Prof. Holger Böning. Wspomnienie

W sobotę 4 maja 2024 r. zmarł w wieku 74 lat Prof. Dr. phil. habil. Holger Böning, emerytowany pracownik Uniwersytetu w Bremie. Tę wiadomość przyjęliśmy z niedowierzaniem i smutkiem, ponieważ odszedł nasz wspaniały przyjaciel, człowiek wielce zasłużony dla gdańskiej germanistyki.

Prof. Böning urodził się 16 grudnia 1949 r. w Delmenhorst w Dolnej Saksonii. W młodości wyuczył się zawodu elektryka wysokich napięć, a następnie zdobył maturę w gimnazjum dla pracujących Oldenburg-Kolleg. Studiowała filologię germańską, historię i pedagogikę. W 1982 r. obronił rozprawę doktorska na temat oświecenia ludowego w Szwajcarii. Habilitację uzyskał w 1991 r. na podstawie rozprawy o społeczeństwie i życiu codziennym w świetle prasy i literatury komercyjnej niemieckiego Oświecenia. Był profesorem współczesnej literatury niemieckiej i historii prasy niemieckiej, pełniąc funkcję dyrektora Instytutu Badań nad Prasą Niemiecką na Uniwersytecie w Bremie. Od roku 1998 kierował wydawnictwem Bremen: edition lumière, w którym ukazało się wiele prac naukowych poświęconych Oświeceniu w Europie, prasie oraz historii kultury i literatury w Niemczech.

W 1993 r. jego Instytut, kierowany wówczas jeszcze przez prof. Hansa-Wolfa Jägera, nawiązał współpracę z gdańską germanistyką w ramach programu partnerskiego Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Współpraca trwała przez dziesięć lat. Jej efektem były dwie wspólne konferencje i publikacje oraz kontakty naukowe i przyjaźnie między pracownikami obu instytutów, nawiązane podczas spotkań na partnerskiej uczelni. Goście z Bremy przyjeżdżali co roku do Gdańska z wykładami gościnnymi, natomiast pracownicy z UG udawali się do Bremy zwykle na dwutygodniowe kwerendy. Również studenci germanistyki wyjeżdżali na jedno- lub dwusemestralne studia cząstkowe. Prof. Böning odegrał kluczową rolę w kształtowaniu tej współpracy, m.in. wielokrotnie odwiedzając Uniwersytet Gdański. Jako dyrektor Instytutu stworzył doskonałe warunki gościom z Gdańska do prowadzenia badań na swojej uczelni, ale pielęgnował także osobiste kontakty, zapraszając ich nierzadko do swojego domu. Był oddanym gospodarzem także dla gdańskich studentów. Zachowamy go jako naszego dobrego przyjaciela we wdzięcznej pamięci.

Prof. Böning

Prof. Dr. Holger Böning (Foto: Andreas Amann, Quelle: https://presseforschungbremen.wordpress.com/herr-prof-dr-boening/)

Data publikacji: wtorek, 7. Maj 2024 - 21:45; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska Ostatnia zmiana: wtorek, 7. Maj 2024 - 21:49; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska