Odbyła się międzynarodowa konferencja "Place and Space in Scottish Literature and Culture"

W dniach 8-10 października odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona literaturze i kulturze Szkocji, Place and Space in Scottish Literature and Culture, zorganizowana przez Scottish Studies Research Group at the University of Gdańsk (Zespół Badań nad Szkocką Literaturą i Kulturą), the Society for Scottish Studies in Europe, Fundację BETWEEN.POMIĘDZY oraz Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

W obradach uczestniczyło ponad czterdziestu badaczy z ośrodków akademickich w Polsce (Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Szczeciński) , Szkocji (University of Edinburgh, University of Glasgow, University of St Andrews, University of Aberdeen, University of the Highlands and Islands, University of Stirling, University of Strathclyde), Anglii (Bath Spa University, Liverpool John Moores University), Niemiec (University of Duisburg-Essen, University of Konstanz, University of Paderborn),  Francji (Université Paris-Sorbonne, Universite de Toulouse Jean Jaurès, Aix-Marseille University), Włoch (University of Verona), Austrii (Salzburg University), Hiszpanii (Centro Universitario de la Defensa Zaragoza), Czech (Charles University) oraz Słowacji (Palacký University Olomouc).

Na otwarcie konferencji profesor Carla Sassi z Uniwersytetu w Weronie wygłosiła wykład plenarny pt. Emotional Landscapes: Re-drawing Boundaries in Contemporary Scottish Literature, natomiast drugi dzień konferencji rozpoczął wykład profesor Glendy Norquay z Liverpool John Moores University zatytułowany Reconfigurations: Geography, Gender and Literary History.

Gościem specjalnym konferencji był poeta i prozaik, John Burnside, autor czternastu tomików poezji, ośmiu powieści, dwóch zbiorów opowiadań oraz trzech tomów wspomnień, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, w Wielkiej Brytanii uznawany za jednego z najwybitniejszych poetów swojego pokolenia.

Podczas konferencji odbyła się premiera książki pt. Boundless Scotland: Space in Contemporary Scottish Fiction pod redakcją Moniki Szuby, z przedmową Carli Sassi oraz wstępem Alana Riacha.  Na książkę składają się artykuły badaczy z Polski, Szkocji, Anglii, Hiszpanii oraz Włoch, którzy specjalizują się w literaturze szkockiej.

Pierwszy dzień konferencji zakończyło czytanie najnowszej sztuki Alana Spence’a, No Nothing (2015), której bohaterami są dwie znane postaci: poeta Edwin Morgan i lider związkowy Jimmy Reid, obaj zmarli w 2010. Spotykają się w zaświatach, aby wymienić opinie o życiu, wszechświecie, nieskończoności, Glasgow, a także o sytuacji Szkocji po zeszłorocznym referendum.

Tekst dr Monika Szuba
Na zdjęciu od lewej: Carla Sassi, Glenda Norquay, John Burnside, Alan Riach
  • Program konferencji.
  • Konferencja objęta została Patronatem Honorowym Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Bernarda Lammka oraz Dziekana Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzeja Ceynowy.

Data publikacji: piątek, 23. Październik 2015 - 13:01; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 23. Październik 2015 - 13:01; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka