fbpx Wydarzenia/events | Wydział Filologiczny

Wydarzenia/events | Wydział Filologiczny

Wydarzenia/Events

(for English version scroll down)
Projekt trwa od 1 stycznia 2017 do 18.08.2020.

Realizacja poszczególnych zadań projektowych:

Kwiecień 2017:
Udział w międzynarodowej konferencji Latin American Studies Association w Limie (Peru): organizacja panelu Learning and Dialogue of Knowledges in Indigenous and Peasant Struggles for Livelihood i czynny w nim udział
wystąpienia:
Josefa Carpena Mendez, Indigenous Pedagogies and the Intergenerational Re-creation of Knowledge in Migrant-Sending Communities in Mexico (abstrakt)
Aleksandra Wierucka, Re-creation of Traditional Knowledge Among the Huaorani of Eastern Ecuador (abstrakt)

Maj-czerwiec 2017:
Badania terenowe w Ekwadorze, wśród migrujących do miast grup młodzieży Huaorani;​ podczas badań zostało przeprowadzonych ponad 50 wywiadów z młodymi ludźmi z kilkunastu osad. Podczas tygodni spędzonych wśród Indian Huaorani zebrane zostały dane dotyczące mobilności młodych ludzi oraz ich planów na przyszłość.​

Kwiecień-maj 2017
Organizacja panelu “Agricultura Familiar, Afro-indígena y Campesina en América Latina desde el Dialogo de Saberes”, Latin American Studies Association, Lima, Peru, April 29-May 1, 2017. (Invited Workshop, FARS Section, co-organized with Tirso Gonzales, PRATEC, Peru).

Listopad-grudzień 2017:
Udział w międzynarodowej konferencji "Anthropology Maters" organizowanej przez American  Anthropological Association w Waszyngtonie, w USA (29.11-3.12.2017)
Wystąpienie dr Josefy Carpeny Mendez: "I​ndigenous Youth and the Production of Hope: Migration, Radical Uncertainty, and Knowing/Livelihood Anxieties" (abstrakt)

Project lasts since January 1st 2017 till August18th 2020.

Implementation of project tasks:

April 2017:
Participation in international scientific conference organized by Latin American Studies Association in Lima, Peru: panel organization (Learning and Dialogue of Knowledges in Indigenous and Peasant Struggles for Livelihood) and presentation of original papers:
Josefa Carpena Mendez, Indigenous Pedagogies and the Intergenerational Re-creation of Knowledge in Migrant-Sending Communities in Mexico (abstract)
Aleksandra Wierucka, Re-creation of Traditional Knowledge Among the Huaorani of Eastern Ecuador (abstract)

​May-June 2017:
Fieldwork in one of the project sites, in Eastern Ecuador between Huaorani youth migrating to cities. During fieldwork over 50 interviews with young people living in several settlements were conducted. Weeks spent with Huaorani people yielded data regarding young Huaorani mobility as well as their plans for future.

April-May 2017

Panel organization “Agricultura Familiar, Afro-indígena y Campesina en América Latina desde el Dialogo de Saberes”, Latin American Studies Association, Lima, Peru, April 29-May 1, 2017. (Invited Workshop, FARS Section, co-organized with Tirso Gonzales, PRATEC, Peru).

November-December 2017:
Participation in international scientific conference organized by American Anthropological Association in Washington, D.C.​ (29.11-3.12.2017)
Dr Josefa Carpena Mendez presentation: "I​ndigenous Youth and the Production of Hope: Migration, Radical Uncertainty, and Knowing/Livelihood Anxieties" (abstract)

Ostatnia modyfikacja: czw., 05.12.2019 r., 8:25
Data publikacji: śr., 28.06.2017 r., 15:28