Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich „Plejada” zaprasza na kolejny w tym roku akademickim wykład gościnny, który wygłosi prof. dr hab. Katarzyna Karpińska-Szaj z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a tematem wystąpienia będą Les recherches sur la rééducation des troubles du langages et la didactique des langues : pour un dialogue interdisciplinaire.
Spotkanie odbędzie się w trybie zdalnym na platformie Zoom w sobotę 5 marca 2022 r. o godzinie 10.00.
Link do spotkania na platformie Zoom
https://us02web.zoom.us/j/85935744818?pwd=YVduQlJoNnBEcVE4NkI2WEkxZUlnZz09
Identyfikator spotkania: 859 3574 4818
Kod dostępu: 948820
Serdecznie zapraszamy Państwa Doktorantów wraz z Opiekunami Naukowymi do udziału w XXV. Szkole Doktorskiej organizowanej w dniach 12-14 września 2022 r. przez Towarzystwo Gallica i Uniwersytet w Brnie.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo TUTAJ.
Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich "Plejada" zaprasza swoich członków i sympatyków, a także studentów filologii romańskiej i pasjonatów literatury na kolejny, ostatni już w tym roku wykład mistrzowski. Tym razem będzie można usłyszeć konferencję naszego kolegi prof. Tomasza Swobody zatytułowaną "Sodome et Gomorrhe : remarques sur le romanesque proustien (en marge de la traduction)". Spotkanie na platformie Zoom rozpocznie się 18 grudnia 2021 r. o godzinie 11.00.
Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/84191078088?pwd=dWVzeCtJZkhlR1E2UTZ2RHFnRE9Qdz09
Meeting ID: 841 9107 8088
Passcode: 333864
Zapraszamy na wystawę „DAWNE I NOWE – czasopisma francuskojęzyczne w zbiorach Biblioteki Neofilologicznej”, prezentującą bogatą i różnorodną kolekcję francuskojęzycznych czasopism, przedstawiających dorobek romanistów w dziedzinie literatury, językoznawstwa i kultury.
Ekspozycję będzie można oglądać do końca stycznia 2022 roku w Bibliotece Neofilologicznej (budynek Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51).
Studenckie Koło Naukowe "Polifraza" działające przy Katedrze Literaturoznawczej Filologii Romańskiej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza wszystkich studentów i doktorantów polskich uczelni do udziału w konkursie na stworzenie adaptacji komiksowej dotyczącej twórczości Charles'a Baudelaire'a z okazji dwusetnej rocznicy jego urodzin.
5 listopada 2021 r. o godz. 15:00 na platformie MS Teams rozpocznie się Maraton Baudelairowski. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski, a Uniwersytet Gdański jest reprezentowany przez dr hab. Ewę M. Wierzbowską, prof. UG. Szczegółowy program znajduje się w tutaj.
Z radością informujemy, że wśród nominowanych do nagrody w plebiscycie Nauczyciel Akademicki Roku znajdują się nasi wykładowcy: dr hab. Inna Shaludko oraz mgr Małgorzata Płończak z Zakładu Iberystyki oraz współpracujący od lat z gdańską iberystyką mgr Piotr Wosek. Wyróżnienie tym bardziej wartościowe, że zostali oni zgłoszeni przez swoich studentów.
Konkurs ma charakter ogólnopolski, a w naszym województwie jest organizowany przez Dziennik Bałtycki oraz Głos Pomorza. Wszyscy nominowani nauczyciele zostaną zaprezentowani w specjalnym dodatku, który ukaże się w połowie listopada. Głosy można oddawać do 16 grudnia na stronie https://dziennikbaltycki.pl/p/kandydaci/1010439 lub https://gp24.pl/p/kandydaci/1010439.
Życzymy naszym kandydatom wielu głosów i dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej.
Pierwszy w tym roku akademickim wykład Akademickiego Towarzystwa Romanistów Polskich "Plejada" odbędzie się wyjątkowo w poniedziałek, a nie w sobotę. Zaproszenie do jego wygłoszenia przyjął pan Frédéric Billet, Ambasador Francji w Polsce.
Spotkanie z Panem Ambasadorem odbędzie się 25 października 2021 w godzinach 11.30-12.30. Pan Ambasador wygłosi wykład pt. « La place des compétences linguistiques et culturelles dans la diplomatie » oraz odpowie na pytania słuchaczy. Zaproszeni na to wydarzenie są wszyscy członkowie i sympatycy „Plejady", a także studenci filologii romańskiej i kierunków pokrewnych - będzie to dla nich na pewno dodatkowa motywacja do zgłębiania języka i kultury francuskiej.
Link do wykładu (na platformie Zoom):
https://us02web.zoom.us/j/82543605595?pwd=ZEg4a0NFbU9EN2F4N0JsNXdJQjltQT09
Z okazji obchodzonych na całym świecie Świąt Walonii i Federacji Walonia-Bruksela, Wallonie-Bruxelles International i Wallonie-Belgique Images zapraszają na festiwal, który uhonoruje filmy z Belgii frankofońskiej. W ramach festiwalu online będzie można obejrzeć 15 filmów: 5 filmów pełnometrażowych, 5 filmów dokumentalnych i 5 filmów krótkometrażowych.
Od 21 września do 21 października 2021 r. filmy udostępniane są bezpłatnie na platformie Festiwalu Scope dla 1000 widzów każdy. Festiwal kierowany jest do widzów na całym świecie (w przypadku niektórych filmów istnieją blokady geograficzne).
Zapraszamy do odkrywania arcydzieł z Walonii-Brukseli, które dostępne są na terenie Polski:
Filmy pełnometrażowe:
· « Nue propriété » reż. Joachim Lafosse, 2006
· « Baden, Baden », reż. Rachel Lang, 2016
· « Si le vent soulève les sables » (Kiedy wiatr uniesie piasek) reż. Marion Hänsel, 2006 (ku pamięci zmarłej niedawno reżyserki)
Filmy dokumentalne:
· « Silent Voice » reż. Reka Valerik, 2020
· « La place de l’homme » reż. Coline Grando, 2017
· « Overseas » (Za morzem) reż. Sung-A Yoon, 2019
· « Petit samedi » reż. Paloma Sermon-Daï, 2020
Filmy krótkometrażowe:
· « D’un château l’autre » reż. Emmnuel Marre, 2018
· « Lucía en el limbo » reż. Valentina Maurel, 2019
· « Mort à vignole » reż. Olivier Smolders, 1998
· « Braquer poitiers » reż. Claude Schmitz, 2018
· « Les corps étrangers » reż. Laura Wandel, 2014
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do rejestrowania się na platformie Festiwalu Scope: https://www.festivalscope.com/.
Więcej szczegółów: https://www.festivalscope.com/.