Rozmowy o stanie świata. Konflikt Izrael-Palestyna - spotkanie z dr Martyną Wielewską-Baką autorką książki „Anatomia nieobecności”

  • Zaproszenie na 𝗥𝗼𝘇𝗺𝗼𝘄𝘆 𝗼 𝘀𝘁𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗮 „𝗞𝗼𝗻𝗳𝗹𝗶𝗸𝘁 𝗜𝘇𝗿𝗮𝗲𝗹-𝗣𝗮𝗹𝗲𝘀𝘁𝘆𝗻𝗮” – 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗠𝗮𝗿𝘁𝘆𝗻𝗮̨ 𝗪𝗶𝗲𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗮̨-𝗕𝗮𝗸𝗮̨ 𝗶 𝗞𝗼𝗻𝘀𝘁𝗮𝗻𝘁𝘆𝗺 𝗚𝗲𝗯𝗲𝗿𝘁𝗲𝗺
  • 𝟭𝟱 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯 | 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟴.𝟬𝟬 | 𝗜𝗻𝘀𝘁𝘆𝘁𝘂𝘁 𝗞𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿𝘆 𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 | 𝗧𝗮𝗿𝗴 𝗥𝗮𝗸𝗼𝘄𝘆 𝟭𝟭 | 𝘄𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝘄𝗼𝗹𝗻𝘆
  • Spotkanie poświęcone jest m.in. książce dr Martyny Wielewskiej-Baki z Instytutu Filologii Polskiej na Filologicznym pt. „Anatomia nieobecności”
  • Prowadzenie Dagny Kurdwanowska
Kolejną odsłonę Rozmów o stanie świata poświęcimy sytuacji w Izraelu i Palestynie. Podczas spotkania porozmawiamy z Martyną Wielewską-Baką, autorką książki „Anatomia nieobecności. Konflikt izraelsko-palestyński w mediach i w polityce” (słowo obraz/terytoria) oraz Konstanty Gebert, autor książki „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” (Agora). O konflikcie izraelsko-palestyńskim słyszymy nieustannie.
 
To temat nośny – obecny w światowych mediach, w izraelskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej. Tymczasem wybory parlamentarne w 2022 roku pokazały, że nie stanowi priorytetu ani dla polityków, ani dla izraelskiego społeczeństwa. Tak zwane rozwiązanie dwupaństwowe dla jednych jest hasłem wyborczym, pustym frazesem, dla innych stało się nieaktualne. Liberalni i lewicowi dziennikarze krytykują je, licząc na powstanie niezależnej Palestyny. Zwycięstwo prawicowej koalicji, konserwatywnych i ultraortodoksyjnych ugrupowań pod przewodnictwem Benjamina Netanjahu, nie daje nadziei na dialog. Umacniający się sojusz bliskowschodni zajmuje się większym zagrożeniem, które stanowi Iran ze swoimi ambicjami nuklearnymi.
Czy w obecnym układzie geopolitycznym jest jeszcze miejsce na pytanie o wartość ludzkiego życia? Czy Izrael, stosujący taktyki prewencyjne chroniące ludność cywilną, jest dzisiaj wrażliwszy na cierpienie mieszkańców Strefy Gazy? Dlaczego prezydent USA Joe Biden podczas wizyty na Bliskim Wschodzie nie odwiedził rodziny Shireen Abu Akleh, dziennikarki prawdopodobnie postrzelonej przez izraelskich żołnierzy? Do jakiego stopnia współczesny Izrael jest demokracją?
Autorka Anatomii nieobecności usiłuje odpowiedzieć na te i inne pytania, przypatrując się narracjom medialnym i politycznym, izraelskim, palestyńskim i zachodnim, lewicowym i prawicowym. Ale konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie da się zawrzeć w jednej spójnej opowieści. Dlatego otrzymujemy obraz złożony i rozedrgany, coraz wyraźniej naznaczony zanikaniem: pozorną obecnością lub nieobecnością.
O książce Konstantego Geberta „Pokój z widokiem na wojnę”
 
"Pokój z widokiem na wojnę" to fascynująca podróż przez historię Izraela, w 75. rocznicę powstania państwa. Konstanty Gebert bez cienia lukru opisuje, jak doszło do utworzenia Izraela oraz naświetla tło konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
HISTORYCZNA PODRÓŻ W 75. ROCZNICĘ POWSTANIA PAŃSTWA IZRAELA
 
„Konstanty Gebert patrzy na Izrael ze szczególnej perspektywy: religijnego Żyda, a jednocześnie liberalnego demokraty, który osobiście angażował się w zwalczanie różnych form opresji w Polsce i na świecie. Jego opowieść o Izraelu jest barwna, ale bez lukru i bez prześlizgiwania się nad najtrudniejszymi dylematami. Fascynująca lektura.”
Maciej Kozłowski, dyplomata, były ambasador RP w Tel Awiwie
„Ta książka to fascynująca podróż w czasie przez wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia, pomimo wielu przeciwności, współczesnej państwowości izraelskiej. Jest tu szerokie tło konfliktu między Izraelem i jego sąsiadami, w tym Palestyńczykami, oraz skala emocji, które tkwią w obu społecznościach. Ta bardzo wartościowa pozycja wskazuje też na zaskakujące podobieństwa między Polską i Izraelem. Polecam zainteresowanym historią i sytuacją Bliskiego Wschodu, a także osobom zamierzającym odwiedzić Izrael.”
 
Piotr Puchta, dyplomata, były kierownik przedstawicielstwa RP przy władzach palestyńskich w Ramalli oraz były ambasador w Kairze
„Książka ta jest niesamowicie prowokująca i zmusza do myślenia, nawet jeśli nie podziela się wszystkich zawartych w niej interpretacji i wniosków. Oparta na wielu źródłach oraz osobistych doświadczeniach autora, obejmuje ona całą historię państwa żydowskiego, od poczęcia i bólów porodowych aż do egzystencjalnego Kulturkampf czasów obecnych. I jest prawdziwym majstersztykiem.”
Dr Laurence Weinbaum, redaktor naczelny „The Israel Journal of Foreign Affairs”, Jerozolima
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 6. Listopad 2023 - 11:39; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 7. Listopad 2023 - 10:25; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka