Pożegnanie Profesora Jerzego Tredera

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,

że 2 kwietnia 2015 zmarł

Profesor dr hab. Jerzy Treder.

Był wybitnym historykiem języka polskiego i kaszubskiego,
który swoje zainteresowania naukowe poświęcił badaniom nad językami słowiańskich mieszkańców Pomorza. Przez całą drogę naukową związany z Instytutem Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Był doskonałym pedagogiem, mającym olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu m.in. na powstanie kierunku studiów
pod nazwą etnofilologia kaszubska. Swoimi publikacjami Profesor Treder wniósł znaczący wkład do nauki polskiej, znacząco poszerzając wiedzę na temat historycznych i obecnych języków Pomorza. Był aktywnym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Odznaczony Medalem Stolema oraz Honorowym Wyróżnieniem za Zasługi dla Województwa Pomorskiego.

Cześć Jego pamięci składa Dziekan,
Rada Wydziału i społeczność akademicka
Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego

Z najwyższym bólem przyjęliśmy wiadomość, że 2 kwietnia 2015 r. zmarł

Profesor Doktor Habilitowany

Jerzy Treder

pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
od chwili jego powstania,
w latach 1987-1990 wicedyrektor Instytutu Filologii Polskiej,
w latach 2002-2011 kierownik Zakładu Historii Języka Polskiego,
językoznawca polonista i kaszubolog,
najwybitniejszy badacz języka kaszubskiego,
wybitny frazeolog, onomasta i historyk języka polskiego,
autor wielu książek i artykułów naukowych.
Nasza wiedza o kaszubszczyźnie i polszczyźnie
byłaby bez Niego o wiele uboższa.

Wyrazy głębokiego żalu
i współczucia Rodzinie Zmarłego
składają dyrekcja oraz koleżanki i koledzy
z Instytutu Filologii Polskiej
Uniwersytetu Gdańskiego

Msza święta żałobna zostanie odprawiona we wtorek 7 kwietnia 2015 r. o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Wejherowie.
Pogrzeb odbędzie się o godzinie 12.45 w Redzie na starym cmentarzu parafialnym przy ul. Gdańskiej.

Data publikacji: czwartek, 2. Kwiecień 2015 - 17:44; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 8. Kwiecień 2015 - 08:10; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka