Adres strony WWW: https://www.facebook.com/Doktoranckie-Ko%C5%82o-Naukowe-Kreatywna-S%C5%82owia%C5...
Działalność:
Doktoranckie Koło Naukowe „Kreatywna Słowiańszczyzna” zostało założone w 2016 r. z inicjatywny doktorantów z Katedry Slawistyki, zrzeszając jednak nie tylko absolwentów tego kierunku, ale również Filologii Polskiej, Rosyjskiej i Kulturoznawstwa. Jesteśmy więc kołem otwartym zarówno na innych ludzi, jak i na ciekawe pomysły i nowe doświadczenia. Nasza działalność ma na celu przede wszystkim zdobywanie, poszerzanie i popularyzację wiedzy z zakresu szeroko rozumianej Słowiańszczyzny, co staramy się osiągać poprzez przygotowywanie licznych wydarzeń o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Organizacja między innymi takich przedsięwzięć jak: Międzynarodowa Konferencja Slawistyczna, Dzień Slawisty, czy warsztaty dla dzieci, spowodowała, że dziś jesteśmy jednym z najprężniej działających kół naukowym na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, a jeszcze więcej planów i pomysłów czeka na realizację. Serdecznie zapraszamy więc wszystkie chętne osoby do współpracy z naszym kołem. Można się z nami kontaktować przez e-mail: kreatywni.ug@gmail.com oraz za pośrednictwem Facebooka, na którym prezentujemy również swoją działalność: https://www.facebook.com/Doktoranckie-Ko%C5%82o-Naukowe-Kreatywna-S%C5%8...
Warto dodać, że opiekunem naszego koła jest ceniony profesor i wspaniały dydaktyk prof. dr hab. Krystyna Szcześniak. Pozdrawiamy i zachęcamy wszystkich Słowian do wspólnych działań!
Adres strony WWW: Interdyscyplinarne Koło Naukowe Doktorantów FSD UG
E-mail Koła: ikn.dok@gmail.com
Działalność:
Obecnie pracujemy nad organizacją dwóch sesji naukowych:
Działalność:
Zakres działalności Koła obejmuje literaturę i kulturę amerykańską oraz elementy teorii literaturoznawczych. Cele działalności Koła to: prowadzenie dyskusji na temat wybranych utworów literatury amerykańskiej, pogłębianie wiedzy teoretycznej w zakresie literatury i kultury amerykańskiej, organizacja warsztatów promujących czytelnictwo w języku angielskim oraz prowadzenie witryny internetowej, umożliwiającej wymianę zdań pomiędzy studentami. Koło realizuje swoje zadania poprzez organizację spotkań i dyskusji, prace badawcze podejmowane przez członków w zakresie literatury i kultury amerykańskiej, współpracę z innymi organizacjami o podobnym charakterze, udział w spotkaniach naukowych, warsztatach i konferencjach, a także utworzenie witryny internetowej.
E-mail Koła: socialmedia@ug.edu.pl
Działalność:
Adres strony WWW: http://filmoznawcy.ug.edu.pl/
E-mail Koła: kolofilmoznawcow@gmail.com
Działalność:
Koło Naukowe Filmoznawców powstało z inicjatywy prof. Mirosława Przylipiaka przy Instytucie Filologii Polskiej w 1997 roku. Zrzesza w sobie miłośników dziesiątej muzy. To doskonałe miejsce do dyskusji nad obecną kondycją kinematografii, a także do nostalgicznej rozmowy o historii ruchomych obrazów. Jako członkowie z łatwością dzielimy się filmowymi doświadczeniami, organizujemy projekcje filmowe oraz spotkania z reżyserami. Skupiamy się na różnych aspektach kina, próbujemy łączyć je z innymi sztukami, prowadząc interdyscyplinarny dyskurs. Od 2012 roku wydajemy almanach “Przezrocze”, w którym podsumowujemy ubiegły rok w światowym kinie. Współpracujemy z Dyskusyjnym Klubem Filmowym UG Miłość Blondynki oraz Festiwalem Kultury Azjatyckiej Made in Azja, corocznie odwiedzamy FPFF, T-mobile Nowe Horyzonty oraz inne festiwale w Polsce.
Adres strony WWW: Storna na Facebooku:
E-mail Koła: karola_16@poczta.onet.pl
Działalność:
Działalność:
Opiekunowie: dr hab. Olga Kubińska, prof. nadzw., dr Filip Rudolf
Wybrane działania Koła:
Studenci przełożyli kilkadziesiąt mów pożegnalnych skazańców z czasów panowania Tudorów i Stuartów, w ten sposób uczestnicząc w unikalnym projekcie wydawniczym. Publikacja tekstów Retoryka umierania pod redakcją naukową Olgi Kubińskiej została wysoko oceniona przez Recenzentkę naukową, prof. dr hab. Martę Gibińską i ukaże się w prestiżowej serii Przygody ciała w Fundacji Terytoria.
Od zeszłego roku zajmujemy się przygotowaniem książki pod roboczym tytułem ,,Antologia opowiadań wiktoriańskich” (wstępna objętość to 20-22 arkusze autorskie). W przedsięwzięciu tym uczestniczą absolwenci studiów magisterskich (włączając się byli studentami II roku), oraz obecni studenci II roku MA i I roku MA. W zeszłym roku zostały rozdzielone teksty, które studenci oddali do końca grudnia 2016 roku. Obecnie zaczęły się prace redakcyjne nad tekstami. Redaktorami całości tomu są: dr Filip Rudolf i dr Miłosz Wojtyna. Przełożone teksty zostały rozdzielone pomiędzy obu redaktorów. Po dokonaniu poprawek i odesłaniu tekstów z uwagami odbędą się spotkania, podczas których omówione zostaną najważniejsze problemy napotkane w trakcie prac redakcyjnych.
E-mail Koła: americanstudygroup@gmail.com
Działalność:
E-mail Koła: kolo.sinologii.ug@gmail.com
Działalność:
Adres strony WWW: Koło Naukowe Tłumaczeń Specjalistycznych LINGUANA
E-mail Koła: redakcja.linguana@gmail.com
Działalność:
Koło Naukowe Tłumaczeń Specjalistycznych LINGUANA działa przy Katedrze Translatoryki w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki. Formalnie rozpoczęło działalność w październiku 2005 r. pod opieką dr hab. Łucji Biel, choć nieformalnie istnieje od 2004 r. Celem członków LINGUANY jest zgłębianie tajników tłumaczeń specjalistycznych. Do tej pory były to tłumaczenia prawnicze, jednak od 2016 r. skupiamy się głównie na lokalizacji (choć nie tylko).
Oprócz regularnych spotkań o charakterze warsztatowym Koło wydaje cieszący się dużym zainteresowaniem Biuletyn, a także angażuje się w działania promujące Katedrę. Braliśmy udział w Targach Akademia, Dniach Kariery, Dniach Otwartych Translatoryki, a także regularnie pomagamy w organizacji konferencji na naszym Wydziale. Mamy wielkie marzenia — od stworzenia cyklu corocznych konferencji tłumaczeniowych, po angażowanie się w coraz poważniejsze projekty tłumaczeniowe. W Kole dzielimy się zadaniami, tak żeby każdy miał coś do roboty. Pomagamy sobie nawzajem; wyjadacze uczelniani wspierają nowicjuszy w ich codziennej walce.
Wybrane działania Koła LINGUANA:
Działalność:
Studenckie Koło Naukowe Symultana powstało w maju 2013 roku. Należą do niego studenci dowolnych kierunków (z przewagą studentów translatoryki anglistycznej) zainteresowani wszystkimi formami tłumaczeń ustnych. Podczas spotkań koła przeprowadzane są praktyczne ćwiczenia z tłumaczeń symultanicznych oraz konsekutywnych, a także z audiodeskrypcji (projekt społeczny cyklicznych projekcji filmów dla podopiecznych Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym w Gdańsku realizowany we współpracy ze Studenckim Radiem MORS; za nami już trzy projekcje). Wszystkie spotkania Symultany mają miejsce w nowoczesnym laboratorium do tłumaczeń ustnych, wyposażonym w kabiny konferencyjne dla tłumaczy oraz cyfrowe pulpity tłumacza. Członkowie koła zdobywają szlify zawodowe, wspierając językowo uczestników wydarzeń międzynarodowych organizowanych przez UG i nie tylko. Prowadzą także działalność naukową, co zaowocowało m.in. obronioną w 2016 r. pracą magisterską autorstwa p. Aleksandry Sieradzkiej pt. „Ocena postępu studentów w tłumaczeniu symultanicznym”.
Wybrane działania Koła SYMULTANA:
Adres strony WWW: http://www.koloteoretykowliteratury.ug.edu.pl/?lang=pl
E-mail Koła: kntl.ug@gmail.com
Działalność:
Koło Teoretyków Literatury skupia studentów zainteresowanych teorią, metodologią oraz antropologią literatury, którzy organizują spotkania naukowe poświęcone związanej z tymi kierunkami tematyce. Działalność Koła to przede wszystkim wspólne lektury, dyskusje i spotkania z zaproszonymi wykładowcami. Co roku organizowana jest również ogólnopolska konferencja naukowa - w zeszłych latach debaty te skupiały się pod takimi hasłami, jak "Nie-miejsca", "Nie-prawda" czy "Re-generacja". Efektem niektórych z nich są również publikacje książkowe.
Adres strony WWW: Koło Translatorskie Studentów Germanistyki Uniwersytetu Gdańskiego
E-mail Koła: translgerm2@wp.pl
Działalność:
E-mail Koła: pozytywniezakreceni.ug@gmail.com
Działalność:
E-mail Koła: dydaktyzm@gmail.com
Działalność:
Koło naukowe Młodych Dydaktyków opiera swą działalność na pracy społecznej jego członków. Koło skupia się głównie na współpracy z obcokrajowcami poprzez organizowanie zajęć dydaktycznych na uczelni i poza nią. Drugim, nie mniej ważnym założeniem jest pogłębianie wiedzy z zakresu dydaktyki nie tylko od strony teoretycznej (organizowanie konferencji naukowych) ale i praktycznej (prowadzenie zajęć dla obcokrajowców, wspólne wyjazdy dydaktyczne). Naszym celem jest rozwijanie i pogłębianie wiedzy oraz umiejętności w zakresie procesu dydaktycznego- współpraca ze szkołami podstawowymi, gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi. Członkowie koła naukowego prowadzą zajęcia integracyjno- kulturowe dla obcokrajowców uczących sie języka polskiego na Uniwersytecie Gdańskim oraz lekcje dla uczniów szkół sprzymierzonych. Zajmujemy się organizacją wyjazdów krajoznawczych dla osób spoza kraju, uczących się na Uniwersytecie Gdańskim, przez co realizujemy program intensywnej nauki języka polskiego.
Adres strony WWW: http://www.nklug.wordpress.com
E-mail Koła: nkluniv.gda@gmail.com
Działalność:
Naukowe Koło Logopedów zrzesza pasjonatów logopedii – nauki dynamicznie rozwijającej się. Członkowie doskonalą swoje umiejętności diagnostyczne i terapeutyczne – zarówno w teorii jak i praktyce - mając bezpośredni kontakt z pacjentami i klientami. Koło cyklicznie realizuje trzy projekty: 1. Uniwersytet Malucha – warsztaty wspomagające rozwój mowy dzieci od 2,5 do 6 lat.
2. Twój głos – Twoją siłą - warsztaty z emisji głosu,
3. Klub J Trójmiasto – grupa samopomocy dla osób jąkających się.
Ponadto, Naukowe Koło Logopedów współpracuje z placówkami medycznymi i oświatowymi, szerząc wiedzę na temat zawodu i zakresu działalności logopedy. Członkowie koła systematycznie biorą udział w licznych szkoleniach i konferencjach międzynarodowych, reprezentują również Uniwersytet na Piknikach Naukowych.
Opiekunem Naukowego Koła Logopedów jest dr Katarzyna Kaczorowska-Bray.
E-mail Koła: tlum.skand@gmail.com
Działalność:
Linia szwedzka
Linia norweska
Linia duńska
Adres strony WWW: https://pl-pl.facebook.com/univgdateatro
E-mail Koła: skn.iberystyka@gmail.com
Działalność:
Działalność:
Studenckie Koło Naukowe „Łomonosow” zostało założone w styczniu 2003 roku. Członkami Koła byli studenci: filologii rosyjskiej, historii, slawistyki, filologii klasycznej, archeologii i bibliotekoznawstwa, a opiekunem dr Liliana Kalita. Celem SKN „Łomonosow” było pogłębianie wiedzy na temat kultury i literatury krajów leżących za wschodnią granicą Polski, w szczególności Rosji i Ukrainy.
Obecnym opiekunem naukowym Koła jest dr Joanna Mampe e-mail: zanna.m@wp.pl.
W 2013 r. nastąpiło rozszerzenie działalności kółka o: nauczanie języka rosyjskiego wybranych grup zawodowych i społecznych; Uczestnictwo w seminariach poświęconych tematyce i metodom nauczania języka obcego; odbywanie praktyk i dzielenie się wrażeniami z innymi członkami koła, lub szerszym gronem; Lekcje pokazowe w szkołach w Trójmieście przybliżające uczniom język i kulturę Rosji; Prowadzenie lekcji dla uczniów trójmiejskich szkół lub innego zainteresowanego audytorium; Uczestnictwo w spotkaniach koła nauczycieli języka rosyjskiego w Centrum Kultury Rosyjskiej; Pokazy filmów, tłumaczenia filmów, literatury; Uczestnictwo w wystawach, debatach i innych przedsięwzięciach związanych z tematyką języka rosyjskiego, kulturą Rosji oraz działalnością koła i ich organizacja.
Adres strony WWW: Klasyczni na UG
E-mail Koła: sknfkim@gmail.com
Działalność:
Przewodniczący: Julia Zamiela
Opiekun koła: dr hab. Tatiana Krynicka, prof. UG
e-mail koła: sknfkim@gmail.com
strona internetowa: https://www.instagram.com/klasyczni_na_ug/
Działalność:
Studenckie Koło Naukowe Filologów Klasycznych wznowiło działalność w 2019 roku z inicjatywy zaangażowanych studentów Filologii Klasycznej, którzy są prawdziwymi pasjonatami swojego kierunku i wszystkiego tego, co związane z kulturą antyczną i jej dziedzictwa. Głównym celem koła jest pogłębienie i promowanie wiedzy dotyczącej języków, kultury i historii starożytnej Grecji i Rzymu oraz całego basenu Morza Śródziemnego, oraz pogłębianie i uzupełnianie wykształcenia humanistycznego członków. Aktywnie poszukujemy wszelkich dowodów oddziaływania kultury starożytnej na czasy współczesne m.in. w instytucjach kultury takich jak teatry, muzea, biblioteki itp. w kraju i za granicą. Zarówno w niedalekiej, jak i tej trochę dalszej przyszłości planujemy dzielić się wiedzą i promować dziedzictwo kulturowe starożytności oraz zachęcać do odnalezienia w sobie odwagi do studiowania Filologii Klasycznej, bo przecież każdy z nas ma w sobie trochę ze starożytnego Greka lub Rzymianina.
Adres strony WWW: http://mozaika.ug.edu.pl
E-mail Koła: kolo.naukowe.mozaika@gmail.com
Działalność:
Adres strony WWW: Studenckie Koło Naukowe „Aoryst”
Działalność:
Działalność: Koło zrzesza studentów zainteresowanych problemami szeroko rozumianego dziedzictwa słowiańskiego, w tym przede wszystkim językami dawnymi: praindoeuropejskim, prasłowiańskim, starocerkiewnosłowiańskim, staroruskim, staropolskim i in. Działalność Koła ma także sprzyjać pogłębianiu zainteresowań naukowych studentów oraz umożliwić realizację własnych celów badawczych.
Swoją działalność rozpoczęło w marcu 2018 roku. Koło prężnie działa i jest otwarte na nowych członków. Co robimy? Zapraszamy ciekawych badaczy z UG i innych ośrodków naukowych, oglądamy i komentujemy wykłady znanych naukowców rosyjskich, omawiamy książki związane z tematyką naszych badań, przygotowujemy wystawy, przedstawienia i… świetnie się bawimy!
Ubiegły rok upłynął pod znakiem bajek i baśni rosyjskich. Na naszych spotkaniach wspólnie je oglądaliśmy, czytaliśmy, analizowaliśmy oraz dyskutowaliśmy na ich temat. Obejrzeliśmy także wykład profesora A. Użankowa pt. „Chrześcijańskie podstawy bajek rosyjskich”. Przygotowaliśmy także spektakl teatralny w oparciu o utwór Aleksandra Puszkina „Rusłan i Ludmiła”, który planujemy pokazać w tym roku. Oprócz tego, zapoczątkowaliśmy cykl artykułów o nazwie „Panteon bogów słowiańskich”, oraz rozpoczęliśmy naukę języka starogreckiego. Ponadto, koło reprezentowało Wydział Filologiczny UG w konkursie „Czerwona Róża”.
W poprzednich latach zajmowaliśmy się słowiańską kulturą oraz historią. Przygotowaliśmy i pokazaliśmy dwa przedstawienia teatralne: „Słowiański Kryminał”, które zostało w całości zrealizowane w języku starocerkiewnosłowiańskim, oraz „Jarmark w Soroczyńcach”, oparte na opowiadaniach Mikołaja Gogola. Braliśmy też udział w różnych konferencjach naukowych, m. in. w Bałtyckim Federalnym Uniwersytecie im. I. Kanta w Kaliningradzie, gdzie wygłosiliśmy referat pt. „Kanon hagiograficzny w powieści J. Wodołazkina »Laur«”.
W tym semestrze zamierzamy poświęcić się tematowi słowiańskich wierzeń. Planujemy kontynuować cykl artykułów poświęconych słowiańskim bogom i wzbogacić go o serię podkastów publikowanych w serwisie YouTube. Do tego planujemy zorganizować wystawę im poświęconą. Mamy też nadzieję na to, że przedstawienie „Rusłan i Ludmiła” ujrzy światło dzienne.