fbpx Wydarzenia | Wydział Filologiczny

Pożegnanie Profesora Jerzego Limona

Z najgłębszym smutkiem i żalem

przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Profesora Jerzego Limona

światowej sławy Szekspirologa i wybitnego wykładowcy na Wydziale Filologicznym UG.

Profesor dr hab. Jerzy Limon był znakomitą osobowością,

współtwórcą i legendą gdańskiego życia kulturalnego

oraz Instytutu Anglistyki  i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG,

uwielbianym przez studentów, pełnym pasji wykładowcą,

fundatorem i prezesem Fundacji Theatrum Gedanense,

która przez ostatnie 31 lat doprowadziła do odbudowy i świetności teatru szekspirowskiego w Gdańsku.

Jego Fundacja zapoczątkowała organizację nagradzanego i rozpoznawalnego nie tylko w Europie

Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Profesor Jerzy Limon był także autorem książek o tematyce szekspirowskiej wydawanych

przez wydawnictwa polskie i zagraniczne, licznych artykułów, esejów, recenzji,

a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych.

Za swoje osiągnięcia został odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis,

Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera przez królową brytyjską Elżbietę II,

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem św. Wojciecha

oraz Medalem 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego, który miał otrzymać na uroczystości 10 marca 2021.

Był także laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza oraz

Pragnell Shakespeare Award za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu

i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira.

Wielka strata dla świata nauki i kultury i naszego Wydziału!

Żegnamy wspaniałego Człowieka i naszego Przyjaciela!

Cześć Jego pamięci!

Dziekan i społeczność akademicka Wydziału Filologicznego

Uniwersytetu Gdańskiego

Ostatnia modyfikacja: śr., 03.03.2021 r., 11:32
Data publikacji: śr., 03.03.2021 r., 11:12

Promocja książki Pośród nas III. Twórcy pomorscy i gdańscy. Rozmowy niedokończone

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z promocji książki

„Pośród nas III. Twórcy pomorscy i gdańscy. Rozmowy niedokończone”,

która odbyła się 9 stycznia w Bibliotece Głównej na Wydziale Filologicznym UG.

Publikacja Pośród nas III. Twórcy pomorscy i gdańscy. Rozmowy niedokończone, red. G. F Tomaszewscy, M. S. Modrzewscy, Wyd. UG, Gdańsk 2018 jest III tomem szerszego publikacyjnego zamysłu, jako rezultatu bezpośrednich spotkań z twórcami pomorskimi i gdańskimi na Uniwersytecie Gdańskim. Serię rozpoczęła opublikowana przez Wydawnictwo UG w 2016 roku książka Pośród nas. Twórcy pomorscy i gdańscy. Rozmowy niedokończone, powstała w rezultacie spotkań (według kolejności czasowej) z: Zofią Sumczyńską i Andrzejem Grzybem, Arturem Nowaczewskim, Pawłem Huelle, Stanisławem Modrzewskim, Krystyną Lars i Stefanem Chwinem, Andrzejem Lipniewskim, Olgą Kubińską oraz Davidem Malcolmem.  Pośród nas II obejmowała spotkania (według ich kolejności) z: Tadeuszem Dąbrowskim, Andrzejem Kasperkiem, Kazimierzem Nowosielskim, Jerzym Limonem, Teresą Ferenc i Zbigniewem Jankowskim, Aleksandrem Jurewiczem  oraz Adamem Kamińskim.
Aktualny tom Pośród nas III. Twórcy pomorscy i gdańscy. Rozmowy niedokończone pozwala uczestniczyć w rozmowach z:
  • Władysławem Zawistowskim
  • Barbarą Piórkowską
  • Markiem Szalszą
  • Ryszardem Horodeckim
  • Wojciechem Borosem
  • Izabelą Morską (Filipiak)
  • Andrzejem Mestwinem Facem i Ewą Miłek.
Goszczący na Uniwersytecie twórcy trzeciej serii są przedmiotem literaturoznawczej uwagi, ale przynoszą wraz z sobą również świat (światy) spoza typowej akademickiej wspólnoty, uświadamiając rozmiary i specyfikę otaczającej nas rzeczywistości „pośród nas”.  Wszystkich bohaterów spotkań charakteryzuje silna tendencja do przełamywania dualizmu życia i literatury, działalności artystycznej i pozaartystycznej, twórczości typowo rozumianej i „twórczości”, jako kreacyjnej pasji, mającej różne formy, odgałęzienia, rodzaje (urzędnicze, wydawnicze, instytucjonalne, naukowe, społeczne, dydaktyczne, itd.). Wszyscy są wyjątkowo silnie zanurzeni w materię życia, w związane z nią problemy, pasje, fascynacje; w działania performerskie o różnym charakterze i wymiarze. Wszyscy, przełamując dystans między tym, co formalnie porozdzielane (jak np. nauki humanistyczne i przyrodnicze), tworzą wielopoziomową i skomplikowaną konstrukcję świata nam najbliższego. Nie zamykają się przy tym w ściśle ograniczonych (problemowo, tematycznie, dyskursywnie) granicach, ale budują różnego rodzaju nici porozumienia z uniwersalnym wymiarem ludzkiej egzystencji. Przekonują, że idea rozumienia i porozumienia nie jest tylko utopią i marzeniem naiwnych, ale naszą fundamentalną potrzebą.

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego
Pracownia „Pośród nas”
Organizatorzy spotkań i redaktorzy tomu