fbpx Konferencja "Jak czytać Sienkiewicza?" | Wydział Filologiczny

Konferencja "Jak czytać Sienkiewicza?"

Instytut Rozwoju Edukacji zaprasza na konferencję Jak czytać Sienkiewicza?, która  odbędzie się 28 stycznia 2016 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. O tym, że znajomość twórczości autora „Potopu” jest niezbędna do zrozumienia polskiej kultury przekonywać będzie między innymi prof. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego i prof. UG, dr hab. Marek Adamiec z Katedry Kulturoznawstwa UG.
sienkiewicz

Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. To symboliczne uhonorowanie polskiego noblisty w 170. rocznicę urodzin (5 maja) oraz 100. rocznicę śmierci (15 listopada).
Sienkiewicz to absolutny fenomen kultury polskiej, jeśli chodzi o wpływ rodzimy i zagraniczny. Dość wspomnieć, że "Quo vadis" jest jedyną książką, która reprezentuje literaturę polską w kanonach literatury światowej. Ale czy Sienkiewicz nadal „czytany jest z rozkoszą", jak pisał Witold Gombrowicz? Czy współcześni uczniowie z równym zapałem co ich przedwojenni rówieśnicy pochłaniają „Potop” albo „Krzyżaków”?
– Wspólnie z zaproszonymi gośćmi i nauczycielami języka polskiego chcielibyśmy się zastanowić, jak współcześnie rozmawiać z uczniami o twórczości Sienkiewicza, jakie korzyści może wynieść młody czytelnik z lektury jego dzieł, a także jak pokonywać trudności związane z odbiorem tej literatury przez uczniów – mówi Izabela Pałasz-Alwasiak z Instytutu Rozwoju Edukacji.
W czasie konferencji wykłady poprowadzą prof. Ryszard Koziołek z Zakładu Historii Literatury Poromantycznej Uniwersytetu Śląskiego (Sienkiewicz. The best of), prof. Marek Adamiec, kierownik Katedry Kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego (Czytanie [głośne] Sienkiewicza), dr Adrianna Adamek, nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu (Dlaczego „my wszyscy z niego”? Lekcje Henryka Sienkiewicza we współczesnej szkole) i Tomasz Małkowski, pisarz, autor podręczników do historii, a także autor bloga edukacyjnego Postaw na edukację
(Zali cały Zakon tu leży? Prawda historyczna w Krzyżakach Henryka Sienkiewicza).

Po części wykładowej panel dyskusyjny z udziałem prelegentów i publiczności poprowadzi Dariusz Bugalski, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.
– Do udziału w konferencji zapraszamy nie tylko nauczycieli, ale wszystkich miłośników twórczości Henryka Sienkiewicza – dodaje Izabela Pałasz-Alwasiak.
Konferencja odbędzie się w auli 1.43 na Wydziale Uniwersytetu Gdańskiego w godz. od 14.00 do 19.00.
Wstęp wolny. Zapisy: biuro@ire.edu.pl

wtorek, 19 stycznia 2016 roku, 12:24