fbpx Wydarzenia | Wydział Filologiczny

Wydarzenia

Webinar metodyczny dla nauczycieli języka łacińskiego i kultury antycznej oraz pokrewnych nauk humanistycznych

Szanowni Państwo!

Z przyjemnością zapraszamy do udziału w webinarze metodycznym dla nauczycieli języka łacińskiego i kultury antycznej oraz pokrewnych nauk humanistycznych.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 11 czerwca 2022 r. o godzinie 11.00

(online na platformie Microsoft Teams).

Warsztaty poprowadzą autorki podręcznika

Vocabula Latina. (Nie)typowe gry i zabawy językowe

Elżbieta Starek i Agnieszka Witczak

Program spotkania:
11.00-11.05  - Rozpoczęcie warsztatów;
11.05 -11.30 - omówienie struktury podręcznika Vocabula Latina. (Nie)typowe gry i zabawy językowe;
11.30-12.00 - prezentacja przykładowej lekcji Świat starożytnych Rzymian;

12.00-12.10 - dodatkowe gry i zabawy;
12.10-12.20 - dyskusja i zakończenie warsztatów.

z

Uczestnicy spotkania otrzymają pakiet szkoleniowy Vocabula Latina. (Nie)typowe gry i zabawy językowe oraz zaświadczenie o udziale w warsztatach.

Prosimy o zgłoszenie udziału pod adresem mailowym:

elzbieta.starek@ug.edu.pl     lub       agnieszka.witczak@ug.edu.pl

Po zgłoszeniu chęci uczestnictwa zainteresowane osoby otrzymają link do spotkania o link do materiałów, czyli książki w formacie PDF.

Organizatorzy:
Instytut Studiów Klasycznych i Slawistyki UG

Zakład Filologii Klasycznej UG

PDF icon zaproszenie_na_webinar_metodyczny.pdf232.78 KB
Ostatnia modyfikacja: śr., 25.05.2022 r., 8:44
Data publikacji: pt., 20.05.2022 r., 12:42

Colloquium Neolatinum VIII - konferencja naukowa

W dniach 8-9 czerwca b.r. odbędzie się w Gdańsku kolejna (ósma) konferencja z cyklu Colloquia Neolatina
Miejsca obrad:
Centrum Ekumeniczne, Dwór II, Oliwa, ul. Polanki  124 - sesje przedpołudniowe 8 i 9 VI;
Instytut Historii Sztuki UG, sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, Gdańsk, ul. Elżbietańska 3 (wejście od ul. Bielańskiej 5) - sesja popołudniowa 8 VI.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Jacek Pokrzywnicki
Treść wprowadzona przez: Jacek Pokrzywnicki
Ostatnia modyfikacja: pt., 13.05.2022 r., 11:36
Data publikacji: pt., 13.05.2022 r., 11:36

Wizyta Prof. Michaela Sampsona

W dniach 27-28 kwietnia 2022 roku Zakład Filologii Klasycznej gości Prof. Michaela Sampsona.

Pan Profesor przybył z Uniwersytetu Manitoba (University of Manitoba, Kanada) w ramach programu Erasmus +.

Pierwszego dnia, 27 kwietnia, mieliśmy okazję wysłuchać wykładów: Introduction to Papyrology, Papyrological thics: the Troubling Case of the ‘Newest’ Sappho Fragment, Papyrology and Archeology: American expeditions to Egypt’s western desert and Karains oraz Introduction to papyri.info,. Natomiast dziś, 28 kwietnia, odbędziemy warsztaty - Digital papyrology: Make it scholarly: data management and editorial oversight, Encoding text In Leiden+ for XML, Encoding metadata and bibliography In XML oraz Network and Rother Big Data possibilities.

Ostatnia modyfikacja: czw., 28.04.2022 r., 13:26
Data publikacji: czw., 28.04.2022 r., 12:14

Wizyta w Bibliotece Gdańskiej

W czwartek 7 kwietnia Studenci I roku złożyli wizytę w Bibliotece Gdańskiej.

W tajniki funkcjonowania Biblioteki Gdańskiej wprowadziła nas, jak zawsze, dr Maria Michalska. Pani Doktor przybliżyła sposoby korzystania z zasobów, omówiła rodzaje katalogów, lecz również zaprowadziła nas do serca Biblioteki – czytelni. Tam mieliśmy okazję zapoznać się z historią powstania i rozwoju Biblioteki Gdańskiej, która działa już 426 rok (1596-2022).

Następnie mieliśmy okazję zapoznać się z wydaniami jednego z dzieł Cezara (Commentarii de bello Galico), jakie znajdują się w zbiorach tej szacownej instytucji. Dowiedzieliśmy się również wiele o drzewo- i miedziorytach, klockach wykorzystywanych do ilustrowania książek oraz dawnych metodach oprawy książek.

Na koniec przyszło nam się zmierzyć z ligaturami i abrewiaturami. Te łamigłówki, zarówno greckie, jak i łacińskie, stanowiły ciekawą odmianę i pokazały nam, na jakie przeszkody można natrafić w drukach XVI-XVIII wieku.

Ostatnia modyfikacja: czw., 28.04.2022 r., 11:09
Data publikacji: czw., 28.04.2022 r., 11:06