Profesor Michał Piotr Mrozowicki członkiem honorowym Towarzystwa Wagnerowskiego w Lyonie

Prof. zw. dr hab. Michał Piotr Mrozowicki, kierownik Katedry Literatur Romańskich UG, autor cyklu książek Richard Wagner et sa réception en France, której pierwszy tom, noszący podtytuł Le Musicien de l’avenir (1813-1883), w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora, ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, a tom kolejny o podtytule Du ressentiment à l’enthousiasme (1883-1893) zapowiadany jest na rok 2016, został w sposób niezwykły uhonorowany przez francuskich znawców i miłośników Wagnera. W dniu 14 grudnia 2014 roku, na mocy uchwały Zgromadzenia Ogólnego i Nadzwyczajnego Lyońskiego Koła (Towarzystwa) Wagnerowskiego (Assemblée Générale et Extraordinaire du Cercle Richard Wagner – Lyon), na wniosek Prezydium CRWL z dnia 27 listopada 2014 roku, prof. Mrozowicki otrzymał godność członka honorowego (membre d’honneur) Lyońskiego Koła Wagnerowskiego, stając się tym samym czwartą osobą w 43 letniej historii Koła w ten sposób uhonorowaną. CRWL nadało dotąd godność członka honorowego czterem osobom: barytonowi francuskiemu Ernestowi Blanc, który w latach 1958-1559, pod batutą odpowiednio André Cluytensa i Lovro von Matačicia wykonywał w Lohengrinie w Bayreuth partię Fryderyka von Telramund u boku innych wagnerowskich sław takich jak Astrid Varnay, Sandor Konya, Leonie Rysanek, Theo Adam, Franz Crass czy Elisabeth Grümmer. Louis Blanc żył w latach 1923-2010.

Drugi członek honorowy Towarzystwa Wagnerowskiego w Lyonie to, zmarły w 2009 roku, Jürg Wille, autor książki Richard Wagner in Zürich opublikowanej w 1983, jubileuszowym, roku, który oddanie sprawie wagnerowskiej przejął w genach. Był bowiem prawnukiem szwajcarskich przyjaciół Ryszarda Wagnera, Elizy z domu Sloman i François Wille’ego, odgrywających w życiu Wagnera szczególnie istotną rolę w okresie bezpośrednio poprzedzającym pierwsze spotkanie kompozytora z królem Ludwigiem II Bawarskim, a wiec w pierwszej połowie 1864 roku.

Trzeci członek honorowy Towarzystwa Wagnerowskiego w Lyonie to Detlef Roth, znany – także z ról wagnerowskich – urodzony w 1969 roku, śpiewak niemiecki. Detlef Roth w latach 2008-2012 nieprzerwanie wykonywał partię Amfortasa na Zielonym Wzgórzu, a w swoim repertuarze ma także, wykonywane przez niego w innych teatrach operowych, partie Wolframa w Tannhäuserze, Herolda Królewskiego w Lohengrinie, Donnera w Złocie Renu i Gunthera w Zmierzchu bogów.

Czwartym członkiem honorowym Towarzystwa Wagnerowskiego w Lyonie 14 grudnia 2014 roku został kierownik Katedry Literatur Romańskich Uniwersytetu Gdańskiego, prof. zw. dr hab. Michał Piotr Mrozowicki.

Uroczystości, związane z nadaniem prof. Mrozowickiemu godności członka honorowego CRWL, odbędą się 26 kwietnia 2015 roku w Hôtel Sofitel Bellecour w Lyonie i uświetni je wykład nowego, czwartego członka honorowego Koła na temat Le Tour de France du Chevalier Lohengrin. Wykład o tym samym tytule, ale nie ten sam, usłyszała 1 października 2013 roku społeczność akademicka UG na Inauguracji Roku akademickiego 2013 – 2014. Wykład lyoński prof. Mrozowickiego, choć pozbawiony „akcentów kolarskich”, które znalazły się w wykładzie z 1.10.2013 roku, będzie trzykrotnie od tamtego dłuższy i mniej „popularnonaukowy”, a bardziej merytoryczny, adresowany do wymagającej, wagnerowskiej publiczności.

Lyońskie Koło Wagnerowskie już dziś na swojej stronie internetowej poświęca wiele miejsca profesorowi Mrozowickiemu (http://cercle.wagner.lyon.free.fr/index.php i http://cercle.wagner.lyon.free.fr/page2_5.php), zapowiadając wzbogacenie tych materiałów w końcu marca 2015, na miesiąc przed uroczystością.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 31. Grudzień 2014 - 11:36; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 31. Grudzień 2014 - 11:36; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka