Konkurs "Krytyk z uczelni"
Biuro Literackie po raz drugi zaprasza studentów do udziału w konkursie "Krytyk z uczelni", w którym główną nagrodą jest dwa tysiące złotych i symboliczny tytuł najlepszego młodego krytyka literackiego. Głównym zadaniem jest napisanie eseju w debacie "Wielki kanion". Ogłoszenie wyników podczas 20. edycji Portu Literackiego w kwietniu tego roku.
2. edycja konkursu Krytyk z uczelni
Przed rokiem organizatorzy pytali czy literatura może być męska i żeńska i czy powinna angażować się w cokolwiek, zwłaszcza w zagadnienie płci. W finale znalazło się 18 uczestników, których wypowiedzi były udowodniły, że warto dać szansę głosu młodemu pokoleniu krytyków a jednorazowe wydarzenie przerodziło się w kolejny konkurs towarzyszący festiwalowi Port Literacki.
20. Port Literacki skłania do podsumowań. Podstawowe konkursowe pytanie brzmi: kto z nowych polskich pisarzy powinien znaleźć swoje trwałe miejsce w kanonie polonistycznych lektur? Kolejne zagadnienia znaleźć można w tekście przewodnim Przemysława Rojka "Jak ma zachwycać, skoro nie zachwyca" dostępnym wraz z regulaminem konkursu na stronie portliteracki.pl.
Teksty w formie pliku wordowskiego należy w nieprzekraczalnym terminie 20 lutego wysyłać na adres projek@biuroliterackie.pl. Następnie dokonany zostanie wybór dowolnej liczby esejów, które od połowy marca publikowane będą w portalu społecznościowym Tawerna. Zamieszczenie tekstu na stronach Biura równoznaczne będzie ze znalezieniem się w gronie finalistów konkursu.
Laureata (lub laureatów) "Krytyka z uczelni" wyłoni jury w składzie:
Grzegorz Jankowicz – krytyk i filozof literatury, redaktor "Tygodnika Powszechnego"; Marta Podgórnik – poetka i redaktorka odpowiadająca w BL za debiuty oraz Piotr Śliwiński – historyk i krytyk literatury, kierownik Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej UAM w Poznaniu.
Konkurs "Krytyk z uczelni" jest jednym z pięciu konkursów towarzyszących 20. edycji festiwalu Port Literacki. Pozostałe konkursy to Komiks wierszem, Nakręć wiersz, Poezja do śpiewania i Zagraj literaturą. Więcej informacji na ich temat znaleźć można na stronie internetowej porliteracki.pl w zakładce projekty oraz na profilu facebookowym BLiterackie.
Wprowadzenie Przemysława Rojka
Oficjalna strona konkursu
Regulamin konkursu