Międzynarodowa konferencja Wielkie religie świata w języku i kulturze. Chrześcijaństwo

19 września 2018 roku na Wydziale  Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się I Międzynarodowa Konferencja pt. Wielkie religie świata w języku i kulturze. Chrześcijaństwo zorganizowana przez Katedrę Językoznawstwa i Translatoryki oraz Katedrę Pragmatyki Komunikacji i Akwizycji Języka Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich.

Na konferencji zostały przedstawione referaty zarówno polskich, jak i rosyjskich naukowców reprezentujących różne ośrodki akademickie (Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Rzeszowski, uczelnie z Moskwy i Kaliningradu). Temat przewodni konferencji był rozpatrywany głównie przez filologów (językoznawców, literaturoznawców).

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Maciej Michalski, prof. nadzw., kierownik Katedry Pragmatyki Komunikacji i Akwizycji Języka dr hab. Żanna Sładkiewicz, nadzw., wicedyrektor Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich dr Aleksandra Klimkiewicz.

Obradom plenarnym przewodniczyła dr hab. Zoja Nowożenowa, nadzw. Referaty na posiedzeniu plenarnym wygłosili:

• dr hab. Ewa Rogowska-Cybulska, prof. zw. – Motywy chrześcijańskie w etymologiach ludowych nazw polskich miejscowości
  • dr hab. Krystyna Szcześniak, prof. zw. – Święta oraz kalendarzowi święci w zamowach białoruskich j jako świadectwo wielokulturowości tego obszaru
  • dr hab. Regina Wyżkiewicz-Maksimow, nadzw. – Sytuacja chrześcijan w okresie panowania Imperium Osmańskiego na Bałkanach
  • dr hab. Zoja Nowożenowa, nadzw. – Активные процессы коммуникативно-речевых практик россиян: религиозный стиль vs религиозный дискурс

Patronat nad konferencją objęli:

• Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
  • dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG
  • Dziekan Wydziału Filologicznego
  • dr hab. Maciej Michalski, prof. UG
Komitet Naukowy:
  • prof. UG, dr hab. Zoja Nowożenowa