XII ogólnopolska konferencja naukowa JĘZYK – SZKOŁA – RELIGIA

Serdecznie zapraszamy do udziału w XII ogólnopolskiej konferencji naukowej

JĘZYK – SZKOŁA – RELIGIA,

organizowanej przez Katedrę Polonistyki Stosowanej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Liceum Katolickie Collegium Marianum w Pelplinie. Odbędzie się ona w dniach 3–4  czerwca 2016 r. w Pelplinie.
Celem konferencji – tak jak w latach poprzednich – jest prezentacja wyników badawczych oraz wymiana doświadczeń między środowiskami akademickimi, których przedstawiciele zajmują się badaniem procesów tworzenia i rozumienia tekstów językowych.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji chcemy uczynić różne zagadnienia związane z kulturą chrześcijańską, a w szczególności pragniemy nawiązać do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Temat konferencji wpisuje się w obchody tej rocznicy, ale naszym celem jest nie tylko wspominanie tego historycznego wydarzenia. Uczestników konferencji zapraszamy zarówno do refleksji historycznej, jak i do prób odpowiedzi na pytanie, co dzisiaj wynika z faktu przyjęcia Chrztu przez Polskę. Pragniemy zaprosić do dyskusji naukowej przedstawicieli różnych dyscyplin humanistycznych zainteresowanych tego rodzaju tematyką. Mamy nadzieję, że spotkanie w Pelplinie wniesie coś nowego do humanistyki, będzie transdyscyplinarne i zgromadzi znakomitych specjalistów w różnych dziedzinach. Tym samym chcielibyśmy nawiązać do konferencji „Tysiąc lat polskiego słownictwa religijnego”, która odbyła się w Gdańsku i Pelplinie w kwietniu 1997 roku oraz poszerzyć zakres naszych rozważań o nowe konteksty.
Proponujemy następującą problematykę wystąpień:
  • język tekstów religijnych dawnych i współczesnych;
  • język religijny w przestrzeni literackiej i publicznej;
  • chrześcijaństwo w literaturze, kulturze, szkole.
Ponadto proponujemy kontynuację innych rozważań rozpoczętych przed dwunastu laty:
  • język jako niezbędny nośnik treści religijnych;
  • język edukacji religijnej, zwłaszcza podręczników do religii;
  • inne zagadnienia związane z nadrzędnym tematem konferencji.
Ze względu na potrzebę pozostawienia czasu na dyskusję czas wygłaszania referatu nie powinien przekroczyć dwudziestu minut. Referaty zostaną opublikowane w punktowanym czasopiśmie naukowym (czasopismo „Język – Szkoła – Religia” znajduje się na liście B ministerialnego wykazu czasopism punktowanych; za publikację w JSR można uzyskać sześć punktów).
Zgłoszenia tematów wystąpień przyjmujemy do 30 kwietnia 2016 r.
Opłata konferencyjna wynosi 350 zł i obejmuje zakwaterowanie (jeden nocleg), posiłki i publikację wygłoszonych referatów. Osoby niekorzystające z noclegu wnoszą jedynie opłatę konferencyjną w wysokości 250 zł.
Opłaty za dodatkowy nocleg wynoszą:
  • pokój jednoosobowy – 90 zł ze śniadaniem,
  • pokój dwuosobowy  – 110 zł ze śniadaniem.

Opłatę można uiścić podczas konferencji lub przekazać na konto:

BIURO GOSPODARCZO-FINANSOWE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ
ul. Biskupa Dominika 11
83-130 Pelplin

KONTO:
BANK SPÓŁDZIELCZY SKÓRCZ O/PELPLIN
23834200092001564620000001

Noclegi rezerwują organizatorzy w internacie Collegium Marianum, tel. 58 536 49 32 (w dni powszednie od 8.oo do 14.oo).
Aleja Cystersów 2
83-130 Pelplin

Karty zgłoszenia prosimy kierować do sekretarza konferencji, mgr Ireny Chawrilskiej (e-mail: fpojsr@ug.edu.pl).

mgr Irena Chawrilska

Instytut Filologii Polskiej
Uniwersytet Gdański
ul. Wita Stwosza 55