Konferencja naukowo-metodyczna dla nauczycieli języka kaszubskiego "Gôdóm i piszã pò kaszëbskù. Od szkoły podstawowej do matury"

21 września odbyła się konferencja naukowo-metodyczna dla nauczycieli języka kaszubskiego "Gôdóm i piszã pò kaszëbskù. Od szkoły podstawowej do matury", którą organizują wspólnie Wydział Filologiczny UG i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, interesariusz zewnętrzny kierunku etnofilolgia kaszubska. W Auli 1.43 im. Bogusława Kreji po roku epidemicznej przerwy (w ubiegłym roku spotkanie było organizowane online, dostępne na Youtube) znów wybrzmiała kaszubszczyzna!
Tegoroczna konferencja – poświęcona organizacji matury w r. 2023 (zmienia się formuła egzaminu) – miała znaczenie dla rozwoju nauczania język kaszubskiego w szkole w szerszym aspekcie przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. O MATURZE'23 mówiła dr Paulina Olechowska z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Część warsztatowa konferencji odbyła się po kaszubsku, a szkolenia przygotowały: o pisaniu - Danuta Pioch, Przewodnicząca Rady Języka Kaszubskiego, a o słuchaniu ze zrozumieniem Anna Cupa, absolwentka etnofilologii kaszubskiej, obecnie nauczyciel w szkole w Łubianie, a po przerwie powołane od września do pełnienia funkcji doradców metodycznych dla nauczycieli języka kaszubskiego (przy ODN w Gdyni) Felicja Baska-Borzyszkowska i Elżbieta Pyczkowska.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z kaszubską edukacyjną ofertą wydawniczą, a wydany w ubiegłym roku "Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020" powędrował do szkół.

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: środa, 22. Wrzesień 2021 - 14:10; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 22. Wrzesień 2021 - 14:12; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka