Wystawa w BUG i Rok Herdera

Pamięć o Johannie Gottfriedzie Herderze. Międzynarodowa wystawa z okazji Roku Herdera w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego

Działająca przy Uniwersytecie Gdańskim Fundacja im. Johanna Gottfrieda Herdera serdecznie zaprasza w dniu 2 października 2023 r. o godz. 10.00 do gmachu głównego Biblioteki UG na wernisaż wystawy poświęconej postaci jej patrona.

Na wystawie będą prezentowane eksponaty udostępnione przez Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu, które jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Mają one przedstawiać formy upamiętnienia Herdera w Morągu, historię powstania muzeum jego imienia w tamtejszym ratuszu, stworzenie stałej wystawy w Pałacu Dohnów i postawienie pomnika.

Oprócz eskpozycji z Morąga zostanie pokazana dwujęzyczna polsko-niemiecka wystawa planszowa o Herderze, opracowana przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen w Bawarii. Wspólna wystawa na UG została zorganizowana z okazji zbliżającej się 280. rocznicy urodzin i 220. rocznicy śmierci Herdera ‒ wybitnego pisarza, myśliciela i filozofa kultury, autora tekstów estetycznych i filozoficznych.

Patronat Honorowy przejęli Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski i Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper. Uroczystość otwarcia wystawy uświetni swą obecnością Pani Minister Gospodarki, Transportu, Rolnictwa i Winnic kraju związkowego Nadrenia-Palatynat w Niemczech − Daniela Schmitt. W otwarciu weźmie udział kierownik Muzeum w Morągu, a równocześnie kurator polskiej części wystawy Angelika Rejs. Będą obecni także dyrektor Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen Gunter Dehnert i były dyrektor Wolfgang Freyberg.

Wystawa w Bibliotece Głównej otworzy Rok Herdera, zorganizowany na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023‒2024. W jego ramach na Wydziale Filologicznym odbędą się wykłady gościnne zagranicznych badaczy, poświęcone roli literatury i kultury niemieckiej w Europie Środkowej i Wschodniej. O dalszych wydarzeniach w ramach Roku Herdera będziemy informować osobno - już wkrótce o pierwszym wykładzie gościnnym.

 

Plakat Roku Herdera

Program Roku Herdera

 

Kilka słów o Johannie Gottfriedzie Herderze:

Herder przyszedł na świat 25 sierpnia 1744 r. w Morągu. Pomimo że pochodził z biednej mieszczańskiej rodziny – jego ojciec pracował jako kantor w kościele ewangelickim, był jednym z najwybitniejszych intelektualistów swojej epoki. Po studiach teologii w Królewcu, gdzie m.in. uczęszczał na seminarium Immanuela Kanta, pracował przez cztery lata jako pastor w Rydze. Tam poznał wielokulturowe środowisko i zaczął doceniać znaczenie kultur narodowych. Później podróżował po Europie, osiadł w Niemczech, a ostatnie 27 lat pracowitego życia spędził w Weimarze, gdzie pełnił urząd generalnego superintendenta, najwyższą funkcję w Kościele luterańskim księstwa Saksonia-Weimar. Tam też zmarł 18 grudnia 1803 r.

Już w Rydze Herder publikował obszerne prace o literaturze współczesnej, którymi zainicjował ruch „burzy i naporu”. Wpłynął znacząco na twórczość młodego Johanna Wolfganga Goethego, z którym zaprzyjaźnił się w 1770 r. Przyczynił się swoimi pracami także do ukształtowania idei narodu, wskazując na język jako ważny element spajający wspólnotę narodową i podkreślając wartość i niepowtarzalność każdej kultury narodowej. Zainicjował badania nad pieśniami ludowymi, zbierał i tłumaczył na język niemiecki pieśni ludowe różnych narodów, wydane w zbiorze Głosy narodów w pieśniach. Wystawa, którą można zwiedzać do 18 grudnia br., ma przypomnieć jego postać i dokonania.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 28. Wrzesień 2023 - 10:34; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska Ostatnia zmiana: czwartek, 28. Wrzesień 2023 - 11:03; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska