fbpx Zakład Literatury i Kultury Niemieckiej | Wydział Filologiczny

Zakład Literatury i Kultury Niemieckiej | Wydział Filologiczny

Katedra Literatury i Kultury Niemieckiej

czytaj po niemiecku
Zakład został powołany Uchwałą Senatu Uniwersytet Gdańskiego w dniu 31.10.2019 roku w miejsce Katedry Literatury i Kultury Niemieckiej. W Zakładzie zatrudnionych jest 10 pracowników.
Profesorowie:
  • dr hab. Marion Brandt, profesor nadzwyczajny – kierownik Zakładu
  • prof. dr hab. Mirosław Ossowski
  • dr hab. Agnieszka Haas, profesor nadzwyczajny
  • dr hab. Sławomir Leśniak, profesor nadzwyczajny
Adiunkci:
  • dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk
  • dr Ewelina Damps
  • dr Dariusz Pakalski
  • dr Eliza Szymańska
Wykładowcy:
  • Dr. Timo Janca (lektor DAAD)
  • mgr. Jacek Kuchta

W Zakładzie prowadzone są badania reprezentatywnych zjawisk literatury niemieckojęzycznej w różnych okresach historycznych, szczególnie od XVIII wieku do współczesności. Dotyczą one:
  • komparatystyki i polsko-niemieckich kontaktów literackich (intertekstualność, literatura migracyjna i międzykulturowa, przekład literacki, studia postkolonialne),
  • dramatu i teatru niemieckojęzycznego,
  • twórczości niemieckich pisarzy związanych z Gdańskiem, szczególnie Güntera Grassa,
  • pamięci zbiorowej na polsko-niemieckim pograniczu kulturowym (przede wszystkim na Pomorzu, Kaszubach i na obszarze historycznych Prus Wschodnich),
  • tożsamości żydowskiej w literaturze,
  • antropologii literackiej,
  • eseistyki niemieckojęzycznej,
  • problemów poetologicznych (mimesis, symulacja),
  • związków między filozofią i literaturą,
  • tematyki z pogranicza historii sztuki, religioznawstwa i medioznawstwa.

Dydaktyka obejmuje wykłady, ćwiczenia i seminaria dyplomowe z dziedziny historii literatury niemieckiej, teorii literatury, kulturoznawstwa i praktycznej nauki języka niemieckiego na studiach stacjonarnych i zaocznych I i II stopnia w Instytucie Filologii Germańskiej, a także na studiach stacjonarnych I stopnia międzywydziałowego kierunku Niemcoznawstwo, seminaria doktoranckie i zajęcia z historii teatru niemieckiego w Instytucie Filologii Polskiej.

Doktoranci:
  • mgr Jan Wit Doroszewski