Żanna Sładkiewicz, Stefan Chwin i Teatr Szekspirowski Jerzego Limona nominowani w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych 2019. Głosujcie!

Za "Dziennikiem Bałtyckim" przedstawiamy uzasadnienia przedstawione w plebiscycie Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych 2019:
 
Dr hab. Żanna Sładkiewicz, prof. UG, dyrektor Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich na Wydziale Filologicznym UG, została nominowana w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych 2019. Kategoria: Przedsiębiorczość imigrantów. Głosujcie!
Przedsiębiorczość Imigrantów to kategoria, w której docenienie zostali mieszkańcy Gdańska, posiadający obywatelstwo inne niż polskie, którzy aktywnie włączają się w rozwój lokalnej społeczności.
 
Dr hab. Żanna Sładkiewicz, prof. UG jest absolwentką Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały (Białoruś). Z Uniwersytetem Gdańskim związana od 1999 roku. W 2003 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w roku 2014 na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. Felieton polityczny w świetle teorii perswazji językowej. Od 2015 r. objęła stanowisko profesora UG.
Żanna Sładkiewicz jest założycielką i kierowniczką Pracowni Badań nad Rosyjskim Językiem Potocznym, Pracowni Badań nad Perswazją Językową i członkinią Pracowni Badań nad Socjolingwistycznymi Aspektami Języka. Pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego czasopisma naukowego Wydziału Filologiczego UG„Studia Rossica Gedanensia”, jest członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Polskiego Towarzystwa Rusycystycznego oraz kilku prestiżowych eksperckich komisji. Opublikowała blisko 100 prac naukowych z zakresu m.in.: językoznawstwa słowiańskiego, komunikologii, dyskursologii, glottodydaktyki, fonetyki i frazeologii. Jest współautorką podręcznika akademickiego Ćwiczenia z fonetyki języka rosyjskiego dla początkujących (Gdańsk 2014), autorką i redaktorką dwunastu monografii zbiorowych. Współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi kraju i za granicą (w Rosji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Estonii), organizuje cykliczne konferencje naukowe, szkolenia i seminaria. W 2017 Żanna Sładkiewicz została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Prof. dr hab. Stefan Chwin oraz Teatr Szekspirowski pod dyrekcją prof. dr hab. Jerzego Limona zostali nominowani w kategorii Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych 2019. Kategoria: Przedsiębiorczość wspierająca markę Gdańska.
Są przedsiębiorczy i dzięki swojej aktywności przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego Gdańska. Takie właśnie osoby zostały nominowane w kategorii Przedsiębiorca wspierający markę Miasto Gdańsk:
 
Stefan Chwin powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik, gdańszczanin. W roku 1998 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego; w 2013 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych oraz stanowisko profesora zwyczajnego. Jest wykładowcą w Zakładzie Historii Literatury na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1982 roku jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (Societas Scientiarum Gedanensis), od 1990 roku - Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od 1998 - PEN-Clubu, a od 2007 roku - Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk. Laureat m. in. nagrody im. Andreasa Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich, nagrody im. Heweliusza, nagrody im. Ericha Brosta, nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego czy Nagrody Literackiej Gdynia. Książki, artykuły i eseje Stefana Chwina ukazywały się w Niemczech, Austrii, Anglii, Irlandii, Włoszech, Czechach, Danii, Francji, Szwecji, Słowenii, Serbii, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech, w Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Japonii, Szwajcarii, w Rosji, Meksyku, Kanadzie i w USA - za pomocą swojej twórczości Stefan Chwin przybliża Gdańsk mieszkańcom całego świata.
14 kwietnia 2019 r. wygłosił główną mowę jako Polak-gdańszczanin – na zaproszenie strony niemieckiej – podczas uroczystej rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen w Niemczech, którą celebrowali żyjący jeszcze ocaleni więźniowie obozu z całego świata oraz przedstawiciele różnych środowisk intelektualnych i politycznych z Europy.

Gdański Teatr Szekspirowski, pod dyrekcją prof. dr hab Jerzego Limona, jest instytucją kultury założoną wspólnie przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną i edukacyjną.
Celem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest prezentacja i upowszechnianie kultury teatralnej, a także kreacja działań artystycznych. Co roku, wspólnie z Fundacją, GTS jest organizatorem Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w ramach którego prezentowane są dzieła Williama Szekspira w wykonaniu zarówno polskich jak i światowych wykonawców. Historia Festiwalu Szekspirowskiego sięga roku 1993, kiedy to Fundacja Theatrum Gedanense po raz pierwszy zorganizowała Gdańskie Dni Szekspirowskie.
Istotnym elementem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest edukacja teatralna dzieci i młodzieży, promocja młodych artystów, wspieranie rozwoju twórczości i talentów teatralnych. Na bogaty program edukacyjny GTS składają się: lekcje szekspirowskie, cykle wykładów, spotkań, warsztatów teatralnych i artystycznych oraz zajęć praktycznych. Oferta skierowana jest szczególnie do wszystkich zainteresowanych z Trójmiasta i regionu województwa pomorskiego, ale również do osób z całej Polski.
Dla Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego istotnym celem jest współpraca ze środowiskiem artystycznym, a także naukowym i społecznym ruchem artystycznym i kulturalnym. Program ten realizowany jest poprzez organizowanie koncertów, wystaw, konferencji, a także uczestniczenie we współpracy i wymianie artystycznej krajowej i zagranicznej.
Gdański Teatr Szekspirowski jest także założycielem Teatru w Oknie – pierwszego tego typu teatru studyjnego na świecie.

Ideą organizowanego już po raz czwarty plebiscytu i gali Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych jest uhonorowanie aktywnych gdańszczanek i gdańszczan, którzy, realizując w różny sposób ideę przedsiębiorczości, przyczyniają się do rozwoju społecznego i gospodarczego miasta.
Czekamy na Wasze głosy!
Aby oddać głos na naszych nominowanych trzeba:
- wyświetl wizytówkę kandydata:

- przeczytaj uzasadnienie nominacji;
- kliknij przycisk „głosuj na tak”;
- dziennie możesz oddać 5 głosów!
Głosowanie jest bezpłatne i trwa do piątku, 31 stycznia 2020 roku do godz. 21.00!
 
 
Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 20. Styczeń 2020 - 08:49; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 4. luty 2020 - 10:27; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka