Wystawa poświęcona Johannowi Gottfriedowi Herderowi w BUG

fot.

Zbiory udostępnione przez Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu oraz wyjątkowa dwujęzyczna (polsko-niemiecka) ekspozycja planszowa – oto co od 2 października do 18 grudnia br. można obejrzeć na wystawie w Bibliotece Głównej UG, której wernisaż otworzył obchody Roku Herdera.

W dniu 02.10.2023 o godz. 10.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wernisaż wystawy „Pamięć o Johannie Gottfriedzie Herderze. Międzynarodowa wystawa z okazji obchodów Roku Herdera”.

Organizatorem wystawy jest Fundacja im. Johanna Gottfrieda Herdera oraz prof. dr hab. Mirosław Ossowski z Instytutu Filologii Germańskiej na Wydziale Filologicznym UG. Wernisaż otwiera obchody Roku Herdera, zorganizowanego z okazji zbliżającej się 280. rocznicy urodzin i 220. rocznicy śmierci Johanna Herdera ‒ wybitnego pisarza, myśliciela i filozofa kultury, autora tekstów estetycznych i filozoficznych.

Patronat Honorowy sprawują Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski i Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper. Uroczystość otwarcia wystawy uświetniła swą obecnością Minister Gospodarki, Transportu, Rolnictwa i Winiarstwa kraju związkowego Nadrenia-Palatynat w Niemczech Daniela Schmitt. W otwarciu wzięła udział kierowniczka Muzeum w Morągu, a równocześnie kuratorka polskiej części wystawy Angelika Rejs. Obecni byli także dyrektor Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen Gunter Dehnert i były dyrektor Wolfgang Freyberg.

Na wystawie prezentowane są eksponaty udostępnione przez Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu, które jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Mają one przedstawiać formy upamiętnienia Herdera w Morągu, historię powstania muzeum jego imienia w tamtejszym ratuszu, stworzenie stałej wystawy w Pałacu Dohnów i postawienie pomnika myśliciela.

Oprócz eskopozycji z Morąga pokazana została dwujęzyczna polsko-niemiecka wystawa planszowa o Herderze, opracowana przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen w Bawarii.

Wystawa w Bibliotece Głównej otworzyła Rok Herdera, zorganizowany na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024. W jego ramach na Wydziale Filologicznym odbędą się wykłady gościnne zagranicznych badaczy poświęcone roli literatury i kultury niemieckiej w Europie Środkowej i Wschodniej.

Na zakończenie Roku Herdera zaplanowano spotkanie byłych stypendystów DAAD z UG i Pomorza, w którym udział wezmą również naukowcy z Niemiec. Szczegółowe informacje o wykładach gościnnych i kolejnych wydarzeniach będą zamieszczane na stronie internetowej Instytutu Filologii Germańskiej.

Centrum Herdera UG/oprac. Zespół Prasowy

Data publikacji: środa, 4. Październik 2023 - 11:08; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 18. Październik 2023 - 13:33; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka