Międzynarodowa konferencja/ The NECS 2019 Conference Structures and Voices: Storytelling in Post-Digital Times

Miejsce:
Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
Data i czas wydarzenia:
13.06.2019 - 09:00 do 15.06.2019 - 18:00
Organizator:
Katedra Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym UG oraz Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, Uniwersytet Gdański
W dniach 13-15 czerwca 2019 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się jedna z największych europejskich konferencji naukowych, poświęcona zagadnieniom filmoznawstwa i medioznawstwa. Spotkanie ponad czterystu badaczy z pięciu kontynentów aranżuje istniejące od 2006 roku Stowarzyszenie NECS (European Network for Cinema and Media Studies) – międzynarodowa organizacja pozarządowa zaangażowana w promowanie szeroko rozumianej kultury audiowizualnej. Najważniejszym z organizowanych przez Stowarzyszenie wydarzeń jest coroczna konferencja  NECS, której trzynasta edycja odbędzie się w Gdańsku.

Lokalnym organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Gdański (reprezentowanym przez Katedrę Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym oraz Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych) we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni oraz Polską Akademią Nauk. Konferencja odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego, a patronatem medialnym przedsięwzięcie objęli: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, „Kino”, „Kwartalnik Filmowy”, „EKRANy”, „Magazyn Filmowy SFP”, „Panoptikum” oraz Tricitynews.

Imponująco przedstawiają się liczby dotyczące międzynarodowego spotkania filmoznawców i medioznawców. W ciągu trzech dni obrad swe referaty przedstawi ponad 400 badaczy z Europy, Azji, Australii i obu Ameryk w ramach 99 paneli tematycznych. Gościnne wykłady główne wygłoszą wybitni akademicy, którzy są jednocześnie aktywnymi twórcami kultury audiowizualnej: Mieke Bal (Królewska Holenderska Akademia Sztuk i Nauk), Catherine Grant (Uniwersytet Londyński) oraz Kuba Mikurda (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi).

Niezwykle interesująco przedstawiają się również wydarzenia towarzyszące gdańskiej edycji konferencji NECS. Przede wszystkim, w dzień poprzedzający początek uniwersyteckich obrad, w Bibliotece Głównej UG odbędzie się uroczyste otwarcie instalacji artystycznej Story-Telling in Bits & Pieces autorstwa Mieke Bal, światowej sławy akademiczki i artystki multimedialnej. Także w środę 12 czerwca w Gdyńskiej Szkole Filmowej zostanie zaprezentowany interaktywny pokaz możliwości, jakie niesie za sobą wirtualna rzeczywistość (VR), natomiast w Muzeum Miasta Gdyni będzie można posłuchać wykładu na temat pomysłów na organizację przestrzeni w funkcjonujących muzeach filmu i kinematografii.

Data publikacji: wtorek, 4. Czerwiec 2019 - 13:43; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 6. Czerwiec 2019 - 12:38; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka