Wykład prof. Dietera Stolza w 96. rocznicę urodzin Güntera Grassa pt. "Autor jako wichrzyciel. O roli polityki w twórczości Güntera Grassa".

96 lat temu, 16 października 1927 roku, w Wolnym Mieście Gdańsku urodził się Günter Grass. Artysta wszechstronny, autor "trylogii gdańskiej", niemiecki noblista, gdańszczanin z kaszubsko-niemieckiej rodziny i obywatel Lubeki z wyboru. Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, wyróżniony Medalem im. Bernarda Chrzanowskiego "Poruszył wiatr od morza".

Zwolennik trzeciej drogi obdarzony spojrzeniem z ukosa. Wierząc w siłę słowa "pisarz z Wrzeszcza" miał odwagę po kataklizmie II Wojny Światowej zmieniać świat. Literaturę traktował jako miejsce spotkania oraz medium dialogu - międzykulturowego, obywatelskiego i politycznego.

Wspominając dzisiaj dzieło życia i witalność Güntera Grassa, który regularnie jesienią odwiedzał rodzinne miasto, zapraszamy na spotkanie we wtorek 7 listopada z biografem pisarza i jego współpracownikiem, prof. Dieterem Stolzem, który wygłosi gościnny wykład otwarty zatytułowany "Autor jako wichrzyciel. O roli polityki w twórczości Güntera Grassa". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa dtv.

Wykład i spotkanie i rozmowa będą promowały najnowszą książkę - biografię literacką noblisty "Günter Grass, Der Schriftsteller".
Wydarzenie, które odbędzie się w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 51, o godz. 15.00, w auli 012 poprowadzi dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG, z Instytutu Filologii Germańskiej Wydziału Filologicznego.

Data publikacji: czwartek, 19. Październik 2023 - 13:08; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 19. Październik 2023 - 13:22; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka