Wielkie religie świata w języku i kulturze
Wielkie religie świata w języku i kulturze. Chrześcijaństwo, pod. redakcją Magdaleny Jaszczewskiej i Tatiany Kopac, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2020.
Monografia porusza kwestie związane z odzwierciedleniem wpływu chrześcijaństwa – a ściślej, rożnych konfesji chrześcijańskich – na język i kulturę przede wszystkim narodów słowiańskich na przestrzeni wieków. Zdajemy sobie sprawę, że problematykę wpływu chrześcijaństwa na rozmaite aspekty życia człowieka poruszano już na wielu konferencjach naukowych, wciąż jednak można ją zaliczać do kręgu zagadnień niewyczerpanych i godnych szczegółowych analiz.
Wielkie religie świata w języku i kulturze. Chrześcijańśtwo. Islam. Dialog, pod redakcją Magdaleny Jaszczewskiej, Tatiany Kopac, Wandy Stec, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2022.
W niniejszej książce są poruszane zagadnienia teologiczne, językoznawcze, literaturoznawcze, kulturowe. Jest to tom różnorodny, w którym badacze, reprezentujący zarówno polskie ośrodki naukowe (Łódź, Białystok, Gdańsk), jak i zagraniczne (Rosja) przedstawili swoje badania i refleksje dotyczące następujących zagadnień: dialogu międzyreligijnego; zachowania tożsamości religijnej w sytuacji dominacji innej religii; roli monarchy brytyjskiego i zwierzchnika Kościoła anglikańskiego w integracji społecznej; politycznej ideologizacji religii; odzwierciedlenia religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej w zasobie paremiologicznym poszczególnych języków; wpływu czynników religijno-geopolitycznych na imiennictwo Tatarów polskich na Podlasiu; arabskich pozostałości w europejskiej nomenklaturze botanicznej; sacrum i profanum we współczesnej kulturze masowej; kategorii „swojskości/obcości” w wybranym filmie rosyjskim; roli muzyki w liturgii.