Oblicza lingwistyki XX wieku
Rybakow M.A., Walentynowa O.I., Klimkiewicz A., 2020, Oblicza lingwistyki XXI wieku. Obiekty, metody, interpretacje, vol. 1, Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 276 s. ISBN 978-83-8206-033-1
Monografia umożliwia czytelnikom – studentom, doktorantom, wykładowcom – zapoznanie się z naukowymi koncepcjami uczestników programu Erasmus+. Monografia zawiera rozdziały autorstwa trzech badaczy z dwóch ośrodków naukowych: Michaiła A. Rybakowa i Olgi I. Walentinowej z Rosyjskiego Uniwersytetu Przyjaźni Narodów oraz Aleksandry Klimkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego. M. Rybakow proponuje uwadze czytelnika systemowe podejście do teorii przypadku, O. Walentinowa omawia zagadnienie estetycznej typologii tekstów na materiale twórczości Fiodora Dostojewskiego, A. Klimkiewicz analizuje te zadania i możliwości, które przed praktyką nauczania języków obcych stawia nowa sytuacja komunikacyjna – funkcjonowanie języka w Internecie oraz korzystanie z technologii komputerowych.
Kananowicz T., Połonski A.W., Pstyga A., 2021, W kręgu zagadnień dyskursu medialnego. Oblicza lingwistyki XXI wieku: obiekty, metody, interpretacje, vol. 2, Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. 280 s. ISBN 978-83-8206-297-7
Monografia prezentuje różne podejścia i metodologie badań w zakresie komunikacji medialnej i dyskursu medialnego. W centrum uwagi badaczy z różnych ośrodków akademickich znajdują się medialne obrazy świata, które, jak pokazują badania, zależą nie tylko od kontekstu narodowo-kulturowego, w którym powstają, lecz również od politycznych i ideologicznych preferencji nadawcy. W ten sposób medialne obrazy świata zyskują nacechowanie nie tylko kulturowe, ale również polityczne.
Hantov V.S., Kananowicz T., Nowożenowa Z., 2021, „Swój” i „obcy” w języku, tekście i kulturze: szkice o uniwersalnej kategorii lingwistyczno-kulturowej. Oblicza lingwistyki XXI wieku: obiekty, metody, interpretacje, vol. 3, Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. 314 s. ISBN 978-83-8206-298-4.
Dychotomia swój – obcy jest jedną z kluczowych, podstawowych, uniwersalnych i ponadczasowych kategorii, przenikających wszystkie aspekty życia człowieka (biologicznego, społecznego, kulturowego, językowego). Przejawia się w każdym obszarze ludzkiej działalności w sposób niepowtarzalny i oryginalny. Badacze z różnych ośrodków akademickich zgłębiają funkcjonowanie tej kategorii w języku, tekście i przekładzie na nowym materiale językowym i kulturowym, proponując jego własną interpretację.
Spisy treści
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Spis treści - tom 1 | 299.08 KB |
Spis treści - tom 2 | 324.89 KB |
Spis treści - tom 3 | 318.33 KB |