Brak komunikatów.
|
Piotr Sommer opublikował kilkanaście książek poetyckich, autor szkiców krytycznoliterackich, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej, redaktor ważnych antologii prezentujących współczesną poezję amerykańską i angielską. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1988), Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2010). Kieruje zespołem redakcyjnym „Literatury na Świecie”.
"[...] Srebrne w głowie nici, A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci".
Cytat ów wieńczy czarnoleską fraszkę Do gór i lasów, którą w studium o utworach poświęconych starości Profesor Jadwiga Kotarska Jako naukowiec, organizator nauki i wieloletni redaktor instytutowego czasopisma współtworzyła gdańską polonistykę. Profesor Kotarska była nie tylko wybitnym naukowcem.
prof. dr hab. Radosław Grześkowiak
Łączymy się w bólu z bliskimi Pani Profesor, zwłaszcza z Profesorem Edmundem Kotarskim.
Zespół Dyrekcyjny i Pracownicy Instytutu Filologii Polskiej |
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pani Profesor Jadwigi Kotarskiej
nestorki Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Humanistycznym
i Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Od 1963 roku Profesor Kotarska była związana
z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Gdańsku
i z Uniwersytetem Gdańskim od początku jego powstania.
W pracy badawczej i dydaktycznej zajmowała się historią i poetyką liryki staropolskiej,
szczególnie liryki miłosnej.
Wraz z mężem profesorem Edmundem Kotarskim
stworzyli Słownik literatury polskiej. Średniowiecze. Renesans. Barok.
W latach 1978–81 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Humanistycznego,
a przez 10 lat od 1981 kierownika podyplomowego Studium Filologii Polskiej.
Nagrodzona wieloma nagrodami naukowymi i odznaczeniami państwowymi,
była członkinią Gdańskiego Towarzystwa Naukowego
oraz Société Internationale d’Histoire Comparée du Théâtre, Opera et du Ballet w Paryżu.
Cześć Jej pamięci!
Dziekan, Rada Wydziału
i Społeczność Akademicka
Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego
|
Szanowni Państwo!
Z ogromną dumą i wzruszeniem wobec wrażliwości i zaangażowania naszych Studentów i Studentek informujemy, iż ukazał się właśnie 3. specjalny numer Almanaxu pt. Ukraina, zadedykowany ofiarom bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę.
Zachęcamy do czytania. Zeszyt mogą pobrać Państwo TUTAJ!
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 92.14 MB |
Wyrażamy sprzeciw wobec imperialistycznej polityki władz Federacji Rosyjskiej i jednocześnie zapewniamy o naszej solidarności ze wszystkimi obywatelami Ukrainy, zwłaszcza z osobami należącymi do społeczności Uniwersytetu Gdańskiego.
28 lutego o godzinie 12:00 w holu głównym Wydziału Filologicznego odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy WĘDROWNY SZTUKMISTRZ CYPRIAN NORWID, która pojawiła się na naszym Wydziale dzięki inicjatywie Pana Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Ekspozycja prezentowana była w zeszłym roku w gmachu Senatu RP, obecnie, od 1 marca do 30 kwietnia, będzie wystawiana na Uniwersytecie Gdańskim. Stanowi doskonałe ogniwo łączące zeszłoroczne obchody Roku Norwidowskiego z celebrowanym aktualnie Rokiem Polskiego Romantyzmu.
W programie:
W imieniu organizatorów
dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska
Szanowni Państwo,
w programie Erasmus realizowanym we współpracy z krajami spoza UE wymagana jest dodatkowa rekrutacja, którą poniżej ogłaszamy. Dotyczy wyjazdu pracownika IFP na Ukrainę (polonistyka, Zaporoże). Wszelkie informacje poniżej. W razie pytań, uprzejmie proszę o kontakt.
Program: Erasmus K107
Miejsce wyjazdu: polonistyka, Uniwersytet w Zaporożu, Ukraina
Czas trwania wyjazdu: 5 dni (plus czas podróży)
Tematyka zajęć: nauczanie języka polskiego jako obcego ( 8 godzin zajęć 45-minutowych)
Kryteria rekrutacyjne:
- doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako obcego
- dorobek naukowy w dziedzinie glottodydaktyki polonistycznej
Termin zgłoszeń: do 31.01.2022 r.
Termin wyjazdu: wiosna 2022 r.
Zgłoszenia woli wyjazdu prosimy przesyłać na adres: magdalena.horodecka@ug.edu.pl
Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego w głosowaniu przeprowadzonym 28 grudnia 2021 roku poparła większością głosów Oświadczenie PEN Clubu z dnia 16 grudnia 2021 roku:
„Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego popiera stanowisko Polskiego PEN Clubu zawarte w Oświadczeniu z dnia 16 grudnia 2021 roku.
Podzielamy bolesną diagnozę stwierdzającą postępujący proces wyprowadzania Polski ze wspólnoty europejskiej oraz bardziej podstawowej – wspólnoty praw człowieka. Trudno nam też nie zauważyć, że uchwalenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 17 grudnia 2021 roku ustawy wymierzonej w telewizję TVN potwierdza rozpoznanie sformułowane przez Polski PEN Club we wcześniejszym Oświadczeniu z 22 lutego 2021roku, mówiącym o systematycznie prowadzonym, wielokierunkowym ataku na wolność słowa i myśli – wolność mediów, sztuki, nauki i oświaty. Jako przedstawiciele środowiska akademickiego i humanistyki, pragniemy wyrazić solidarność z głosem Polskiego PEN Clubu oraz głęboki sprzeciw wobec kierunku, w którym zmierza Polska pod obecnymi rządami”.
Link do oświadczenia PEN Clubu: https://penclub.com.pl/2021/12/16/oswiadczenie-polskiego-pen-clubu-16-grudnia-2021/
26 listopada swój finał miał projekt norwidowski. Podczas wydarzenia pod nazwą "Dzień z Norwidem na Uniwersytecie Gdańskim" naukowo, filmowo, humorystycznie, artystycznie prezentowano Norwida, jego twórczość oraz recepcję spuścizny. W auli i przed nią znajdowała się ekspozycja przygotowywanych przez dwa miesiące różnych prac związanych z projektem norwidowskim. Na scenie wystąpili licealiści X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Lecha Bądkowskiego z inscenizacją spektaklu "Słodycz". Chór XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Mariana Mokwy przedstawił muzyczną interpretację kilku wierszy. Studenci z Harbinu opowiadali o chińskiej recepcji romantyzmu i twórczości Norwida. Prof. Zbigniew Kaźmierczyk, Prof. Kazimierz Nowosielski, dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska z Instytutu Filologii Polskiej oraz Dominika Ciach (podopieczna prof. Barbary Zwolińskiej) z Koła Naukowego Pozytywnie Zakręconych prezentowali badawcze ustalenia na temat dorobku i pozycji wieszcza w panteonie narodowych artystów. Biblioteka Humanistyczna UG przygotowała wystawę norwidianów. Dzień był pełen wrażeń, a o jego przebiegu informuje poniższy harmonogram.
PROGRAM WYDARZENIA „DZIEŃ Z NORWIDEM NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM”