"Skwer Horacego" i "Zielone stopnie na dziedzińcu budynku Neofilologii"- 2 projekty z Wydziału Filologicznego zwyciężyły w konkursie "Zielony UG"

Z ogromną radością informujemy, że "Skwer Horacego" i "Zielone stopnie na dziedzińcu budynku Neofilologii" - dwa studencko-pracownicze projekty z Wydziału Filologicznego zwyciężyły głosami naszej społeczności akademickiej w konkursie Akademickiego Budżetu Obywatelskiego "Zielony UG".

Projekty naszych pracowników dr hab. Tatiany Krynickiej, prof. UG z Zakładu Filologii Klasycznej na Wydziale Filologicznym UG oraz Aleksandry Hołomej z Biura Dziekana Wydziału Filologicznego znalazły się w finałowej piątce konkursu "Zielony UG". Projekty wpisujące się w ideę Zielonego Uniwersytetu Gdańskiego powstały w duchu zrównoważonego rozwoju w ścisłej współpracy naszych pracowników ze studentami Wydziału Filologicznego. Wręczenia nagród, które odbyło się 3 czerwca 2024 w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, dokonała dr hab. Sylwia Morozowska, prof. UG, prorektor ds. Współpracy i Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Pracownicy i studenci naszego Wydziału zgłosili dwa zwycięskie projekty, które otrzymały pokaźne kwoty dofinansowania:

• 18 120 zł - "Zielone stopnie obok baru przy Rektoracie UG oraz doposażenie ogrodu kieszonkowego przy budynku Neofilologii. Doposażenie stopni obok fontanny, patio przy Neofilologii oraz głównego wejścia w donice z roślinami ozdobnymi, co bardzo poprawi przestrzeń  między budynkami oraz dopełni park kieszonkowy już istniejący przy Neofilologii" - pracowniczo-studencki projekt Aleksandry Hołomej
  • 10 684 zł - "Skwer Horacego to zielona przestrzeń wysadzona roślinami, które mogą być uprawiane w naszym klimacie, a przypominają wyglądem i zapachem cyprysy, wawrzyny, oliwki. To czarne sosny i lawenda dla pszczół. To tabliczki z cytatami z utworów antycznych poetów, to waza wzorowana na antycznej, to poidełko i karmniki dla ptaków, ławki i leżaki dla tych, którzy szukają wytchnienia w cieniu splecionych gałęzi drzew, oraz... popiersie Horacego.  Będziemy mogli przeprowadzić tu zajęcia, spotkać się, odpocząć. Będzie to przestrzeń przyjazna dla nauki, dla przyjaźni, dla szczęścia" - projekt studentów, absolwentów i pracowników filologii klasycznej pod kierunkiem dr hab. Tatiany Krynickiej, prof. UG.

Akademicki Budżet Obywatelski pod nazwą „Zielony UG” jest realizowany w ramach projektu SEA-EU 2.0, a finansowany ze środków Erasmus+. W przekształcanie kampusu uniwersyteckiego w model zrównoważonego rozwoju zaangażowały się wszystkie jednostki Uniwersytetu Gdańskiego, a Filologiczny UG ze zdwojoną mocą.

Zwyciężczyniom i wszystkim zaangażowanym w "Zielony UG" studentom Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie gratulujemy!

Tekst Anna Malcer-Zakrzacka

Fot. Mateusz Byczkowski i Anna Malcer-Zakrzacka

Galeria zdjęć z wręczenia nagród:

Data publikacji: poniedziałek, 3. Czerwiec 2024 - 10:59; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 14. Czerwiec 2024 - 11:15; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka