Katedra Językoznawstwa i Teorii Przekładu | Wydział Filologiczny

Katedra Językoznawstwa i Teorii Przekładu

czytaj po niemiecku

Katedra powołana została Uchwałą Senatu Uniwersytet Gdańskiego w dniu 27.10.2011; powstała z połączenia 4 Zakładów (Zakładu Językoznawstwa Stosowanego, Zakładu Językoznawstwa Germańskiego, Zakładu Glottodydaktyki i Zakładu Translatoryki). W Katedrze zatrudnionych jest 20 pracowników: naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych.

Kierownik Katedry - prof. zw. dr hab. Andrzej Kątny

Działalność naukowa Katedry obejmuje:

• językoznawstwo kontrastywne polsko-niemieckie i niemiecko-szwedzko-polskie
  • specyfikę tekstów specjalistycznych na płaszczyźnie leksykalnej, gramatycznej i metajęzykowej
  • studia nad językiem prasy niemieckojęzycznej i Żydowskiej Wolnego Miasta Gdańska
  • kontakty językowe i kulturowe niemiecko-polskie, angielsko-polskie oraz jidysz, kaszubski i rosyjski w perspektywie dia- i synchronicznej
  • leksykografię, frazeologię i frazeografię
  • teorię przekładu oraz tłumaczenie tekstów literackich i użytkowych
  • psycho- i pragmalingwistykę
  • współczesne metody nauczania języków obcych
  • dydaktykę wczesnoszkolną i języków specjalistycznych
  • interdyscyplinarne aspekty glottodydaktyki
  • wpływ sztuki na proces nauczania języka obcego
  • komunikację interkulturową
  • recepcję literatury polskiej w Niemczech oraz niemieckojęzyczną literaturę Gdańska.

Pracownicy Katedry prowadzą seminaria magisterskie, licencjackie oraz doktoranckie; ponadto wykłady i seminaria z gramatyki opisowej języka niemieckiego, gramatyki kontrastywnej, gramatyki historycznej, teorii przekładu, warsztatu tłumacza, z języków specjalistycznych, metodyki nauczania języka niemieckiego, wstępu do językoznawstwa, psycholingwistyki ćwiczenia dotyczące interdyscyplinarnych aspektów glottodydaktyki oraz ćwiczenia z praktycznej nauki języka niemieckiego. tłumaczeń ogólnych i specjalistycznych.

Pracownicy Katedry:

Doktoranci: