Program Filologicznych Studiów Doktoranckich (dla przyjętych przed 1.10.2012)
(od 1 października 2007 roku)
Cele kształcenia
Filologiczne Studia Doktoranckie kształcą absolwentów studiów magisterskich w zakresie literaturoznawstwa oraz językoznawstwa w celu przygotowania ich do samodzielnej pracy badawczej i dydaktycznej w uczelniach wyższych. Celem FSD jest także przygotowanie wysoko wykwalifikowanych nauczycieli dla szkół ponadpodstawowych, w których absolwenci studiów doktoranckich powinni stanowić twórczą elitę i bazę dla kadr kierowniczych w szkolnictwie. FSD przygotowuje także kadry dla różnych instytucji upowszechniania kultury, w celu zapewnienia społeczeństwu niezbędnych elit intelektualnych, zdolnych rozwijać kulturę narodową na miarę wyzwań XXI wieku.
Przedmioty z dziedziny studiów:
- Metodologia badań literackich lub badań językowych (w zależności od specjalizacji) 60 godzin wykładu na I roku. Wpis od każdego wykładowcy oraz egzamin na ocenę u wybranego wykładowcy w sesji letniej po I roku.
- Filozofia - 60 godzin wykładu na I roku. Wpis od każdego wykładowcy oraz zaliczenie na ocenę u wybranego wykładowcy w sesji letniej po I roku.
- Seminarium doktoranckie u wybranego opiekuna naukowego/promotora - 30 godzin seminarium rocznie, przez 4 lata studiów. Obowiązuje zaliczenie w sesji letniej po każdym roku oraz pisemne sprawozdanie z całorocznej pracy naukowej podpisane przez promotora i doktoranta.
- Wykłady monograficzne - 30 godzin rocznie przez 4 lata studiów. Zaliczenie.
Przedmioty przygotowujące do zawodu
Zarządzanie (przygotowanie do pracy w dziedzinie nauki, oświaty i kultury) - 30 godzin wykładu lub konwersatorium na II roku. Zaliczenie na ocenę (test pisemny na koniec semestru letniego).
Praktyki zawodowe
Prowadzenie ćwiczeń ze studentami w wymiarze 10-90 godzin rocznie w uzgodnieniu z opiekunem naukowym (nie dotyczy studiów niestacjonarnych). Obowiązuje wpis do indeksu potwierdzony przez kierownika Zakładu lub Katedry, który przydziela zajęcia.