Wydarzenia w Instytucie Skandynawistyki | Wydział Filologiczny

Udział pracowników Instytutu Skandynawistyki w konferencji „Polen-Skandinavia: vitenskapelige møter på tvers av generasjoner” w Poznaniu

W dniach 11-12 kwietnia pracownicy Instytutu Skandynawistyki uczestniczyli w międzynarodowej konferencji skandynawistów „Polen-Skandinavia: vitenskapelige møter på tvers av generasjoner” zorganizowanej przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet SWPS w Warszawie. Podczas konferencji dr hab. Maria Sibińska, prof. nadzw. wygłosiła wykład plenarny pt. „Mellom Snorres kongesagaer og joikens rytme: om Det Samiske Nasjonalteatrets ”Snøfrid” (2018)”.  Z referatami wystąpili: dr Karolina Drozdowska (Oversettere av norsk skjønnlitteratur på det polske markedet), mgr Ewa Rękawiecka (Oskulden som diskurs - en studie av urvalda, svenska teve- och radioprogram), mgr Tomasz Archutowski (Kvindebillede baseret på stereotyper i de danske ordsprog), dr Maja Chacińska (Politisk kommunikation på Instagram - en jämförande analys av de polska och de svenska politiska partiernas profiler), dr Agata Lubowicka (Fra Grønlands østkyst gennem Bjørnøya til Polen – historien bag fortællingen om Anaruk, Polens mest kendte grønlænder)oraz absolwentka gdańskiej Skandynawistyki, mgr Katarzyna Jakubowska (Könsmärkta nyheter – om kvinnosituationen i skandinaviska medier).

Ostatnia modyfikacja: ndz., 14.04.2019 r., 19:51
Data publikacji: ndz., 14.04.2019 r., 19:47

Udział dr Karoliny Drozdowskiej i dr Agaty Lubowickiej w Gdańckich Targach Książki

W piątek 29 marca w godz. 16.15-17.15 w ramach Gdańskich Targów Książki odbyła się dyskusja panelowa poświęcona literaturze Północy. Dyskusję poprowadziła Ana Matusevic, a wzięli w niej dział: islandzki autor Einar Karason, tłumacz z języka islandzkiego Jacek Godek oraz dr Karolina Drozdowska i dr Agata Lubowicka z Instytutu Skandynawistyki.

Fot. Icelandic Literature Center

Ostatnia modyfikacja: pt., 05.04.2019 r., 16:15
Data publikacji: pt., 05.04.2019 r., 16:13

Kolejne seminarium z cyklu Forum Nordicum

28 marca 2019 w godz. 13.15 - 14.45 odbyło się kolejne seminarium pracowników i studentów Skandynawistyki "Forum Nordicum". Gość specjalny seminarium, dr Thomas Seiler z Uniwersytetu w Południowo-wschodniej Norwegii, wygłosił wykład gościnny o śniegu w literaturze norweskiej. W drugiej części spotkania dr Agata Lubowicka z Instytutu Skandynawistyki zaprezentowała część prowadzonych aktualnie badań o polskim dyskursie polarnym w okresie przed- i międzywojennym. Seminarium zaszczycił także swoją obecnością Ambasador Norwegii, Olav Myklebust.

Ostatnia modyfikacja: pt., 29.03.2019 r., 8:05
Data publikacji: pt., 29.03.2019 r., 8:05

Seminarium naukowe "Lennart Hellsing 100 lat: interpretacje"

W dniu 27 marca 2019 r. w godz. 11.30-13.00 odbyło się seminarium naukowe "Lennart Hellsing 100 lat: interpretacje".

Program seminarium:

1. Referat dr hab. Hanny Dymel-Trzebiatowskiej prof. nadzw.  "Zaklinacz słów. Lenanrt Hellsing (1919-2015)".

2. Prezentacja przekładu wybranych wierszy z Bananbok, wykonanych szwedzkiej sekcji Naukowego Koła Tłumaczy LIteratur Skandynawskich.

3. Referat Svena-Görana Karlssona "Magic with words. A survey about Lennart Hellsing and what he has meant to Swedish people".

3. Referat prof. Björna Sundmarka z Uniwersytetu w Malmö "Hellsing's Pirate Book. A study in nonsense".

Ostatnia modyfikacja: czw., 28.03.2019 r., 10:50
Data publikacji: czw., 28.03.2019 r., 10:33

Seminarium naukowe o Lennarcie Hellsingu

Instytut Skandynawistyki zaprasza na seminarium naukowe poświęcone Lennartowi Hellsingowi w środę 27 marca w godz. 11.30-13.00 w auli 022.

Ostatnia modyfikacja: pon., 25.03.2019 r., 11:42
Data publikacji: pon., 25.03.2019 r., 11:40

Drugi tom serii o badaniach ikonotekstu

Pracownia Interdyscyplinarnych Badań Książki Obrazkowej opracowała drugi (po antologii Książka obrazkowa. Wprowadzenie, 2017) tom serii poświęconej badaniom ikonotekstu. A w nim 18 haseł poświęconych książkom skandynawskim autorstwa Hanny Dymel-Trzebiatowskiej, Susanny Szczepańskiej, Oskara Kompanowskiego oraz Michała Głuchaczki.

Ostatnia modyfikacja: ndz., 24.03.2019 r., 9:23
Data publikacji: ndz., 24.03.2019 r., 9:21

Warsztaty fonetyczne języków nordyckich w ramach Dni Otwartych na UG

20 marca na Wydziale Filologicznym odbyły się warsztaty fonetyczne języków nordyckich zorganizowane przez Instytut Skandynawistyki w ramach Dni otwartych UG. Warsztaty przygotowali i poprowadzili: dr Maja Chacińska (język szwedzki), dr Katarzyna Michniewicz-Veisland (język norweski i islandzki), mgr Tomasz Archutowski (język duński) i mgr Laura Santoo (język fiński).

Ostatnia modyfikacja: śr., 20.03.2019 r., 19:24
Data publikacji: śr., 20.03.2019 r., 19:24

Spotkanie i rozmowa z Piotrem Milewskim

13 marca w Sali Teatralnej w godz. 11.30-13.00 odbyło się spotkanie z pisarzem, podróżnikiem i dziennikarzem, Piotrem Milewskim, autorem książki pt. "Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat". Spotkanie poprowadził prof. Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego. Organizatorem wydarzenia był Instytut Skandynawistyki oraz Akademickie Centrum Kultury "Alternator".

Ostatnia modyfikacja: wt., 19.03.2019 r., 19:30
Data publikacji: wt., 19.03.2019 r., 19:30

Oversatte dager

W dniach 28.02–02.02.2018 odbył się w Oslo festiwal tłumaczeń i tłumaczy Oversatte dager, organizowane co trzy lata spotkanie praktyków i teoretyków przekładu języka norweskiego. Instytut Skandynawistyki UG reprezentowała na festiwalu Karolina Drozdowska, która wzięła udział w panelu tłumaczy książki Radości z kobiecości (Gleden med skjeden)Niny Brochmann i Ellen Støkken Dahl, wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Sonia Draga w listopadzie 2017 r. Współautorką polskiego przekładu książki jest Małgorzata Rost.

Ostatnia modyfikacja: pon., 04.03.2019 r., 16:14
Data publikacji: pon., 04.03.2019 r., 16:14