DZIEŁA GÜNTERA GRASSA W BIBLIOTECE UG

Flaga Polski

Dar Fundacji Friedricha Eberta dla Biblioteki UG

Dzieła zebrane Güntera Grassa

28 listopada 2012 r. przedstawiciel niemieckiej Fundacji Friedricha Eberta w Polsce Knut Dethlefsen i Bastian Sendhardt przekazali na ręce dyrektor Biblioteki UG Grażyny Jaśkowiak, dziekana Wydziału Filologicznego prof. UG, dra hab. Andrzeja Ceynowy oraz dyrekcji Instytutu Filologii Germańskiej: prof. UG, dr hab. Danuty Olszewskiej i prof. UG, dra hab. Mirosława Ossowskiego dzieła zebrane Güntera Grassa w 12 tomach, opracowane przez Wydawnictwo Steidl tzw. Göttinger Ausgabe. Fundacja Friedricha Eberta współpracowała z Uniwersytetem Gdańskim, współorganizując w 2012 r. Międzynarodowe Warsztaty Letnie dla doktorantów zajmujących się twórczością pisarza. Dziękując za ofiarowane książki dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Andrzej Ceynowa powiedział:
- Dzięki temu wydaniu dzieł Güntera Grassa oraz dzięki badaniom i Grassowskim warsztatom letnim zainicjowanym w Instytucie Filologii Germańskiej powstaje zintegrowany obszar badań nad twórczością gdańskiego noblisty.
Wydanie, o które wzbogaciła się BUG, jest traktowane jako referencyjne w badaniach dotyczących Grassa i będzie przydatne do studiów i publikacji przygotowywanych w Gdańsku.

Galeria zdjęć z przekazania dzieł Güntera Grassa Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.

DZIEŁA GÜNTERA GRASSA W BIBLIOTECE UG

Das Geschenk der Friedrich-Ebert-Stiftung für die Bibliothek UG
Gesamtwerke von Günter Grass

Am 28.11.2012 haben Bastian Sendhardt und der Vertreter der deutschen Friedrich-Ebert-Stiftung für Polen Knut Dethlefsen die Gesamtwerke von Günter Grass an die Bibliothek UG übergeben. Bei der Übergabe waren folgende Personen anwesend: Grazyna Jaskowiak, Leiterin der Bibliothek; Prof. Andrzej Ceynowa, Dekan der Philologischen Fakultät; Prof. Danuta Olszewska, Leiterin des IfG und Prof. Mirosław Ossowski vom IfG. Die Gesamtwerke umfassen zwölf Bände und wurden von Steidl Verlag (als sog. Göttinger Ausgabe) herausgegeben. Die Friedrich-Ebert-Stiftung hat mit der Universität Gdansk bereits zusammengearbeitet; sie hat 2012 die internationale Sommerwerkstatt für Doktoranden, die sich mit dem Schaffen von Günter Grass beschäftigen, mitorganisiert. Der Dekan Andrzej Ceynowa sagte: „Dank dieser Ausgabe, dank den Forschungen und den Grass-Sommerwerkstätten, die am IfG stattfanden, entsteht ein integrierter Forschungsbereich über die Werke des Danziger Nobelpreisträgers“.
Die Ausgabe, die die BUG bereicherte, gilt in der Grass-Forschung als kanonisch und wird bei den in Gdansk durchgeführten Forschungen und vorbereiteten Publikationen vom Nutzen sein.

Bildgalerie – Übergabe der Werke von Günter Grass an die Bibliothek UG.

Data publikacji: środa, 28. Listopad 2012 - 00:00; osoba wprowadzająca: Importer Importowicz Ostatnia zmiana: środa, 1. Maj 2024 - 13:03; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska