Czy nazwisko „Kauty” należy odmieniać?

Ostatnio w jednym z artykułów prasowych znalazłam następujące zdanie: „Na wernisażu zabrakło niestety wybitnego polskiego fotografa – pana Adama Kauty”. Zastanawia mnie, czy zapis nazwiska jest w tym przypadku poprawny (dodam, że w mianowniku liczby pojedynczej nazwisko to również ma formę Kauty).

Niestety, nie jest to konstrukcja poprawna, nazwiska się bowiem w języku polskim na ogół odmieniają. Nie mają one co prawda odrębnych modeli gramatycznych, większość nazwisk można jednak włączyć do wzorów odmiany przymiotników bądź rzeczowników pospolitych. Głównym kryterium klasyfikacyjnym jest ostatnia głoska nazwiska. W grupie nazwisk męskich wyróżnić można kilka typów odmiany. Nazwiska zakończone w mianowniku liczby pojedynczej na samogłoskę -y, do których należy nazwisko Kauty, odmieniają się według deklinacji przymiotnikowej twardotematowej. Nazwisko Kauty odmienia się zatem tak jak przymiotnik wesoły:

M. (kto? co?) wesoł-y Kaut-y
D. (kogo? czego?) wesoł-ego Kaut-ego
C. (komu? czemu?) wesoł-emu Kaut-emu
B. (kogo? co?) wesoł-ego Kaut-ego
N. (z kim? z czym?) wesoł-ym Kaut-ym
Msc. (o kim? o czym?) wesoł-ym Kaut-ym

Forma Kauty w dopełniaczu liczby pojedynczej byłaby dopuszczalna tylko wówczas, gdyby wspomniany w artykule pan miał na nazwisko Kauta (Adam Kauta, nie: Adam Kauty). Jego nazwisko odmieniałoby się wtedy tak jak rzeczowniki pospolite zakończone na ‑a, na przykład jak rzeczownik rata:

M. (kto? co?) rat-a Kaut-a
D. (kogo? czego?) rat-y Kaut-y
C. (komu? czemu?) raci-e Kauci-e
B. (kogo? co?) rat-ę Kaut-ę
N. (z kim? z czym?) rat-ą Kaut-ą
Msc. (o kim? o czym?) raci-e Kauci-e

Monika Watkowska

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 18. Sierpień 2009 - 00:00; osoba wprowadzająca: Importer Importowicz Ostatnia zmiana: środa, 26. luty 2014 - 12:48; osoba wprowadzająca: Importer Importowicz