Konferencja "Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje"

nawa
Zachęcamy do obserwowania dzisiejszego dnia obrad: link

Zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom – to cel konferencji "Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje", organizowanej przez Uniwersytet Gdański i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12-13 maja 2022 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 51). Trwa już rejestracja.

W ramach rządowej inicjatywy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, w porozumieniu ze środowiskiem akademickim i naukowym, wypracowała zasady programu pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Zainteresowanie programem było ogromne – na rzecz studentów i doktorantów, którzy przez wojnę musieli szukać schronienia w Polsce, przeznaczono, jak podaje NAWA, ponad 23,3 mln zł.

Polskie środowisko akademickie i naukowe zdało trudny egzamin. W poczuciu solidarności z Ukraińcami od pierwszych dni wojny zaczęło działać, chcąc dać nie tylko schronienie, ale także możliwość kontynuowania nauki i pracy badawczej przedstawicielom środowiska akademickiego i naukowego z Ukrainy. Agencja, wykorzystując swoje wcześniejsze doświadczenie, zdobyte przy okazji podobnego programu „Solidarni z Białorusią”, podjęła prace na koncepcją programu skierowanego do Ukraińców natychmiast. Cieszę się, że jako NAWA - w obliczu tego, czego jesteśmy świadkami - po raz kolejny mogliśmy dać narzędzie do budowania choć trochę lepszego świata - mówi dr Grażyna Żebrowska, Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Uniwersytet Gdański niemal od pierwszego dnia inwazji wojsk rosyjskich okazuje swoją solidarność z Ukrainą i jego obywatelami. Wciąż powstają nowe inicjatywy - wśród ostatnich warto wymienić zbiórkę rowerów i hulajnóg oraz utworzenie Strefy Działań Twórczych, czyli świetlicy wsparcia dziennego dla dzieci z Ukrainy.

- Naszym zadaniem w obliczu tej wojny jest budowanie systemu wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy pozbawieni zostali podstawowych środków do życia. Nie pozostaliśmy obojętni i dalej działamy, za co dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w niesienie pomocy - mówi prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG.

Przed nami konferencja „Solidarni z Ukrainą”, przygotowywana przez NAWA wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim, która prezentować będzie zaangażowanie środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom. Wydarzenie odbędzie się w Sali Teatralnej Budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 12 i 13 maja br.

Panel „Polsko-Ukraińska współpraca akademicka: potrzeby, możliwości, rzeczywistość” poprowadzi w czwartek, 12 maja (w godz. 16.30-18.00) Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski.

z

Szukanie odpowiedzi na pytanie "Jak pomagać Ukrainie?" było tematem przewodnim pierwszego dnia konferencji "Solidarni z Ukrainą". Podczas czterech paneli usłyszeliśmy głosy studentów, wolontariuszy, naukowców, rektorów polskich uczelni oraz oczywiście reprezentantów ukraińskiego środowiska naukowego. Wśród proponowanych rozwiązań było m.in. udostępnienie bibliotek ukraińskim studentom, fizyczna odbudowa infrastruktury ukraińskiej, przyjęcie ukraińskich badaczy tymczasowo na polskie uczelnie oraz zaangażowanie ukraińskich uniwersytetów do  naukowych aliansów europejskich m.in. SEA EU czy EPICUR.

Zachęcamy do obserwowania dzisiejszego dnia obrad: link

Marcel Jakubowski / Zespół Prasowy UG

Data publikacji: czwartek, 5. Maj 2022 - 12:56; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 13. Maj 2022 - 07:41; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka