Zespół Badań nad Oświeceniem i Rewolucją Francuską

e-mail: marek.mosakowski@ug.edu.pl

• mgr Przemysław Kossakowski

e-mail: p.kossakowski1407@gmail.com

Nasz Zespół powstał w 2018 roku i prowadzi wieloaspektowe badania nad literaturą francuską szeroko rozumianego Oświecenia, kulturą i dziejami Francji XVII i XVIII wieku oraz historią europejskiej myśli społeczno-politycznej okresu wczesnej nowoczesności. Istotną część tych badań stanowi Rewolucja Francuska rozumiana nie tylko jako ciąg konkretnych wydarzeń i faktów historycznych z lat 1789-1815, lecz przede wszystkim jako zwieńczenie pewnego dynamicznego procesu przemian kulturowych, których korzenie sięgają początków monarchii burbońskiej za czasów Henryka IV i które towarzyszyły Francji w kolejnych etapach rozwoju absolutyzmu aż do drugiej połowy XVIII wieku, gdy wraz z Encyklopedią utwierdziło się znaczenie francuskiej opinii publicznej, którą we Francji dawnego ustroju tworzył unikalny w skali całej ówczesnej Europy sojusz liberalnej szlachty i mieszczańskiej filozofii. Tym samym nasze badania dotyczą również dziejów francuskiego feudalizmu i instytucji monarchii z punktu widzenia ewolucji praw fundamentalnych oraz reform prawnych wdrażanych we Francji w XVIII wieku, a także przemian, jakie zachodziły w samoświadomości ówczesnej francuskiej szlachty, zarówno tej konserwatywnej, która wkrótce stanie na czele kontrrewolucji, jak i liberalnej.

Działalność Zespołu realizujemy poprzez publikacje naukowe i popularnonaukowe, seminaria, przekłady z francuskiego na język polski nieznanych dotąd tekstów i autorów z XVII i XVIII wieku, udział w konferencjach, zarówno polskich jak i międzynarodowych, a także prowadzenie wykładów monograficznych oraz innych zajęć dla studentów. Przewidujemy również gościnne wykłady na UG naukowców polskich i zagranicznych zajmujących się Oświeceniem i Rewolucją Francuską.

W ramach dotychczasowej działalności Zespołu Badań nad Oświeceniem i Rewolucją Francuską opublikowaliśmy dwie książki oraz szereg artykułów naukowych oraz rozdziałów w monografiach:

2020

1. M. Mosakowski, Claude Carloman de Rulhière and his Testimony on Catherine II. Deconstructing Russian Myths in Eighteenth-Century France, w: “Kwartalnik Neofilologiczny”, 1/2020, s. 53-66.
  1. M. Mosakowski, Podróż sentymentalna do Francji za czasów Robespierre’a, w: D. Krawczyk, M. Kulesza, D. Szeliga [red.], Podróż, ucieczka, wygnanie w dawnych literaturach romańskich, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2020, s. 259-269.
  1. M. Mosakowski, Wolter i francuska moda na Rosję, w: „Czas kultury”, 4/2020, s. 109-114.
  1. M. Mosakowski, P. Kossakowski, Francuska szlachta liberalna a Rewolucja, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2020.
  1. P. Kossakowski, Anglofilia czy anglomania? Francuscy liberałowie i ich fascynacja angielską kulturą oraz modelem politycznym w drugiej połowie XVIII wieku, w: „Czas kultury”, 4/2020, s. 115-120.
  1. P. Kossakowski, Podróżnik nowego gatunku - Histoire d'un pou françois François Delauneya, w: D. Krawczyk, M. Kulesza, D. Szeliga [red.], Podróż, ucieczka, wygnanie w dawnych literaturach romańskich, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2020, s. 247-257.

2019

1. M. Mosakowski, Émilie du Châtelet – pierwsza kobieta naukowiec w historii Francji, w: M. Malinowska [red.], Kobieta, wiedza, nauka, uniwersytety. Europa i świat, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2019, s. 129-138.
  1. P. Kossakowski, Margaret Cavendish - między dyskursami siedemnastowiecznej filozofii, w: M. Malinowska [red.], Kobieta, wiedza, nauka, uniwersytety. Europa i świat, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2019, s. 118-128.
  1. P. Kossakowski, Pojęcia narodu i ludu u zarania rewolucji francuskiej, w: "Czas kultury", nr 2/2019, s. 85-90.

2018

1. P. Kossakowski, Robert Garnier - wojny religijne i tolerancja w tragedii humanistycznej, w: M. Pawłowska, T. Wysłobocki [red.], Dawne literatury romańskie. W świecie tolerancji i nietolerancji, zagadek i tajemnic, Universitas, Kraków 2018, s. 79-87.
  1. M. Mosakowski, Jean Chappe d’Autroche and his Voyage to Siberia (1768). Demystifying Russia under Catherine the Great, w: “Cywilizacja i polityka” 16/2018, s. 121-131.
  1. M. Mosakowski, P. Kossakowski, Francuskie głosy o szlachcie, feudalizmie i monarchii w przededniu Rewolucji, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2018.

Data publikacji: piątek, 11. Grudzień 2020 - 01:08; osoba wprowadzająca: Mirosław Trybisz Ostatnia zmiana: czwartek, 10. luty 2022 - 13:51; osoba wprowadzająca: Mirosław Trybisz