Konferencja naukowa "Sto lat ekranowej grozy"

Zakład Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG

zaprasza do udziału w konferencji naukowej

"Sto lat ekranowej grozy"

27-28 lutego 2020.

z
Zakład Filmu i Mediów (Wydział Filologiczny UG), Naukowe Koło Historyków (Wydział Historyczny UG) oraz Instytut Konfucjusza serdecznie zapraszają na interdyscyplinarną sesję naukową „100 lat ekranowej grozy”. Pretekstem do przeprowadzenia konferencji jest przypadająca na 26. lutego 2020 roku setna rocznica premiery filmu Gabinet doktora Caligari w reżyserii Roberta Wiene. To prekursorskie dzieło niemieckiego ekspresjonizmu wywarło ogromny wpływ na rozwój kinematografii, według krytyków jest interpretowane jako profetyczna wizja systemów totalitarnych oraz zagrożeń dla demokracji.
Do udziału w konferencyjnych obradach zapraszamy przedstawicieli kierunków humanistycznych oraz wszystkich ludzi nauki zafascynowanych zjawiskiem kultury popularnej. Głównym założeniem niniejszej konferencji pozostaje zainicjowanie naukowej dyskusji ukierunkowanej na szeroko pojęte kino grozy (horrory, thrillery) oraz filmy historyczne, będące metaforą sytuacji politycznej w momencie powstawania dzieła.
Zagadnienia poruszane na konfernecji:
- panel azjatycki (kino azjatyckie) – groza oczami mieszkańców kontynentu azjatyckiego
- oblicza grozy w kinie niemym (1895-1927), klasycznym (1930-1960), nowofalowym (1960-1980) i współczesnym (1980-2019)
- wojna jako horror
- groza państwa totalitarnego
- strach życia codziennego
- władza jako alegoria strachu.

Informacje szczegółowe i terminy:
  • Miejsce obrad: Uniwersytet Gdański, Wydziały Filologiczny i Historyczny oraz Instytut Konfucjusza
  • Termin: 27-28.02.2020

Komitet naukowo-organizacyjny konferencji:
  • Dr Piotr Kurpiewski (Wydział Filologiczny UG)
  • Mgr Natalia Lubińska (Instytut Konfucjusza)
  • Mgr Łukasz Szkwarek (Wydział Historyczny UG)
  • Karolina Prykowska (Wydział Historyczny UG)
  • Kacper Panek (Wydział Historyczny UG)

Data publikacji: piątek, 10. Styczeń 2020 - 12:31; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 26. luty 2020 - 13:40; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka