Przewodnik studenta I roku

Przewodnik studenta I roku

z

Dziekan Wydziału Filologicznego

  • Dziekanem Wydziału Filologicznego do końca roku akademickiego 2023/2024 jest dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, absolwentka filologii rosyjskiej i ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim
  • Nową Dziekan na kadencję 2024/28 jest dr hab. Małgorzata-Jarmułowicz, prof. UG, absolwentka filologii polskiej o specjalności teatrologicznej na Wydziale Filologicznym UG

Chcesz wiedzieć więcej zajrzyj do zakładki Władze Wydziału.

Czy będę mieć powód, żeby spotkać się z Dziekan Wydziału Filologicznego w czasie studiów? Jeśli nie studiujesz kierunków wiedza o teatrze czy zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych, raczej nie, ale jeśli masz w głowie jakiś projekt naukowy lub artystyczny, który może wnieść nową jakość w życie Wydziału Filologicznego, możesz spotkać się z Dziekan Wydziału Filologicznego osobiście. Umów się na spotkanie u kierownik Biura Dziekana Wydziału Filologicznego, Izabeli Braun-Gwiazdowskiej, e-mail: izabela.braun-gwiazdowska@ug.edu.pl, tel. 58 523 30 11. Dziekan Wydziału Filologicznego przyjmuje w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 51, p. 015.

Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

Rok akademicki 2024/2025 zainaugurujemy wspólnie z Wydziałem Historycznym 3 października 2024 roku o godz. 13.00. Uroczystość połączona z immatrykulacją studentów I roku z udziałem władz rektorskich i dziekańskich odbędzie się w Sali Teatralnej im. Jerzego Limona w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 51 w Gdańsku Oliwie.

Do udziału w inauguracji zapraszamy wszystkich studentów Wydziału Filologicznego.

Podczas inauguracji odbędzie się uroczysta immatrykulacja studentów I roku studiów stacjonarnych I stopnia (licencjackich). Akt ten, połączony ze ślubowaniem, to symboliczny moment włączenia studentów I roku do społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego. Na immatrykulację zaproszenie otrzymują studenci z najwyższym wynikiem rekrutacji. Oficjalne zaproszenie na inaugurację roku akademickiego – zostanie zamieszczone na stronie Wydziału Filologicznego we wrześniu.

Zajęcia na Wydziale Filologicznym UG rozpoczną się 1 października 2024 r. Poniżej znajdziesz:

Dzień adaptacyjny

Dzień adaptacyjny dla studentów I roku I stopnia studiów stacjonarnych Wydziału Filologicznego odbędzie się w końcu września na Wydziale Filologicznym (ul. Wita Stwosza 55 i Wita Stwosza 51). Termin i program Dnia adaptacyjnego znajdzie się wkrótce na stronie Wydziału i w wydziałowych social mediach: Instagram @filologicznyug i na FB. Tego dnia odbierzesz swoją legitymację studencką. Będziesz mieć okazję poznać kolegów i koleżanki z Twojego roku, a opiekun Twojego roku przekaże Ci wszystkie najważniejsze informacje.

Legitymacja studencka

Elektroniczna Legitymacja Studencka (ELS) wygląda jak dowód osobisty. Studenci I roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych otrzymują ELS po wykonaniu w systemie eUczelnia  następujących czynności:

  • wgraniu swojego kolorowego zdjęcia legitymacyjnego na jasnym tle
  • złożeniu wniosku o wydanie legitymacji (Student-> Dokumenty-> Złóż wniosek) Pamiętaj, że ELS jest warunkiem niezbędnym do uzyskania mLegitymacji w aplikacji mObywatel.
  • wniesieniu opłaty za jej wydanie poprzez Portal Studenta Portal Studenta

Logowanie do Portalu Studenta:

  • Numer indeksu to login do Portalu Studenta
  • Hasło jest takie, jakie zostało przez Ciebie użyte przy logowaniu się w procesie rekrutacji do systemu IRK - Internetowej Rejestracji Kandydatów

Logowanie do systemu eUczelnia:

  • LOGIN: Twój adres e-mail z Office 365
  • HASŁO: Twoje aktualne hasło z Portalu Studenta.

Jeśli nie pamiętasz hasła, wygeneruj nowe. W tym celu wejdź na stronę: Portal Studenta i skorzystaj z opcji: Nie pamiętasz hasła? -> Wygeneruj nowe.

Ile kosztuje legitymacja?

  • 22 zł - za wydanie elektronicznej legitymacji studenckiej
  • 33 zł - za wydanie duplikatu, legitymacja zgubi się lub zniszczy

Jeśli byłeś już studentem Uniwersytetu Gdańskiego na innym wydziale lub kierunku studiów i swoją legitymację zwróciłeś do Dziekanatu nie wnosisz kolejnej opłaty za wydanie nowej.

Jeśli masz problem z wgraniem zdjęcia do ELS, pomocy udziela Biuro Kształcenia, Rektorat UG, ul. Bażyńskiego 8, pokój 504 (V piętro) tel. 58 523 31 52
 

Indeks studenta

Twój indeks ma wyłącznie formę elektroniczną i jest umieszczony w systemie eUczelnia Student -> Studia.

Logowanie do systemu eUczelnia:

  • LOGIN: Twój adres e-mail z Office 365
  • HASŁO: Twoje aktualne hasło z Portalu Studenta.

Tam znajdziesz wszelkie informacje na temat przebiegu swoich studiów:

  • wykaz przedmiotów
  • nazwiska prowadzących
  • informację o przynależności do grupy
  • oceny i zaliczenia
  • karty przedmiotów - opisów studiowanych przedmiotów

W przypadku, gdy nie pamiętasz hasła, wygeneruj nowe. W tym celu wejdź na stronę Portal Studenta i skorzystaj z opcji: Nie pamiętasz hasła? -> Wygeneruj nowe 

Logowanie do Portalu Studenta:

  • Numer indeksu to login do Portalu Studenta
  • Hasło jest takie, jakie zostało przez Ciebie użyte przy logowaniu się w procesie rekrutacji do systemu IRK

Miejsce studiów

Wydział Filologiczny mieści się w 3 budynkach:

  • Budynek Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51: kierunki: Amerykanistyka, Cultural Communication, Filologia angielska, Filologia germańska, Filologia romańska, Filologia romańska, Iberystyka, Filologia rosyjska, Japonistyka, Lingwistyka stosowana, Rosjoznawstwo, Skandynawistyka, Slawistyka, Studia bałkańskie, Studia wschodnie oraz Zarządzanie instytucjami artystycznymi.
  • Budynek Wydziałów Filologicznego (i Historycznego), ul. Wita Stwosza 55: Etnofilologia kaszubska, Filologia polska, Filologia klasyczna, Kulturoznawstwo, Produkcja form audiowizualnych, Sztuka kreatywnego pisania, Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, Wiedza o teatrze, Zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych
  • Budynek Instytutu Logopedii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 58: kierunek Logopedia.

Dziekanat Wydziału Filologicznego

Dziekanat Wydziału przypisany do Twojego kierunku znajduje się w tym samym budynku, w którym studiujesz (z wyjątkiem Logopedii, której Dziekanat znajduje się w budynku przy ul. Wita Stwosza 55, p. 3.18, II piętro).

Dane kontaktowe do pracowników Dziekanatu prowadzących poszczególne kierunki

Po co idę do Dziekanatu?

  • po odbiór lub przedłużenie legitymacji studenckiej
  • po uzyskanie zaświadczenia o studiowaniu
  • po wykaz ocen
  • we wszelkich sprawach związanych z tokiem studiów
  • złożyć podania do Prodziekana ds. Studenckich. Użyj Wzorów wniosków

Do kontaktu z Dziekanatem służy adres e-mailowy udostępniony dla Ciebie przez Uniwersytet Gdański w Portalu studenta. Jeśli masz coś do załatwienia możesz umówić się wcześniej drogą e-mailową lub telefonicznie.

Prodziekan ds. Studenckich

Prodziekan ds. studenckich dr Grzegorz Kotłowski podejmuje decyzje w sprawach studenckich, wynikających z Regulaminu Studiów UG, takich jak m.in.:

  • zaliczanie semestru
  • przedłużenie sesji egzaminacyjnej
  • skreślenie z listy studentów
  • studiowanie awansem wybranych przedmiotów
  • urlop dziekański

Prodziekan ds. studenckich dr Grzegorz Kotłowski
tel. +48 58 523 30 26, e-mail: grzegorz.kotlowski@ug.edu.pl

Budynek Neofilologii Wydziału Filologicznego, Wita Stwosza 51, pokój 016 (parter)

Informacje o dyżurach Prodziekana ds. studenckich znajdziesz w zakładce Władze Wydziału Filologicznego.

Udajesz się do niego w ważnych lub trudnych sprawach związanych z tokiem studiów, jeśli Twojej sprawy nie rozwiązał opiekun roku, wicedyrektor Instytutu ds. studenckich ani Dziekanat Wydziału. Użyj Wzorów wniosków

DS - domy studenckie

Akademiki Uniwersytetu Gdańskiego położone najbliżej Wydziału Filologicznego znajdują się w Gdańsku Oliwie przy ul. Polanki. Więcej informacji.

Stypendia i zapomogi

Informację o stypendiach studenckich i zapomogach uzyskasz w Biurze Stypendialnym ul. Bażyńskiego 1a, p. 116, tel. 58 523 21 87, e-mail: stypendia@ug.edu.pl

Stypendialne FAQ - pytania i odpowiedzi.

Kalendarz akademicki

Kiedy zaczynają się zajęcia, jest sesja lub przerwa semestralna dowiesz się z Kalendarza akademickiego na rok 2024/2025. Dni wolne przypadają także, wtedy gdy:

  • Rektor UG ogłosi dni rektorskie
  • Dziekan Wydziału ogłosi godziny dziekańskie

Nauka języków obcych

Absolwenci kierunków neofilologicznych na Wydziale Filologicznym UG kończą studia z biegłą znajomością co najmniej dwóch języków obcych. Oprócz praktycznej nauki języków obcych na studiach mają lektorat języka obcego prowadzony przez wykwalifikowanych lektorów z Centrum Języków Obcych, które organizuje lektoraty i kursy językowe na wszystkich poziomach zaawansowania (A1-C2).

Zapisy na lektoraty odbywają się przez Portal Studenta

FAQ dotyczące lektoratów

BUG - Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego i jej filie

Gdzie najlepiej się uczyć? Oczywiście w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego w skrócie BUG-u. Nie omijaj jej szerokim łukiem! Krąży legenda, że był taki student, który ani razu jej nie odwiedził i udało mu się skończyć studia, ale dla filologa, humanisty, tłumacza, kulturoznawcy, filmoznawcy, literaturoznawcy, językoznawcy, BUG to najlepszy kierunek i miejsce zdobywania wiedzy.

Do Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego masz 5 min. piechotą. Tu czeka na Ciebie 1,5 miliona woluminów: książek, czasopism i zbiorów specjalnych. Większość książek jest w wolnym dostępie, duża część zdigitalizowanych. Korzystanie ze zbiorów BUG ułatwi Ci Katalog on-line, czytelnia i pokoje pracy indywidualnej, które możesz z wyprzedzeniem zamówić na cały tydzień, oraz atmosfera pracy i skupienia. Książki możesz zamówić do książkomatu i odebrać o każdej porze dnia i nocy. Bezcenne!

W budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 51, znajduje się także specjalistyczna Biblioteka Neofilologiczna z podręcznym księgozbiorem do nauki języków obcych. Z niej też warto skorzystać, jeśli studiujesz jedną z filologii nowożytnych!

Szkolenie biblioteczne on-line

Erasmus+ i inne programy studiów za granicą

Jeśli masz ochotę część swoich studiów odbyć za granicą. Wymyślono dla Ciebie programy wymiany zagranicznej studentów Erasmus+ i liczne stypendia zagraniczne np. stypendia DAAD dla studentów znających język niemiecki. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Wymiana zagraniczna i mobilność. Umieszczono tam zasady rekrutacji oraz kontakty do instytutowych koordynatorów programu Erasmus+.

Koordynatorem wydziałowym Erasmus+ jest:

Prodziekan ds. kształcenia i współpracy z otoczeniem dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG
tel. +48 58 523 30 25 e-mail: joanna.jereczek-lipinska@ug.edu.pl

Budynek Neofilologii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 51, pokój 013 (parter)

Koła naukowe

Gdzie rozwinę swoje zainteresowania? Na Wydziale Filologicznym działają 23 koła naukowe, które oferują duże możliwości rozwoju naukowego i osobistego, integracji, zdobywania doświadczeń zawodowych, organizacyjnych i nawiązywania współpracy z otoczeniem. Studenckie koła naukowe organizują wiele interesujących przedsięwzięć, m.in.: naukowe wyprawy terenowe w egzotyczne miejsca, konkursy translatoryczne we współpracy z zagranicznymi partnerami, tematyczne studencko-doktoranckie konferencje naukowe, wydarzenia integracyjne ze środowiskiem zewnętrznym i bracią studencką. Tworzą przedstawienia teatralne w językach obcych, nagrywają podcasty i tworzą filmy popularnonaukowe i promujące Wydział Filologiczny.

Koła naukowe na Filologicznym mają wiele rożnych profili:

  • kulturoznawczo-antropologiczne – "Mozaika,  Koło Naukowe Sinologii; Iberystyki „Hispanoteka”; Miłośników Finlandii "Routa"; amerykanistyczne "Route 66"; rosjoznawcze Koło Naukowe „Łomonosow”, kaszubistyczne "Pomorania"
  • kulturoznawczo-teatrologiczne – "Brikolaż";  Sympatyków Dziedzictwa Słowiańskiego „Aoryst”, które m.in. organizują przedstawienia teatralne, nagrywają podcasty, filmy popularnonaukowe
  • translatoryczne – anglistyczne: Tłumaczeń Specjalistycznych "Linguana", Tłumaczeń Ustnych "Symultana", Laboratorium Przekładu; Studentów Germanistyki UG "Translator"; Tłumaczy Literatur Nordyckich oraz Tłumaczy Ustnych Języków Nordyckich "Sensu Stricto";
  • teoretyczno-literackie – Teoretyków Literatury UG i  "Pozytywnie Zakręconych"
  • studentów Zarządzania instytucjami artystycznymi "Projektor"
  • klasycystyczne Filologów Klasycznych
  • Logopedów UG
  • doktoranckie: „Slawista”, Międzywydziałowe Koło Naukowe Studentów i Doktorantów „Lustro” i Międzywydziałowe Naukowo-Artystyczne Koło Studentów UG.

Zachęcamy Was do rozwijania swoich pasji i zainteresowań w Kołach Naukowych Filologicznego .

Szkoła Doktorska i Rada Doktorantów

Od roku akademickiego 2024/25 kształcenie doktorantów w dyscyplinach: literaturoznawstwo, językoznawstwo, nauki o sztuce, nauki o kulturze i religii, polonistyka prowadzone jest w Szkole Doktorskiej przy Wydziale Filologicznym UG.

Czy na UG jest miejsce, w którym mogą działać doktoranci? Tak, to Rada Doktorantów, która jest najwyższym organem samorządu doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego. Celem jej działalności jest reprezentowanie interesów oraz obrona praw wszystkich doktorantów uczelni. Działalność i zaproszenie do współpracy w Radzie Doktorantów

Na Uniwersytecie działa też Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej podejmujące wiele ciekawych inicjatyw naukowych, kulturalnych oraz integracyjnych.

Akademickie Centrum Kultury ACK Alternator, Centrum Filmowe im. Andrzeja Wajdy, Centrum Teatralne im. Jana Ciechowicza - miejsca rozwoju artystycznych talentów i pasji

Gdzie można rozwijać swoje zdolności artystyczne? W ścisłej współpracy z Wydziałem Filologicznym na Uniwersytecie Gdańskim twórczą działalność studentów i doktorantów skupia Akademickie Centrum Kultury "Alternator"

W ramach ACK działa 11 grup twórczych odnoszących sukcesy nie tylko uczelniane, ale także w Polsce i na świecie:

ACK "Alternator" wydaje, redagowane przez filmoznawców z Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG, 2 czasopisma filmoznawcze:

Z Wydziału Filologicznego wyrosły inne miejsca, w których można realizować pasje artystyczne a są nimi:

  • Centrum Filmowe im. Andrzeja Wajdy - organizuje m.in. tematyczne pokazy filmowe i spotkania z filmowcami w swojej siedzibie w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Jego działalność połączona jest ściśle z Zakładem Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG, gdzie prężnie działają studenci naszych kierunków filmoznawczych: wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej i produkcji form audiowizualnych
  • Centrum Teatralne im Jana Ciechowicza - inicjuje projekty naukowe poświęcone teatrowi, projekty teatralne dla szerszej publiczności m.in. cykl podcastów Za KULISAMI, projekty związane z dydaktyką i popularyzacją sztuki teatralnej, w którym działają nasi studenci kierunków teatrologicznych wiedzy o teatrze oraz zarządzania i komunikacji w sztukach scenicznych

Akademicki Związek Sportowy -  jeśli lubisz sport

W ramach studiów będziesz mieć zajęcia z WF, prowadzone przez trenerów z Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu. Zapisy na WF odbywają się przez Portal Studenta. Możesz też zapisać się do sekcji sportowych prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów z Akademickiego Związku Sportowego UG. Masz wybór spośród kilkudziesięciu dyscyplin sportowych. Zakładka Sekcje.

Aktualności - co dzieje się na Filologicznym UG?

Wszystkie informacje na temat tego, co dzieje się na naszym Wydziale znajdziesz:

Średnio raz w miesiącu będziesz dostawać Newsletter Wydziału Filologicznego. Zapisz się na Newsletter! Możesz z niego zrezygnować klikając link rezygnacji, ale nie rób tego! Przegapisz mnóstwo ciekawych wydarzeń! Masz jakieś informacje do zamieszczenia w naszych kanałach informacyjnych, masz jeszcze jakieś pytanie, chcesz włączyć się w redagowanie wydziałowych social mediów napisz do redaktora strony i mediów społecznościowych Wydziału dr Anny Malcer-Zakrzackiej: malcer@ug.edu.pl

Moje kompetencje zawodowe po studiach

Na Uniwersytecie Gdańskim istnieje Biuro Karier, które posiada oferty pracy, praktyk i staży dla studentów i absolwentów, a także organizuje szkolenia, targi pracy i spotkania z pracodawcami. Biuro Karier pomoże Ci przejść ze świata edukacji do świata pracy, przygotować CV, a spotkania z doradcami zawodowymi, coachami dadzą Ci możliwość omówienia nurtujących Cię kwestii związanych z edukacją, pracą i zdobywaniem doświadczenia zawodowego.

Więcej informacji na stronie: biuro-karier.ug.edu.pl

Organizacje studenckie

W ramach organizacji studenckich na Uniwersytecie Gdańskim działają m.in.: AIESEC, który pomaga rozwinąć studentom cechy liderskie; AEGEE, które pozwala nawiązać przyjaźnie w całej Europie, poszerzyć kompetencje na licznych szkoleniach i warsztatach. Niezależne Zrzeszenie Studentów jest jednym z organizatorów studenckiego życia społecznego i kulturalnego. Można zaangażować się w takie projekty, jak: Wampiriada, Studencki Nobel, Drogowskazy Kariery, Prawie kino, Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej, Konkurs Konstrukcji Studenckich

Na Uniwersytecie Gdańskim działają media studenckie m.in.: Mega Otwarte Studenckie Radio Mors, nadaje 24 godziny na dobę i relacjonuje wydarzenia z życia uczelni, a co za tym idzie pozwala zdobyć doświadczenie reportera radiowego oraz „Gazeta Uniwersytecka”, która pozwala zdobyć doświadczenie dziennikarskie.

Parking UG

Wypełniony wniosek o nadanie uprawnień do wjazdu na teren Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie dostępny w zakładce Wzory wniosków. Z wypełnionym wnioskiem przyjdź do dziekanatu po potwierdzenie statusu i zanieś do Działu Domów Studenckich, ul. Bażyńskiego 1a, pok. 111-113 lub prześlij w formie podpisanego skanu na adres e-mail: iwona.mazurkiewicz@ug.edu.pl

Nie znalazłeś/-łaś odpowiedzi na swoje pytanie zajrzyj do uczelnianego Niezbędnika studenta lub napisz do Dziekanatu Wydziału Filologicznego.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 23. Czerwiec 2017 - 10:16; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 22. Sierpień 2024 - 09:51; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka