O kierunku

Opis kierunku

Poziom kształcenia:
Kierunek Sztuka kreatywnego pisania jest prowadzony na studiach pierwszego stopnia.

Forma studiów:
Kierunek Sztuka kreatywnego pisania jest prowadzony w formie studiów stacjonarnych.

Liczba semestrów i punktów ECTS:
Studia na kierunku Sztuka kreatywnego pisania trwają 6 semestrów. 
W celu ukończenia studiów pierwszego stopnia program studiów przewiduje uzyskanie 180 punktów ECTS.

Profil kształcenia:
Studia na kierunku Sztuka kreatywnego pisania mają profil ogólnoakademicki, co oznacza, że kształcenie odbywa się z uwzględnieniem modułów zajęć służących zdobywaniu przez studenta podstawowych umiejętności teoretycznych i artystycznych powiązanych z dyscypliną wiodącą, tj. polonistyką.
Specyfika prowadzonych zajęć, wśród których zasadnicza ich część ma stricte warsztatowy charakter (m.in. Warsztaty pisarskie, Techniki scenopisarstwa, Copywriting, Copywriting – SOE, etc.) oznacza dla studentów przygotowanie w ramach zaliczenia dużej liczby własnych tekstów odpowiadających regułom różnego typu gatunków wypowiedzi, liczby znacznie większej niż na innych kierunkach humanistycznych. Taki profil kształcenia wiąże się zaś z większymi od standardowych nakładami pracy indywidualnej studentów. 
W szczególności wyraźnie zindywidualizowany format takich przedmiotów, jak: Projekt literacki i seminarium licencjackie, kończących się przygotowaniem oryginalnej pracy artystycznej, krytycznoliterackiej względnie autorskiego opracowania będącego analizą zjawisk i problemów współczesnego życia literackiego, wymaga odpowiedniego doszacowania twórczych działań uczestniczących w takich zajęciach osób.

Tytuł zawodowy absolwenta:
Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku Sztuka pisania uzyskuje tytuł zawodowy licencjata. Jego uzyskanie jest równoznaczne ze zdobyciem kwalifikacji i potwierdzającego to osiągnięcie dyplomu; w szczególności zaś oznacza uzyskanie wszystkich efektów uczenia się założonych dla kierunku Sztuka pisania.

Ogólne cele kształcenia, w tym określenie możliwości zatrudnienia absolwentów oraz kontynuacji ich kształcenia:

  • Ogólnym celem kształcenia na kierunku studiów Sztuka kreatywnego pisania jest wykształcenie absolwenta, który posiada podstawowe kompetencje filologiczne oraz ogólnohumanistyczne w zakresie polonistyki i związanych z profilem kształcenia dyscyplin pokrewnych. Założeniem jest także, że absolwent Sztuki pisania zyska pogłębione kompetencje w zakresie tworzenia, redagowania, publikowania tekstów artystycznych, krytycznych i użytkowych, a także orientować się będzie się w zakresie podstaw socjologii kultury, ekonomii rynku kulturalnego i przedsiębiorczości, brandingu, marketingu oraz prawa autorskiego i wydawniczego.
  • Celem kształcenia jest, że student kierunku Sztuka kreatywnego pisania powinien rozumieć i analizować zjawiska i procesy literackie oraz kulturowe współczesności. Powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu literaturoznawstwa. Zna podstawowe zagadnienia z dziejów filozofii i estetyki europejskiej, a także elementarne pojęcia i koncepcje kulturoznawcze, z zakresu socjologii kultury i funkcjonowania rynku wydawniczego (jego obiegów, ekonomiki i prawa). Potrafi samodzielnie gromadzić i przetwarzać informacje, poszerzać swoją wiedzę oraz rozwiązywać problemy zawodowe.
  • Ukończenie kierunku Sztuka kreatywnego pisania stwarza przy tym absolwentowi możliwość wykształcenia umiejętności receptywnych i produktywnych, tzn.: analizowania i interpretowania tekstów artystycznych, krytycznych i użytkowych oraz ich tworzenia w wielu zróżnicowanych gatunkach wypowiedzi.
  • W trakcie studiów na kierunku Sztuka kreatywnego pisania jego absolwent zdobywa również umiejętności, które pozwalają mu radzić sobie w zmieniającym się świecie i widzieć zjawiska w ich wzajemnych zależnościach.
  • Absolwent studiów na kierunku Sztuka kreatywnego pisania przygotowany jest do podjęcia pracy w charakterze pisarza, krytyka literackiego i publicysty kulturalnego, redaktora w wydawnictwach komercyjnych i naukowych, posiada wiedzę z zakresu edytorstwa, podstaw tekstologii, edycji, składu komputerowego, a także organizacji pracy wydawniczej i marketingu książki. Przygotowany jest także do podjęcia pracy w placówkach kulturalnych, czasopismach i mediach tradycyjnych oraz jako copywriter w nowych mediach.Zorientowany jest we współczesnym życiu artystycznym i literackim, umie analizować i interpretować teksty kultury, zna historię literatury polskiej i powszechnej, a także jej aspekty socjologiczne i antropologiczne, posiadł wiedzę o teatrze, filmie, mediach i praktyczną umiejętność pisania tekstów o charakterze krytycznym. Zna także podstawy zarządzania kulturą.Absolwent Sztuki kreatywnego pisania jest przygotowany do podjęcia studiów stopnia drugiego.
     
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 19. Lipiec 2023 - 11:34; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka Ostatnia zmiana: czwartek, 24. Sierpień 2023 - 14:57; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka