Literaturoznawcze Koło Naukowe Pozytywnie Zakręconych

Po trzyletniej przerwie wznawia działalność Koło Naukowe „Pozytywnie Zakręconych”, skupiające miłośników polskiej literatury XIX wieku. Nasze zainteresowania obejmują epokę romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. W literaturze szukamy tego, co fascynujące i silnie oddziałujące na czytelniczą wyobraźnię. Przyglądamy się utworom mniej znanym, tym od lat istniejącym poza czytelniczym obiegiem. Interesuje nas to, co nietypowe i wykraczające poza tradycyjne schematy myślowe. Naszym celem jest wypracowywanie nowych czytelniczych perspektyw, re-interpretacja tzw. literackiego kanonu XIX wieku.

Spotykamy się z comiesięczną częstotliwością z wykładowcami cieszącymi się szczególnym autorytetem w zakresie danego tematu. W naszych zebraniach biorą udział młodzi fascynaci literaturoznawstwa reprezentujący różne szczeble rozwoju naukowego.

Organizujemy konferencje i obozy naukowe, a ich pokłosiem są publikacje książkowe opracowywane w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego:

• Fascynacja, zachwyt, zakręcenie w polskiej literaturze XIX wieku (26 września 2014)
  • Paranoje, obsesje, natręctwa w polskiej literaturze XIX (i początków XX) wieku (26 września 2015)
  • Myśl filozoficzna, teologiczna i socjologiczna Bolesława Prusa (23 września 2017, we współpracy z Pracownią Badań nad Twórczością Bolesława Prusa)

Od początku bierzemy udział w projekcie pn. „Uniwersytet dla szkoły”, którego celem jest popularyzacja języka, kultury i literatury polskiej. Członkowie naszego koła prowadzą pozalekcyjne zajęcia z uczniami zaprzyjaźnionych szkół oraz organizują okolicznościowe wydarzenia.

Byliśmy pomysłodawcami oraz wykonawcami dwóch edycji (2015 i 2016) warsztatów dla maturzystów – „Ostatni dzwonek”. W gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego studenci i doktoranci przeprowadzili cykl bezpłatnych wykładów powtórkowych, pomocnych w przygotowaniach do ustnego i pisemnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego.

Nasi członkowie współprowadzili Spotkania Akademickie z uczniami szkół licealnych.

Comiesięczne zebrania koła odbywają się w pokoju 3.21, a o ich temacie i lekturach informują zawsze wywieszane z wyprzedzeniem czasowym plakaty.

28 października 2021 o godz. 16 odbyło się spotkanie na temat: Imperologia rosyjska wczoraj i dziś: Mikołaj Karamzin–Aleksander Puszkin–Aleksander Dugin, które poprowadził prof. Zbigniew Kaźmierczyk

26 listopada 2021 w godz. 9:00-15:00 koło będzie – wraz z Gdańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i X Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym w Gdańsku współgospodarzem Dnia Norwida na Uniwersytecie Gdańskim.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA NAS I ZASILENIA NASZYCH SZEREGÓW!

Kontakt: dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska                    sylwia.karpowicz-slowikowska@ug.edu.pl

ZAJRZYJCIE NA NASZE KONTO NA FB

Data publikacji: poniedziałek, 15. Listopad 2021 - 18:19; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka Ostatnia zmiana: środa, 23. Sierpień 2023 - 22:11; osoba wprowadzająca: Martyna Wielewska-Baka