Nawiązanie współpracy z Uniwersytetem w Splicie
W dniach 14−18 marca 2022 r. prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk i dr Marta Turska przebywały w ramach programu Erasmus w Chorwacji na Uniwersytecie w Splicie, który jest − tak jak i UG − członkiem konsorcjum uniwersytetów nadmorskich European University of the Seas SEA-EU. Celem wizyty było nawiązanie bezpośrednich kontaktów i tym samym zapoczątkowanie współpracy między instytutami filologii germańskiej na obydwu uczelniach, także z myślą o planowanym od 2023/24 kierunku Międzykulturowe studia germanistyczne.
Split to piękne miasto położone w regionie Dalmacji nad Adriatykiem, założone przez starożytnych Greków w III/IV w. p.n.e. jako Aspalathos. Na przełomie III i IV wieku w przemianowanej na Spalatum osadzie swoją rezydencję zbudował rzymski cesarz Dioklecjan. Wewnątrz pałacowych murów z białego wapienia w późniejszych wiekach rozwinęło się miasto, które dziś zachwyca labiryntami uliczek, przenikaniem się historycznych warstw, intrygując odwiedzających. Miasto z pasjonującą historią wpływów włoskich (weneckich), osmańskich, francuskich, austro-węgierskich, od 1918 roku należące do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, od 1929 do Jugosławii. Od 1991 roku znajduje się w państwie chorwackim.
Filologia germańska w Splicie działa prężnie od 3 lat w ramach Filozofski Fakultet u Splitu / Faculty of Humanities and Social Sciences, przyjmując rokrocznie 30 kandydatów na studia licencjackie o profilu nauczycielskim. Studia magisterskie utworzono po raz pierwszy w obecnym roku akademickim dla 12 studentów. Nowoczesny budynek wydziału położony jest 2 km od wybrzeża Adriatyku i starówki.
Podczas pobytu wykładowczynie z Gdańska nie tylko poznawały życie akademickie i kampus uczelni, wygłosiły także wykłady gościnne na temat Kulinarisches Lexikon der Deutschen aus kontaktlinguistischer Sicht (Marta Turska) i Literarische Sinnbildungen und Dialoge. Das Bild von Danzig/Gdańsk im Lebenswerk von Günter Grass (Miłosława Borzyszkowska). Opowiedziały także o naszej germanistyce i historii gdańskiej uczelni, zapraszając do wspólnych projektów i wymiany w ramach programu Erasmus. Ze strony uniwersytetu goszczącego pobyt przygotowały: literaturoznawczyni prof. Marijana Erstić, psycholingwistka prof. Mirjana Matea Kovač oraz literaturoznawczyni prof. Eldi Grubišić Pulišelić – dyrektor instytutu Odsjek za njemački jezik i književnost.
Rozmowy o wielokulturowości, wielojęzyczności, zaangażowanej literaturze Güntera Grassa oraz Siegfrieda Lenza i przyszłości germanistyk w Chorwacji i Polsce raz po raz wracały do obecnie trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej, przywołując wśród goszczących wspomnienia wojny na Bałkanach w I poł. lat 90. XX wieku, której doświadczyli jako młodzi ludzie. Jej pojedyncze ślady uważne oko nadal może dostrzec w krajobrazie kulturowym.
Do Gdańska przyjechały publikacje gospodarzy, w tym studentów tamtejszej germanistyki. Wyjazd połączono z bogatym, dzięki wskazówkom gospodarzy, programem kulturalnym.