VI Konkurs Translatoryczny

VI Konkurs Translatoryczny (2014-2015)

Od roku 2009 tradycją Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej stało się przeprowadzenie corocznych Konkursów Translatorycznych, organizowanych przez Katedrę Językoznawstwa Wschodniosłowiańskiego i Translatoryki (wcześniej Zakład Translatoryki i Komunikacji Międzykulturowej). Pomysłodawcą Konkursu i zarazem Przewodniczącą jury jest prof. UG, dr hab. Zoja Nowożenowa. W skład jury wchodzą również prof. UG, dr hab. A. Pstyga i dr T. Siniawska-Sujkowska. Zazwyczaj Konkurs wspierają Federalny Uniwersytet Państwowy im. E. Kanta i Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Co roku proponowaliśmy studentom do przetłumaczenia teksty trzech kategorii: tekst literacki, tekst publicystyczny i tekst naukowy. W tym roku nieco zmodyfikowaliśmy formułę: tekst naukowy został zastąpiony utworem poetyckim – wierszem B. Pasternaka. Tekst publicystyczny to wywiad z reżyserem Aleksiejem Fedorczenką na temat jego najnowszego filmu, prozatorski tekst literacki reprezentuje fragment powieści Aleksieja Iwanowa „Geograf globus przepił”.

Zwycięzcy VI Konkursu Translatorycznego:

Tekst literacki (poetycki):
1) Julia Narwojsz (Юлия Нарвойш) , I rok II stopnia
2) Józef Tomczuk (Юзеф Томчук), I rok II stopnia
3) Gabriela Jankowska (Габриэла Янковска), I rok I stopnia

Tekst literacki (prozatorski):
1) Julia Narwojsz (Юлия Нарвойш), I rok II stopnia
2) Aleksandra Kimak (Александра Кимак), II rok I stopnia
3) Rafał Wolsza (Рафал Вольша), III rok I stopnia

Tekst publicystyczny:
1) Anna Głowacka (Анна Гловацка), III rok I stopnia
2) Barbara Dzięcielska (Барбара Денцельска), I rok II stopnia