Monika Lidzbarska Mistrzynią Ortografii Kaszubskiej

Monika Lidzbarska, studentka I roku  II stopnia filologii polskiej na Wydziale Filologicznym UG, zdobyła prestiżowy tytuł Mistrza Ortografii (w kategorii dorosłych) w Dyktandzie Kaszubskim, które odbyło się 7.11.2015 w Gdyni. Wyróżnienie natomiast zobyła Paulina Węsierska z etnofilologii kaszubskiej, do II etapu przeszły Dąbrówka Pindera i Emilia Peplińska. Teksty do Dyktanda Kaszubskiego przygotowali dr Justyna Pomierska i prof. UG, dr hab. Marek Cybulski z Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej na Wydziale Filologicznym UG.

Laureatkom serdecznie gratulujemy i zachęcamy innych do studiowania na unikatowym w sali kraju kierunku - Etnofilologia kaszubska. Zainteresowanych osyłamy do programu z udziałem naszych studentów: Tedë jo: odc. 08.11.2015, poświęconego studiowaniu literatury kaszubskiej i specyfice kierunku Etnofilologia kaszubska na Wydziale Filologicznym Uniwerystetu Gdańskiego.

Tegoroczną rekrutację na Etnofilologię kaszubska, kierunek prowadzony przez językoznawcow z Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej na Wydziale Filologicznym, trzeba uznać za bardzo udaną. Na II rok etnofilologii kaszubskiej uczęszcza 11 studentów. W tym roku akademickim 2015/2015 na I rok przyjęliśmy 24 osoby, można więc mówić o dużym sukcesie rekutacyjnym, znaczącym wzroście popularności kierunku i wypełnionym limicie przyjęć. Więkoszość kandydatów na te studia przynajmniej w mowie posługuje się językiem kaszubskim, ale na studiach naukę tego języka regionalnego studenci zaczynaja od zera, w planie zajęć 660 godzin, żeby biegle nauczyć się kaszubskiego. Jak widać po laureatkach Dyktanda Kaszubskiego efekty są znakomite.

Tekst: dr Anna Malcer-Zakrzacka

dyktando

Data publikacji: poniedziałek, 19. Październik 2015 - 11:20; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 13. Listopad 2015 - 08:38; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka