych w § 35 ust. 2 pkt 2 oraz § 39 ust. 3, w celu dostosowania ich do programu studiów dla danego kierunku studiów.
§ 40.
1. W przypadku jednoczesnej negatywnej oceny pracy dyplomowej przez promotora i recenzenta, stosuje się ust. 3. W przypadku negatywnej oceny pracy dyplomowej przez promotora albo recenzenta, dziekan wyznacza kolejnego recenzenta, którego ocena przesądza o dopuszczeniu studenta do egzaminu dyplomowego.
2. W przypadku niezłożenia pracy dyplomowej w terminach określonych zgodnie z § 35 ust. 2 pkt 2 oraz § 39 ust. 3 i 4, prodziekan skreśla studenta z listy studentów.
3. W przypadkach niedopuszczenia do egzaminu dyplomowego z powodu negatywnej oceny pracy dyplomowej albo niespełnienia warunków, o których mowa w § 35 ust. 2 pkt 1 i 4, prodziekan może orzec o:
1) powtarzaniu seminarium dyplomowego w ostatnim semestrze ‒ na wniosek studenta, albo
2) skreśleniu z listy studentów.
§ 41.
1. Egzamin dyplomowy jest składany przed komisją powołaną przez dziekana, w skład której wchodzą: przewodniczący – dziekan albo prodziekan bądź inny nauczyciel akademicki wyznaczony przez dziekana oraz co najmniej dwóch członków.
2. Przynajmniej jeden z członków komisji egzaminu dyplomowego magisterskiego posiada tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego.
§ 42.
1. Termin egzaminu dyplomowego wyznacza:
1) prodziekan, albo
2) dyrektor instytutu – w przypadku gdy struktura wydziału składa się z instytutów.
2. Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym. Dziekan, po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów, może określić inną formę egzaminu dyplomowego kończącego studia pierwszego stopnia.
3. Po zakończeniu egzaminu dyplomowego komisja ustala ocenę uzyskaną z egzaminu, według skali ocen określonej w § 32 ust. 1.
4. W przypadkach uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej albo nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie, prodziekan wyznacza powtórny termin egzaminu. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na egzaminie, stosuje się odpowiednio § 18 ust. 2.
5. Egzamin dyplomowy może zostać powtórnie przeprowadzony nie wcześniej niż przed upływem 14 dni i nie później niż 3 miesiące od dnia złożenia egzaminu w pierwszym terminie.
6. W przypadku niezdania egzaminu dyplomowego w drugim terminie albo powtórnej nieusprawiedliwionej nieobecności na egzaminie dyplomowym, prodziekan orzeka o skreśleniu z listy studentów.
§ 43.
Za zgodą dziekana, na wniosek studenta lub promotora, może być przeprowadzony otwarty egzamin dyplomowy.
§ 44.
1. Ukończenie studiów następuje po złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu dyplomowego. Absolwent uzyskuje właściwy dla ukończonego kierunku i poziomu studiów tytuł zawodowy oraz otrzymuje dyplom ukończenia studiów.
2. Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są:
1) średnia ocen przewidzianych programem studiów uzyskanych w ramach zaliczonych semestrów i określona w § 32 ust. 3 i 4;
2) ocena pracy dyplomowej ‒ jeżeli program studiów przewiduje złożenie pracy dyplomowej;
3) ocena z egzaminu dyplomowego albo średnia arytmetyczna ocen w przypadku składania egzaminu dyplomowego w dwóch terminach.
Ostateczny wynik studiów stanowi suma:
1) 1/2 oceny wymienionej w pkt 1 oraz po 1/4 ocen wymienionych w pkt 2–3;
2) 1/2 oceny wymienionej w pkt 1 oraz 1/2 oceny wymienionej w pkt 3 ‒ w przypadku gdy program studiów nie przewiduje złożenia pracy dyplomowej.
3. Ostateczny wynik studiów oraz jego składniki, o których mowa w ust. 2, są ustalane z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
4. Z przebiegu egzaminu dyplomowego sporządza się protokół obejmujący w szczególności: treść zadawanych pytań, oceny za udzielone odpowiedzi, ocenę pracy, ocenę uzyskaną z egzaminu dyplomowego, a także ostateczny wynik studiów.
5. Na dyplomie ukończenia studiów wpisuje się określony słownie ostateczny wynik studiów, według następującej skali ocen:

Ostateczny wynik studiów Ocena wpisana na dyplomie
4,51 – 5,00 bardzo dobry
4,21 – 4,50 dobry plus
3,71– 4,20 dobry
3,21 – 3,70 dostateczny plus
do 3,20 dostateczny

 

Rozdział 6. Indywidualna organizacja studiów oraz indywidualne studia międzydziedzinowe

§ 45.
1. Z zastrzeżeniem art. 85 ust. 2 pkt 1 Ustawy, student:
1) Niepełnosprawny;
2) będący w ciąży ‒ w przypadku studentki;
3) będący rodzicem;
4) samodzielnie wychowujący dzieci;
5) studiujący na dwóch lub więcej kierunkach studiów;
6) studiujący wybrane przedmioty na innych kierunkach studiów;
7) odbywający część studiów w uczelni zagranicznej;
8) odbywający praktyki, o których mowa w § 30 ust. 2;
9) w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach
– może odbywać studia, za zgodą prodziekana, według indywidualnej organizacji studiów. Udzielając zgody, na okres nie dłuższy niż jeden rok akademicki, prodziekan ustala zasady i tryb studiowania według indywidualnej organizacji studiów – z uwzględnieniem ust. 3. W przypadkach określonych w pkt 5–9, prodziekan może uzależnić zgodę na studiowanie według indywidualnej organizacji studiów od osiągnięć studenta.
2. Student, odbywający studia według indywidualnej organizacji studiów, uzyskuje zaliczenia i składa egzaminy w terminach indywidualnie ustalanych z prowadzącymi zajęcia w granicach danego roku akademickiego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, prodziekan, na wniosek studenta, może wyrazić zgodę na przeniesienie tych terminów na następny rok akademicki lub zwolnić studenta z obowiązku uczestnictwa w zajęciach.
3. Prodziekan może cofnąć zgodę, o której mowa w ust. 1, w przypadku naruszenia przez studenta określonych zasad studiowania według indywidualnej organizacji studiów lub braku postępów w nauce.
§ 46.
1. Indywidualna organizacja studiów z opieką naukową polega na rozszerzeniu zakresu wiedzy w ramach studiowanego kierunku studiów lub łączeniu treści programowych w obrębie jednego lub więcej kierunków studiów, w tym studiów międzydziedzinowych, a także na udziale studenta w pracach badawczych.
2. Prodziekan, na wniosek studenta, może wyrazić zgodę na studiowanie według indywidualnej organizacji studiów z opieką naukową pod kierunkiem opiekuna naukowego wskazanego przez tego studenta.
3. Studiowanie według indywidualnej organizacji studiów z opieką naukową może nastąpić po zaliczeniu, ze szczególnie dobrymi osiągnięciami:
1) w przypadku jednolitych studiów magisterskich – dwóch pierwszych semestrów;
2) w przypadku studiów pierwszego stopnia i drugiego stopnia – pierwszego semestru.
3a. W przypadku studiów międzydziedzinowych studiowanie według indywidualnej organizacji studiów z opieką naukową może nastąpić od pierwszego semestru.
4. Dziekan określa kryteria osiągnięć, o których mowa w ust. 3, po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów.
5. Opiekunem naukowym może być nauczyciel akademicki posiadający tytuł profesora albo stopień naukowy doktora habilitowanego. Dziekan może również upoważnić nauczyciela akademickiego posiadającego stopień naukowy doktora do pełnienia funkcji opiekuna naukowego.
6. Do wniosku o wyrażenie zgody na studiowanie według indywidualnej organizacji studiów z opieką naukową student dołącza projekt programu zaakceptowany przez kandydata na opiekuna naukowego oraz jego pisemną zgodę na objęcie funkcji opiekuna naukowego.
7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach studiowanie według indywidualnej organizacji studiów z opieką naukową może nastąpić wcześniej niż w terminach wskazanych w ust. 3.
§ 47.
1. Opiekun naukowy do dnia 30 września każdego roku przedstawia informację o osiągnięciach studenta studiującego według indywidualnej organizacji studiów z opieką naukową oraz ocenę tych osiągnięć. W przypadku gdy student nie uzyskuje zadowalających osiągnięć w nauce, prodziekan w porozumieniu z opiekunem naukowym cofa zgodę na studiowanie według indywidualnej organizacji studiów z opieką naukową.
2. Indywidualna organizacja studiów z opieką naukową może prowadzić do skrócenia okresu studiów.
§ 48.
Do indywidualnych studiów międzydziedzinowych Regulamin stosuje się odpowiednio.


Rozdział 7. Studiowanie na innym kierunku studiów, wydziale lub uczelni oraz zmiana kierunku lub formy studiów

§ 49.
1. Student, który studiuje na jednym kierunku studiów, może, za zgodą właściwych prodziekanów, zaliczać zajęcia na innych kierunkach, których nie studiuje.
2. Student innej uczelni może, za zgodą właściwych prodziekanów, zaliczać zajęcia prowadzone w UG.
§ 50.
1. Student może, za zgodą właściwych prodziekanów, zmienić kierunek studiów, po zaliczeniu co najmniej pierwszego semestru, jeżeli różnice programowe umożliwiają jego przyjęcie na przynajmniej drugi semestr wybranego kierunku studiów.
2. Student ubiegający się o zmianę kierunku studiów powinien spełniać warunki przyjęcia na studia na wybranym kierunku, obowiązujące w ostatnio przeprowadzanym postępowaniu rekrutacyjnym.
§ 51.
1. Student może, za zgodą właściwego prodziekana, zmienić formę studiów ze stacjonarnych na niestacjonarne albo z niestacjonarnych na stacjonarne.
2. Warunki zmiany formy studiów określa dziekan, po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów.
§ 52.
1. Student może, za zgodą prodziekana, przenieść się na inną uczelnię.
2. Zgoda, o której mowa w ust. 1, może zostać udzielona na wniosek studenta i po uprzednim wypełnieniu przez studenta wszystkich obowiązków wobec UG, w szczególności:
1) zaliczenia semestru, w trakcie którego student złożył wniosek;
2) wniesienia wszystkich wymaganych w stosunku do niego opłat, o których mowa w art. 79 ust. 1 i 2 Ustawy;
3) rozliczenia się z Biblioteką UG.
§ 53.
1. Wniosek o przyjęcie na studia prowadzone przez UG student innej uczelni lub uczelni zagranicznej składa za pośrednictwem prodziekana do Rektora. Terminy składania wniosków w semestrze zimowym i letnim określa Rektor.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, student innej uczelni lub uczelni zagranicznej dołącza:
1) zgodę właściwego przedstawiciela władz tej uczelni na przeniesienie, potwierdzającą wypełnienie przez studenta wszystkich obowiązków wobec tej uczelni;
2) kartę przebiegu studiów, zawierającą wykaz zaliczonych przedmiotów;
3) opisy zaliczonych przedmiotów (sylabusy) albo inny dokument opisujący treści programowe przedmiotu, w szczególności efekty uczenia się;
4) zaświadczenie potwierdzające aktualny status studenta w innej uczelni lub uczelni zagranicznej.
3. Przyjęcie na studia prowadzone przez UG studenta innej uczelni lub uczelni zagranicznej może nastąpić w przypadku gdy:
1) student zaliczy co najmniej pierwszy semestr w innej uczelni lub uczelni zagranicznej;
2) stan różnic programowych oraz punktów ECTS pozwala na podjęcie studiów co najmniej na drugim semestrze.
4. Rektor, wyrażając zgodę na przyjęcie na studia, wskazuje semestr, od którego nastąpi podjęcie studiów, uwzględniając stan różnic programowych, a także określa termin uzupełnienia tych różnic.

Rozdział 8. Urlop od zajęć

§ 54.
1. Z zastrzeżeniem art. 85 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3‒4 Ustawy, prodziekan może udzielić studentowi urlopu od zajęć w przypadkach:
1) długotrwałej choroby (urlop zdrowotny);
2) urodzenia dziecka;
3) opieki na dzieckiem;
4) delegowania studenta przez UG poza uczelnię na staż lub w innym podobnym celu;
5) powtarzania semestru;
6) wystąpienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.
2. Student powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności wymienionych w ust. 1.
3. Urlop jest udzielany na okres jednego semestru lub dwóch semestrów (urlop długoterminowy) albo na okres krótszy niż czas trwania semestru (urlop krótkoterminowy).
4. Urlop długoterminowy rozpoczyna się odpowiednio z początkiem semestru lub roku akademickiego, po uprzednim zaliczeniu poprzedniego semestru lub roku. Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy przypadków określonych w ust. 1 pkt 1‒3.
5. Urlop krótkoterminowy może być udzielony w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 4 i 6.
6. Udzielenie studentowi urlopu na okres miniony, po rozpoczęciu sesji egzaminacyjnej, jest niedopuszczalne, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 1 pkt 1-3 i 6.
§ 55.
1. W toku jednolitych studiów magisterskich na danym kierunku student może uzyskać urlop roczny najwyżej 3 razy, a w toku studiów pierwszego i drugiego stopnia na danym kierunku – najwyżej 2 razy, z wyjątkiem urlopu zdrowotnego. Łączny okres urlopów udzielonych w toku jednolitych studiów magisterskich nie może być dłuższy niż 36 miesięcy, a w toku studiów pierwszego i drugiego stopnia – 24 miesiące. Powyższe ograniczenie nie dotyczy urlopów, o których mowa w § 54 ust. 1 pkt 1 i 4.
2. Udzielenie studentowi urlopu zdrowotnego po raz kolejny wymaga przedstawienia przez niego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przewlekłą niezdolność do studiowania w okresie wskazanym w zaświadczeniu.
3. Przed upływem okresu urlopu, o którym mowa w § 54 ust. 1 pkt 1 i 6, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem kolejnego semestru, student, któremu udzielono urlopu, ma obowiązek przedstawienia:
1) zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2, albo
2) zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego możliwość kontynuowania studiów, albo
3) oświadczenia o ustaniu przyczyny udzielenia urlopu.
W przypadku nieprzedłużenia okresu urlopu, o którym mowa w § 54 ust. 1 pkt 1 i 6, urlop ten kończy się z upływem ostatniego semestru, na który urlop został udzielony. W takim przypadku, wpis na semestr powinien nastąpić z początkiem kolejnego semestru.
4. Po powrocie z urlopu, student może zostać zobowiązany do uzupełnienia ewentualnych różnic programowych w przypadku zmiany programu studiów lub do kontynuowania studiów według zatwierdzonej przez prodziekana indywidualnej organizacji studiów.
5. Udzielenie urlopu długoterminowego przedłuża termin planowego ukończenia studiów.
§ 56.
1. W trakcie urlopu, o którym mowa w § 54 ust. 1 pkt 1‒4 i 6, student, za zgodą prodziekana i na warunkach przez niego określonych, może brać udział w niektórych zajęciach lub przystępować do niektórych zaliczeń i egzaminów.
2. W trakcie urlopu, o którym mowa w § 54 ust. 1 pkt 5, student, za zgodą prodziekana i na warunkach przez niego określonych, może brać udział w zajęciach lub przystępować do zaliczenia lub egzaminu z przedmiotu objętego zezwoleniem, o którym mowa w § 22 ust. 1, niezaliczonego do czasu udzielenia urlopu.


Rozdział 9. Skreślenie z listy studentów oraz rezygnacja ze studiów

§ 57.
1. Skreślenie z listy studentów następuje w przypadkach i na zasadach określonych w art. 108 ust. 1 i 2 Ustawy.
2. O niepodjęciu studiów świadczą:
1) brak pisemnego potwierdzenia złożenia ślubowania;
2) nieobecność na wszystkich zajęciach, o których mowa w § 12 ust. 1, w pierwszym semestrze w terminie miesiąca od rozpoczęcia zajęć.
W przypadku wystąpienia przyczyn, o których mowa w pkt 1 lub 2, prodziekan uznaje, że osoba wpisana na listę studentów nie podjęła studiów.
2. O rezygnacji ze studiów świadczy złożenie przez studenta prodziekanowi oświadczenia, w formie pisemnej, o rezygnacji ze studiów.
3. O rezygnacji ze studiów świadczy:
1) złożenie przez studenta prodziekanowi oświadczenia, w formie pisemnej, o rezygnacji ze studiów;
2) nieprzedstawienie przez studenta przed upływem okresu urlopu, o którym mowa w § 54 ust. 1 pkt 1 i 6, żadnego dokumentu określonego w § 55 ust. 3 pkt 1-3.
4. Niewypełnienie wszystkich obowiązków przewidzianych programem studiów w danym semestrze może być podstawą do stwierdzenia braku postępów w nauce. Prodziekan stwierdza brak postępów w nauce w szczególności w przypadkach:
1) negatywnej oceny pracy dyplomowej;
2) o których mowa w § 42 ust. 6.
5. Prodziekan stwierdza brak postępów w nauce z własnej inicjatywy lub na wniosek prowadzącego zajęcia bądź opiekuna roku lub kierunku studiów.


Rozdział 10. Wznowienie studiów oraz ponowne przyjęcie na studia

§ 58.
1. Z zastrzeżeniem ust. 4, za zgodą prodziekana, osoba skreślona z listy studentów drugiego lub kolejnych semestrów może nie więcej niż dwukrotnie wznowić studia. Wznowienie nie może nastąpić na semestrze wyższym niż tym, na którym nastąpiło skreślenie z listy studentów.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, składa wniosek o wznowienie studiów do prodziekana. Terminy składania wniosków ustala prodziekan, po zasięgnięciu opinii rady programowej kierunku studiów.
3. Prodziekan rozpatruje wniosek o wznowienie studiów, uwzględniając zwłaszcza:
1) przyczynę skreślenia z listy studentów;
2) osiągnięcia w dotychczasowym przebiegu studiów;
3) termin, który upłynął pomiędzy skreśleniem z listy studentów a złożeniem wniosku;
4) skalę różnic programowych spowodowanych zmianą programu studiów;
5) dotychczasowe postępowanie wnioskodawcy jako studenta, w tym przestrzeganie przepisów obowiązujących w UG.
4. Prodziekan może wyrazić zgodę na wznowienie studiów na semestrze niższym niż wynikałoby to z ust. 1, ze względu na skalę różnic programowych bądź dezaktualizację – z powodu postępu wiedzy w danej dziedzinie nauki – zasobu wiedzy, którą wnioskodawca uzyskał poprzednio.
5. W przypadku upływu pięcioletniego okresu od dnia skreślenia z listy studentów, prodziekan może uzależnić wyrażenie zgody na wznowienie studiów od wyniku dodatkowego egzaminu potwierdzającego posiadanie przez wnioskodawcę wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych umożliwiających wznowienie studiów.
6. Osoba skreślona z listy studentów w związku z karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni może ubiegać się o wznowienie studiów nie wcześniej niż po zatarciu ukarania.
§ 59.
Osoba skreślona z listy studentów pierwszego semestru może ubiegać się o ponowne przyjęcie na studia, na ogólnych zasadach i w trybie obowiązującym przy rekrutacji na poszczególne kierunki studiów.

Rozdział 11. Nagrody i wyróżnienia

§ 60.
Studentowi wzorowo wypełniającemu obowiązki związane z tokiem studiów i wyróżniającemu się osiągnięciami mogą być przyznawane:
1) nagroda Rektora;
2) medal UG nadany uchwałą Senatu na wniosek dziekana, po zasięgnięciu opinii rady dziekana;
3) pochwała dziekana wyrażona w formie pisemnej;
4) inne nagrody i wyróżnienia przyznane przez dziekana;
5) nagrody ustanawiane przez instytucje państwowe i samorządowe, towarzystwa naukowe, organizacje społeczne oraz fundacje.
§ 61.
Zasady i tryb przyznawania nagród oraz wyróżnień określają odpowiednio: Rektor, Senat, dziekan, a także podmioty wymienione w § 60 pkt 5, w regulaminach obowiązujących dla tych nagród.

Załącznik Rozmiar
regulamin-studiow-ug-2022.pdf 391.89 KB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 10. luty 2023 - 18:26; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska Ostatnia zmiana: środa, 20. Grudzień 2023 - 14:35; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska