Pracownia Tłumaczeń Pedagogicznych i Dydaktyki Przekładu | Wydział Filologiczny

Rok powstania: 2018
Kierownik pracowni: dr Jolanta Hinc
Członkowie:
dr Magdalena Grabowska – ILSiT (anglistka), dr Jolanta Hinc – ILSiT (germanistka), dr Adam Jarosz – ILSiT (romanista, iberysta), dr Joanna Mampe – ISiSW (rusycystka).

Cel badawczy pracowni stanowią studia w zakresie tłumaczeń pedagogicznych w procesie nauczania języków obcych na różnych etapach edukacji językowej oraz badania w zakresie dydaktyki przekładu na studiach neofilologicznych ze specjalnością translatorską. Badania będą miały charakter konfrontatywny i obejmować będą pięć języków nowożytnych:  język angielski, niemiecki, rosyjski, francuski oraz hiszpański.
Aktywność badawcza pracowni obejmować będzie między innymi następujące aspekty:

I. Tłumaczenia pedagogiczne:
1. Analiza podręczników do nauki języków obcych pod kątem obecności oraz rodzajów ćwiczeń tłumaczeniowych na różnych etapach nauki języka obcego (ujęcie konfrontatywne).
2. Ankietyzacja w szkołach w celu zbadania zakresu wykorzystywania ćwiczeń tłumaczeniowych przez nauczycieli języków obcych w nauczaniu języka obcego na różnych etapach edukacji (ujęcie konfrontatywne).
3. Analiza materiałów dydaktycznych pod kątem obecności i rodzajów ćwiczeń tłumaczeniowych w dydaktyce „samouczkowej” (repetytoria, podręczniki do samodzielnej nauki języka).
4. Seminaria / warsztaty dla nauczycieli języków obcych z zakresu tłumaczeń pedagogicznych, współpraca z nauczycielami języków obcych.
5. Tłumaczenia pedagogicznie w rozwoju wielojęzyczności ucznia/studenta.
II. Dydaktyka przekładu:
1. Kontrola jakości przekładu.
2. Kryteria oceny jakości przekładu.
3. Motywujące środki dydaktyczne w nauczaniu przekładu: portfolio, praca projektowa etc.
4. Dekompozycja tekstu jako przygotowanie do procesu przekładu.
5. Tłumaczenie intralingwalne jako przygotowanie do procesu przekładu interlingwalnego.

Treść wprowadzona przez: Dorota Pokora
Ostatnia modyfikacja: pon., 22.01.2018 r., 11:18