Gdańskie GRASSowania_2022

Zapraszamy na obchody 95. urodzin Güntera Grassa, laureata Literackiej Nagrody Nobla, honorowego obywatela Miasta Gdańska i doktora honoris causa naszej uczelni. Cykl wydarzeń jubileuszowych Gdańskie GRASSowania _2022 przygotował Uniwersytet Gdański (Pracownia Badań nad Narracjami Pogranicza Instytut Filologii Germańskiej Wydział Filologiczny) oraz Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku wraz z szeregiem partnerów.

Profesor Maria Janion nie przypadkiem określiła autora „trylogii gdańskiej” jako tego, „który odmienił artystycznie wszystko, czego się dotknął”. Literaturę traktował bowiem także jako medium dialogu międzykulturowego i społecznego.

Gdańskie GRASSowania odbędą się w dniach 6−9 października 2022. Obejmują międzynarodową interdyscyplinarną konferencję grassoznawczą „Günter Grass. Konfrontacje i dialogi interkulturowe, 6−9 października 2022” oraz inspirowane twórczością „pisarza z Wrzeszcza” dwa spektakle. ACK Alternator zrealizował kolaż słowno-muzyczny „Obierając cebulę”, który wykona trio Dorota Androsz, Mikołaj Trzaska i Olo Walicki. W komedii muzycznej „Zaklęte w Jantarze”, wg scenariusza Carlosa Mortona i w reżyserii Irwina Appla, wystąpią studenci II roku studium wokalno-aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. W najbliższym tygodniu stanie na terenie kampusu wystawa outdoorowa „Wielkie GRASSowanie”, przygotowana wspólnie z Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego na podstawie przewodnika literackiego „Wędrówki z Günterem Grassem. Kartografia literacka Miasta”. W programie także gra terenowa związana z tą wystawą, a premiera książki  pod redakcją Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk i Marty Turskiej przewidziana jest już na 6 października. Z Centrum Filmowym im. Andrzeja Wajdy zorganizowaliśmy przegląd filmów „Grass idzie do kina”, a z Instytutem Kultury Miejskiej 2 spacery literackie. W holu głównym budynku Neofilologia stanie natomiast instalacja prof. Jacka Kornackiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pt. „Inkluzja”, inspirowana autobiograficznymi motywami w twórczości Grassa dotyczącymi dzieciństwa i młodości w Wolnym Mieście Gdańsku.

Patronat honorowy nad jubileuszem objęli: Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska i JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Chodźcie z nami!

Szczegóły http://grass-gdansk.org/grassowania/

Wydarzenie dofinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Konsul Generalnej Niemiec w Gdańsku.

Data publikacji: poniedziałek, 3. Październik 2022 - 11:43; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 4. Październik 2022 - 10:16; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka